در انتظار زمان بمان، هر چیزی در زمان خود رخ می دهد.

منو بستن
طراحی سایت فروشگاهی

در حال حاضر اکثر رسانه‌ها برای اینکه بتوانند در کارهای خود نتایج دلخواهشان را کسب کنند، باید از یک کمپین تبلیغاتی کمک بگیرند. کمپین تبلیغاتی برای افزایش فروش رسانه‌ها، بهبود بخشیدن به ارتباط آن‌ها و بالا بردن درصد موفقیت در زمینه کسب و کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته بسیاری از افراد هنگام شنیدن این واژه ذهنشان به سمت تولید تبلیغات در زمینه تجارت سوق داده می‌شود در حالیکه advertising campaign در اصل کارایی دیگری دارد که در ادامه مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

طراحی سایت فروشگاهی

کمپین تبلیغاتی چیست؟

امروزه پیشرفت تکنولوژی و گسترش استفاده مردم از فضای مجازی باعث شده است که تجارت و کسب و کارها نیز به این سمت کشیده شود. برای انجام این کار باید یک سری پیش نیازها مانند ایجاد صفحه در فضای مجازی و همچنین ساخت برند انجام شود. بعد از گذراندن مراحل اولیه باید اقداماتی برای گسترش میزان تجارت رعایت شود. از جمله این اقدامات می‌توان به کمپین تبلیغاتی یا همان advertising campaign اشاره کرد. کمپین تبلیغاتی به صورت تخصصی به انجام تبلیغات لازم برای تجارت شما پرداخته و هدف شما را با روش خاص بیان می‌کند. این کار می‌تواند مخاطبان بیشتری را برای شما جذب کرده و کسب و کارتان را رونق ببخشد.
کمپین‌های تبلیغاتی اهداف مختلفی دارند که از جمله این اهداف به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • بالا بردن آگاهی مردم نسبت به یک برند خاص
 • افزایش ارتباط صاحب برند با مخاطبان و مشتریان خود
 • افزایش فروش محصولات برند و رونق تجارت
از میان موارد بالا افزایش فروش محصولات برند و رونق تجارت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که با به کار گیری استراتژی خاص از طریق تیم تبلیغاتی انجام می‌شود.

کمپین تبلیغاتی

امروزه پیشرفت تکنولوژی و گسترش استفاده مردم از فضای مجازی باعث شده است که تجارت و کسب و کارها نیز به این سمت کشیده شود. برای انجامدر کتاب " نبرد در اتاق فرمان " ال ریس و لورا ریس از چکش بصری سخن می گویند که می تواند برند را رشد دهد و در صدر ذهنی مخاطبان بنشاند.
برای اینکه بتوانید برندی را ایجاد کنید،باید میخ و چکش در اختیار داشته باشید.تفکر کلامی به عنوان میخ و تفکر بصری به عنوان چکش عمل می کنند. بنابراین برای ایجاد یک برند بدون هر دوی این ابزارها دشوار خواهد بود.
آل ریس در اینجا از کمپینی حساب شده نام می برد که سالها ادامه یافته و باعث رشد برندی جهانی شده است :

بررسی کمپین تبلیغاتی مارلبرو

مارلبرو نمونه ی بارزی است از ترکیب درست کلام ساده و تصویر منحصر به فرد. این شرکت در سال ۱۹۵۳ در بازار ایالت متحده ظهور کرد و به تدریج توانست به عنوان بزرگترین تولید کننده ی سیگار در جهان شناخته شود.
حیرت انگیز است! گاوچران مارلبرو بی تردید یک چکش بصری اثر بخش است.
اما این لزوما حقیقت ندارد. سیستم بازاریابی بدین صورت نیست. گاوچران مارلبرو تنها یک چکش است.این چکش بر کدام میخ می کوبد؟

بررسی کمپین تبلیغاتی مارلبرو

در زمانی که مارلبرو به بازار عرضه شد،تمام برندهای موجود در این گروه برای جذب مردان و زنان، استراتژی تک جنسیتی را دنبال می کردند که هم برای زنان و هم برای مردان جذاب باشد. در واقع، تمام تبلیغات آن زمان همراه با تصاویری از زنان و مردان بود.
از نظر مدیران چپ ذهن و منطقی، این کار بسیار معنی دار است. شرکت های تولید کننده سیگار آینده خود را به این وابسته می دیدند که تعداد زنان سیگاری هم اندازه ی مردان سیگاری باشد. ( آن ها در رسیدن به این هدف موفق بودند. امروزه ٪۲۲ از زنان بزرگسال و ۲۸٪ از مردان بزرگسال در ایالت متحده سیگار می کشند )

