در انتظار زمان بمان، هر چیزی در زمان خود رخ می دهد.

منو بستن

آیا تابه حال به محصولاتی که در خانه دارید دقت کرده اید؟ از کیف و کفش و کتاب گرفته تا موادغذایی، آرایشی، بهداشتی و ... ؛ هر کدام برای خود یک طراحی، رنگ و شکلی دارند که از طریق آنها هویت و ارزش های خود را به نمایش می گذارند.
این احتمال وجود دارد که شما، به دلیل اعتمادی که به یک برند دارید یا انتظاراتی که از شما برآورده می کند، محصولاتی را فقط از آن شرکت خریداری کنید.
در هر صورت، ارتباطی که بین شما و یک محصول برقرار است از طریق برندینگ شکل می گیرد . در حقیقت یک برند شامل تمامی ویژگی های خاص یک محصول یا خدمات می شود؛ ویژگی های برند (BRAND ATTRIBUTES) باید یک گام مهم در ساخت یک برند باشد که می تواند ارزش های اصلی شرکت شما در شخصیتی که از آن می سازید تجلی یابد. ویژگی برند، مشخصه ای است که بخشی از معماری برند شما آن را شکل خواهد داد. وقتی مخاطبان شما جنبه هایی از تصویر برند شما را می بینند اگر این تصاویر هماهنگ و همگون باشند شاهد درخشش برند خواهیم بود. یکی از اصلی ترین مفاهیم کلیدی در حوزه ی برند (brand Essence) یا عصاره برند است که اگر با آن آشنا نباشید بعید است بتوانید در برند سازی موفق باشید.DNA برند و یا روح برند در حقیقت اصل و اساس یک برند است که در آن عصاره، واژه ها و حس برند جان می گیرند. عصاره ی برند را که از آن بگیرید دیگر برند خالی از محتوا و تهی خواهد بود. ویژگی هایی مانند لوگو، نام، سبک نگارش آن ( فونت یا رسم الخط ) ، شعارهای تبلیغاتی؛ خواصی است که به یک محصول یا خدمت، هویت می دهند.
امروزه در بین میلیون ها شرکتی که در دنیا فعالیت می کنند و به دنبال برتری و شهرت هستند، دستیابی به یک برند شناخته شده، به ابزاری قدرتمند برای پیشتاز بودن در عرصه ی رقابتی تجارت به حساب می آید. در صورتی که به دنبال توسعه و بهبود وجهه برند خود هستید، ابتدا بهتر است یک سری مباحث پایه ای مرتبط را بشناسید و سپس به طرف ساخت آن بروید. این مقاله می تواند پاسخ سوال های شما باشد.

تعریف هویت برند

هویت برند (Brand Identity) عبارت است از مجموعه ای از عناصر و شاخصه های یک برند که آن را برای مصرف کنندگان منحصربه فرد، قابل شناسایی و متمایز می کنند. این مفهوم بسیار فراتر از لوگو و شعار تبلیغاتی بوده و شامل ارزش ها، ویژگی ها و عناصر کلامی می شود که آن را تعریف می کنند و به آن شخصیت می دهند.

به گفته جف بزوس : " برند تو همان چیزی است که وقتی غایب هستی، درباره ات می گویند "

مدیریت سایت

هویت برند از طریق پیام های انتقالی از طرف آن، ارزش های شرکت، شیوه ی ارتباط گرفتن با مشتریان و و احساسی که می-خواهد حین مصرف محصول یا خدمت به مخاطب القاء کند، ساخته می شود. تمامی موارد ذکر شده در قالب یک کتابچه یا دستورالعمل برند می بایست طراحی شود تا راهبرد برندینگ شرکت بر اساس آن تدوین گردد.
برای مثال، وقتی اسم «کوکاکولا» به گوش شما می خورد ، ناخودآگاه ممکن است تصویر لوگوی آن، یا رنگ محصول، یا تصویر قوطی نوشابه ... و مواردی مشابه به ذهن مخاطب بیاید ؛ این عناصر همگی بخشی از هویت برند را تشکیل می دهند.