عکس تبلیغاتی مارلبرو

اما مارلبرو به عنوان یک سیگار مردانه شناخته شده و یکی از نخستین برندهایی است که تماما روی مردان متمرکز شده است.(در طول ۵۵ سال فعالیت این شرکت، هیچ گاه تصویری از یک زن در تبلیغات مارلبرو نمی بینید.)این مردانه بودن کلامی بود که به واسطه ی آن، چکش گاوچران طراحی شد تا در ذهن سیگاری ها جا بگیرد. این ترکیب باعث شد برند مارلبرو به عنوان پیشرو بازار شناخته شود.
جالب این که برند اول سیگار در بین زنان امریکایی همین مارلبرو است. چرا اینطور است؟چون بسیاری از زنان دوست دارند، سیگار را به عنوان یک نماد مردانه بشناسند. در واقع آن ها با کشیدن سیگار مارلبرو می خواهند صفات مردانه از جمله خشونت و برتری را در خود ایجاد کنند.
این یک اشاره به کمپین و ادامه ی آن است که می تواند جایگاه ویژه ای را برای برندها بسازد.جایگاهی که تا پیش از آن دور از دسترس به نظر می رسید. اما با خلاقیت و با تحقیقات بازار و استراتژی درست کمپین هایی پیروز خواهند شد که بر مبنای یک تفکر درست پایه گذاری شده باشند.

اهمیت یاری گرفتن از کمپین تبلیغاتی چیست؟

همانطور که قبلا هم اشاره شد کار اصلی گروه‌های تبلیغاتی برتری بخشیدن به تجارت و کسب و کار شما در بازاریابی دیجیتالی است. البته بهتر است به این نکته نیز توجه کنیم که بر خلاف باور عامه مردم این کار برای شکست دادن رقبا انجام نمی‌گیرد. هدف از تبلیغات کسب و کار این است که افرادی را جذب محصولات خود کنیم که قصد خرید دارند اما اعتماد لازم را به دست نیاورده‌اند. در اینجاست که تیم تبلغیاتی کار خود را انجام می‌دهند. این گروه با استفاده از تولید محتوای مناسب به جذب افرادی می‌پردازند که برای می‌تواند برای کسب و کار شما مفید واقع شود. در واقع کمپین با شناسایی افراد و تمرکز بر روی آن‌ها خدمات شما را به بهترین نحو تبلیغ کرده و آن افراد را تبدیل به مشتریان واقعی برند شما می‌کند.

تبلیغات به صورت سنتی دیگر پاسخگوی نیازهای برندها نیست و برندها برای محصولاتی که به بازار عرضه می کنند و یا برنامه هایی که برای پیشبرد فروش دارند و در برخی از مواقع برای ایجاد آگاهی از برند کمپین های خاصی را راه اندازی می کنند. این کمپین ها اگر توسط تیم های متخصص و با خلاقیت انجام پذیرد با تدوین استراتژی می تواند به موفقیت برسد.
اگر از یک کمپین بخواهیم نام ببریم که بسیار موفق بود می توانیم کمپین ال جی را نام ببریم که در زمانی که این برند در ایران حضور داشت اجرا شد.

کمپین الی جی در ایران - اجرا توسط آویده

نک بندهای ال جی وارد مارکت ایران شده بود ولی آگاهی از آن خیلی بالا نبود. بریف ال جی بر روی آگاهی از برند متمرکز بود. آویده کمپینی را برای این پروژه آماده کرد که عمدتا بر دنیای سوشیال مدیا متمرکز بود. در ابتدا هویت بصری برند ال جی دریافت شد و مطالعه ی کاملی روی آن انجام دادیم.
سپس کمپین گره بی گره تدوین شد:
آیا تولید این ویدیوی تبلیغاتی به جهت معرفی محصول جدید بود؟ آری. این قصد اصلی ما بود.

محصول نک بند ال جی

ولی جالب است بدانید وقتی که با این محصول آشنا شدیم بیش از دو سال از عرضه آن در بازار ایران می‌گذشت و حتی آشنایی کمی نسبت به این محصول و امکانات آن وجود داشت. قابل توجه است که این محصول به لحاظ سهم در بازار آمریکا رتبه اول را طی ماه های اخیر کسب کرده و تعاریفی چون نوآوری عالی ، بهترین در بازار، صدای با کیفیت و... را به خود اختصاص داده است. همه میدانیم که شرکت ال جی، شرکت معتبری است و اعتماد آنها به آژانس ارتباطات برند آویده باعث شد که تمام تلاش مان را بکار بندیم تا کمپینی برای این محصول اجرا کنیم که در خور کیفیت آن باشد.
این محصول چه قابلیت های ویژه‌ای داشت که تبلیغات حول آن شکل گرفت؟
هدف اصلی هدفون و هندزفری ها فراهم کردن کردن فضایی شخصی برای افراد است تا با ذهنی آسوده به موسیقی و نوای مورد علاقه خود گوش دهند. محصولاتی و تکنولوژی های متنوعی با این هدف وارد بازار شده اند. ولی اکثر آنها در یک عیب مشترک اند.
مشکلم با سیم‌شه!..... (این جمله را از خیلی از مردم در توصیف هندزفری‌شون می‌شنویم)
مهمترین ویژگی این محصول در مقایسه با هندزفری های موجود در بازار راحتی استفاده از آن و استایل متفاوت آن است. بسیاری از مردم از سختی های استفاده از هندزفری شکایت می‌کنند. گره خوردن آن، مدام افتادن و قطع شدن موسیقی، عدم استفاده راحت در هنگام پیاده روی ، ورزش ویا در ترافیک و هنگام رانندگی و یا در کنفرانس ها و اتاق جراحی یا مطب هاست که این مشکلات باعث شد تا برند ال جی محصولی را تولید کند که تمامی این مشکلات را برطرف کند.
نک بند ال جی این مشکلات را با طراحی دقیق و کاربردی برطرف کرده است. برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

 • داشتن باتری لیتیومی قابل‌شارژ می‌تواند برای 10.5 ساعت پخش موسیقی یا 16 ساعت مکالمه.
 • گیره‌های نگه‌ دارنده‌ی سیم اسپیکرها و همچنین آهن‌رباهایی که پشت اسپیکرها قرار دارند، برای مدیریت طول اضافه‌ی کابل اسپیکر کمک خوبی هستند.

هدست‌های پشت‌گردنی شامل یک پنل نعلی‌ شکل سبک‌اند که از طریق بلوتوث به گوشی متصل می‌شوند و اسپیکرهایی قدرتمند برند هارمن کاردن که از طریق کابل به پنل وصل می‌شوند. این محصول 34.3 گرم وزن دارد و در صورت عدم استفاده انرژی خودش را تا 552 ساعت ذخیره می‌کند. روی پنل، دکمه‌هایی برای پاسخگویی یا قطع تماس، کنترل میزان صدا و کنترل موسیقی وجود دارد که استفاده از هدست را برای مکالمه یا گوش‌دادن به موسیقی بسیار راحت کرده. همچنین می‌توان اسپیکرها را به شکافی متصل کرد که در قسمت ابتدایی طرفین پنل (به‌صورت آهن‌ربایی) وجود دارد تا از تکان‌خوردن اسپیکرها، هنگام استفاده‌نشدن جلوگیری کند.

مهم‌ترین نکات در هنگام برگزاری کمپین تبلیغاتی

قبل از پرداختن به نکات مهم در زمان برگزاری کمپین تبلیغاتی بهتر است به این نکته اشاره کنیم که مهم‌ترین و کاربردی‌ترین اصل در کمپین تبلیغاتی، زمان آن است. باید مناسب‌ترین زمان را برای روی کار آمدن این گروه برگزینیم. مهم‌ترین نکاتی که در هنگام استفاده از کمپین تبلیغاتی باید رعایت شوند، عبارتند از:

 • هدف از استفاده از گروه تبلیغاتی چیست؟
 • مخاطبان کسب و کار ما چه کسانی هستند؟
 • طبقه بندی مخاطبان بعد از شناسایی آن‌ها
 • ابزارهای مورد استفاده و کارآمد در کمپین تبلیغاتی کدام‌اند؟
 • ایجاد کلمات کلیدی مناسب
 • انتخاب رسانه پر بازدید
 • انتخاب طرح جذاب وتاثیرگذار
 • ارزیابی نتایج

هدف از استفاده از گروه تبلیغاتی چیست؟

عموما نخستین چیزی که از گروه تبلیغاتی به ذهن می‌رسد، تبلیغ برای فروش بیشتر یک برند است. این در حالی است که اهدافی مهم‌تر نیز مانند جذب مخاطبان جدید و تبدیل آن‌ها به مشتریان وفادار، توضیح کامل و جامع در مورد محصولات و ویژگی‌های آن‌ها و پروموشن محصولات و کالاها وجود دارد.

مخاطبان کسب و کار ما چه کسانی هستند؟

بهتر است از علایق و خواسته‌های مشتری‌هایتان باخبر باشید و مطابق با خواست آن‌ها پیش بروید تا نتیجه دلخواه خود را کسب کنید. با شناخت مشتریان وکاربران خود می‌توانید استراتژی‌های مناسبی را به کار بگیرید؛ در این صورت میزان موفقیت شما بیشتر از قبل خواهد بود. در محقق ساختن این مورد باید شرایطی از مخاطبان خود مانند سن، علایق، میزان تحصیلات، جنسیت، میزان درآمد، وضعیت تاهل، طبقه اجتماعی و نیز نوع سرگرمی آن‌ها را در نظر داشته باشید.