هویت برند کوکاکولا

عناصر هویت برند

باید در نظر داشت که جوانب مختلف این هویت به صورت اتفاقی رخ نمی دهند، بلکه باید در نظر داشت که جوانب مختلف این هویت به صورت کاملا برنامه ریزی شده رخ می دهند، این هویت وابسته و مطابق با ارزش ها و پیامی هستند که برند می خواهد به مخاطبان خود منتقل کند. یکی از مهمترین عناصر هویتی برند، یکپارچگی تمامی المان ها برمبنای هویت بصری برند است که می تواند به تعریف و ساخت تصویر ذهنی مثبت از برند دست یابد:

  • مأموریت ها، دیدگاه ها و ارزش ها : مدرکی که حاوی مأموریت ها، دیدگاه ها و ارزش های شرکت شما هستند، یکی از فاکتورهای اصلی برای تعيين راهبرد برند به حساب می آیند. به این صورت می توانید اصولی خاص و فرهنگی متمایز و منحصربه فرد داشته باشید.
  • تجربه کاربری : این جنبه به سوال روبرو پاسخ می دهد : " دوست دارم مشتریانم به برند من چه احساسی داشته باشند؟ "
  • لوگو (نشان تجاری) : بی شک، یکی از عناصر اساسی برای شناخت هر برند، لوگوی آن است. لوگو عاملی است که با نقش بستن در ذهن مخاطبان، جان تازه ای به برند می بخشد.
  • گزینش رنگ : رنگ بندی استفاده شده در صفحه وب، تبلیغات و حتی بسته بندی محصول شما، می بایست در جهت احساسات و پیام هایی باشد که قصد دارید به مخاطب منتقل کنید.
  • فونت یا قلم : انتخاب فونت متمایز به شدت در منحصربه فرد شدن هویت برند، به ویژه جلوه بصری آن، مؤثر است.
  • تصاویر و عکس ها : باید تصمیم بگیرید که تمرکز شما برای انتشار تصاویر در سایت بر کدام نقطه است. تصاویر می بایست باید مرتبط با برند باشند و تجربه بصری مناسبی را به کاربران ارائه کنند.
مدیریت سایت

تفاوت هویت برند و هویت بصری

اگرچه معمولا این دو واژه از لحاظ معنایی با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند، اما در حقیقت به دو مفهوم مجزا اشاره دارند؛ هویت بصری، همان نمود ظاهری هویت برند است و تنها به عناصر گرافیکی و ملموس یک محصول، مثل طراحی لوگو، رنگ ها و فونت های استفاده شده وغیره برمی گردد. این عوامل با تجلی پیداکردن در کانال های ارتباطی برند (طراحی محصول، بسته بندی، تبلیغات، لباس پرسنل، تابلو و غیره) به ایجاد یک هویت متمایز و قابل شناخت کمک می کنند.
علاوه بر هویت بصری، هویت برند همچنین می تواند از طریق هویت کلامی نیز منتقل شود. لحن و ادبیاتی درست است که برای معرفی برند به کار می رود و آن را می توان جزو هویت کلامی برند به شمار آورد.

تفاوت هویت برند و تصویر برند

اشتباه مفهومی دیگر در خصوص عبارات «تصویر برند» و «هویت برند» است. تصویر برند در حقیقت به درک و ذهنیتی که مخاطب از برند شما در مواجهه با آن دارد، گفته می شود. به بیان دیگر، هویت برند آن پیامی است که شرکت می خواهد به مخاطب منتقل کند ولی تصویر برند، آن چیزی است که مخاطب درک می کند. رشته تخصصی برندینگ درصدد است تا تمایز دقیق این دو مفهوم را برای همگان مشخص کند.

چگونگی ساخت یک هویت برند ایده آل

تا اینجای کار آموختیم : هویت برند چیست؟، عناصر و مزایای آن کدامند؟ و همچنین به برخی تفاوت های مفهومی پی بردیم؛ اما شاید اصلی ترین سوال در ذهن شما این باشد: یک هویت برند ایده آل چگونه ساخته می شود؟ در ادامه دستورالعمل مربوطه را با ذکر جزئیات برایتان شرح می دهیم :

1-تحقیق و اکتشاف: این بخش از کار بیشترین تلاش و زحمت را می طلبد. برای انجام آن ابتدا باید هویت برند را به خوبی بشناسیم و زمان، انرژی و خلاقیت خود را به کار بگیریم. تحقیقات اولیه به شما کمک می کند تا نقشه راه خود را پیدا کنید. برای این منظور لازم است پرسش های اساسی در این زمینه را نوشته و به آن پاسخ دهیم. برخی از این سوالات عبارتند از: مخاطبان هدف برند چه کسانی هستند؟ ابتدا باید بدانیم این فرآیند ساخت هویت را برای چه افرادی انجام می دهیم. منظور این نیست که 100% هویت برند به سلایق و علایق افراد مذکور وابسته باشد، بلکه هدف آن است که اگر قرار است بر روی یک بازار خاص کار شود، به ناچار باید مشتریان و مصرف کنندگان آن نیز شناخته شوند.
شرایط فعلی برند چگونه است؟ اگرچه هویت برند معمولا از صفر آغاز می شود، اما گاهی اوقات هم تلاش می شود وجهه یک برند موجود .به شیوه بهتری به مخاطب نمایش داده شود. برای این هدف، آگاهی از وضع موجود برند الزامی است رقابت در بازار به چه شکل است؟ یکی از اصلی ترین نیازها و اهداف یک برند، منحصربه فرد و برجسته بودن در میدان مقایسه با رقبای خود است. به همین دلیل، کسب شناخت عمیق از بازار هدف برای ایجاد هویت برند ایده آل ضروری است.
2- ایده پردازی بصری: پس از انجام تحقیقات مربوطه و کسب اطلاعات لازم جهت ساخت هویت برند، نیاز است که این داده ها را به تصویر بکشیم. تا به حال دانستیم که چه می خواهیم بگوييم؟ روی خطابمان به چه کسانی است؟ و چطور پیام خود را منتقل کنیم؟ اما اکنون به چالش دیگری برمی خوریم: برای خلق هویت برند لازم است تا با آژانسی خلاق مشورت کنیم تا آنان با تحقیقات میدانی و روشها و متدهای روز دنیا بتوانند هویت برند را با مصاحبه های عمیق و استخراج آرکاتایپ یا کهن الگوها که از مسیر گفتگو با مالکین برند شکل می گیرد، تصویر درستی از برند را خلق کنند.
3- تولید: اکنون که به تمامی جزئیات هویت برند خود دست یافته ایم، می بایست دست به کار شده و به تولید عناصر آن بپردازیم. حتما با عناصر هویت سازمانی آشنایی دارید نشان تجاری یا لوگو رنگ آمیزی ها ( نویسه نگاری ، تایپوگرافی ، شمایل نگاری ، آیکونوگرافی سامانه های طراحی )
4-برند: این بخش شاید مهم ترین قسمت در طراحی هویت برند باشد. بدتر از طراحی نامناسب (Guide Style) ساخت راهنمای هویت بصری، ایجاد آن به شکل صحیح است. به همین خاطر، لازم است که یک سند راهنمای سبک هویت برند نیز در کنار سایر موارد تدوین شود. این سند حاوی دستورالعمل های جزئی و قابل فهم در مورد مراحل تشکیل هویت برند است. همچنین، امکان گنجاندن الگوها و نمونه های عملی نیز در آن وجود دارد.