طبقه بندی مخاطبان بعد از شناسایی آن‌ها

بعد از شناسایی دقیق مخاطبان خود می‌توانید آن‌ها را طبقه‌بندی کرده و خدمات مخصوص به هر گروه را به خوبی ارائه کنید. برای این امر بهتر است خود را به جای مشتری‌های خود قرار دهید. در این صورت می‌دانید که چه اهداف و استراتژی‌هایی لازم است تا مخاطبان شما به مشتریان دائمیتان تبدیل شوند. در این زمینه نیز باید بتوانید پرسونای هر طبقه را به طور جداگانه ارائه دهید. به طور مثال نمی‌توان تبلیغات یخچال را برای کسی که خریدار اجاق گاز است، نشان داد. برای ارائه تبلیغات مناسب برای هر فرد باید از مرحله قبل کمک گرفت و مخاطبان را طبقه‌بندی کرد.

ابزارهای مورد استفاده و کارآمد در کمپین تبلیغاتی کدام‌اند؟

با توجه به مطالب ارائه شده دانستیم که تبلیغات برای هر صنف و هر کسب و کاری مناسب بوده و از مزایای زیادی برخوردار است. برای این کار نیز می‌توان از راه‌ها و ابزارهای مختلف استفاده کرده و پیام را به مخاطب ارائه داد.

ایجاد کلمات کلیدی مناسب

بعد از شناسایی مخاطبان خود و خواسته‌های آن‌ها وقت آن است که بتوانید به بهترین شکل به برقراری ارتباط بپردازید. از کلماتی استفاده کنید که بر روی ذهن مخاطبانتان تاثیر گذاشته و برای خرید اقدام کنند.

انتخاب رسانه پر بازدید

رای کسب و کار اینترنتی و مجازی باید از پلتفرم‌های پربازدید استفاده کنید. شبکه‌هایی را انتخاب کنید که می‌دانید مخاطبان شما نیز در آن‌ها فعال هستند. بعد از انتخاب رسانه می‌توانید هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین به کار تبلیغاتی بپردازید.

انتخاب طرح جذاب و تاثیرگذار

بعد از ایجاد محتوای مناسب باید بتوانید از طرح‌های متنوع نیز استفاده کنید. چرا که تاثیر یک عکس بیشتر از یک متن بوده و ماندگاری آن نیز در ذهن مشتری بیشتر است.

ارزیابی نتایج

بعد از انجام مراحل گفته شده در بالا باید میزان اثرگذاری کمپین تبلیغاتی خود را مورد سنجش قرار دهید. برای اینکه بتوانید از نتایج بهتری در آینده برخوردار باشید باید به طور مداوم به ارزیابی نتایج بپردازید. در صورت عملکرد ضعیف به تغییر استراتژی پرداخته و در صورت عملکرد خوب برای بهتر شدن تلاش کنید.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

امروزه اهمیت فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بر کسی پوشیده نیست. رفته رفته تجارت‌ها و کسب و کارها از طریق شبکه‌های اجتماعی و به صورت اینترنتی صورت می‌گیرد. یکی از این پلتفرم‌های مهم و همگانی اینستاگرام است. با راه اندازی کمپین تبلیغاتی در اینستاگرام نیز برخی از کسب وکارها به رونق رسیده‌اند. چرا که در این روش کاربران از همه نقاط دنیا به صفحه شما دسترسی داشته و کار تجارت را می‌توانند انجام دهند.

کمپین 360 درجه به چه معناست؟

کمپین 360 درجه نیز یک استراتژی کمپین تبلیغاتی است که به صورت خلاقانه طراحی شده و با یک هدف یکپارچه پیام خود را به مخاطب انتقال می‌دهد. در یک تعریف ساده می‌توان گفت که هدف کمپین 360 درجه ایجاد ارتباط با مشتری است و فرقی ندارد که این مشتری چه کسی باشد. مهم نیست که مخاطب در کجا قرار دارد؛ در فضای مجازی، خیابان، خانه، فروشگاه و یا جایی دیگر. مسئله مهم در این موضوع این است که بتوانیم با پیام جذاب تاثیر مثبت بر روی مخاطب گذاشته و فرد بتواند با برند تبلیغ شده ارتباط برقرار کند.

دلایل استفاده از کمپین 360 درجه

 • یافتن جایگاه مناسب برای برند تبلیغ شده
 • تغییر جایگاه برند با استفاده از کمپین 360 درجه
 • استراتژی برند سازی مجدد و یا همان rebranding
 • معرفی محصولات به بازار هدف و نیز بهبود بخشیدن به عملکرد کالاها
کمپین تبلیغاتی

مراحل مختلف در طراحی کمپین تبلیغاتی

اگر در انتخاب برندها و خریدهای خود دقت کنیم، می‌فهمیم که ما هم از طریق تبلیغات به سمت آن محصولات کشیده شده‌ایم. با دقت در این موضوع پی می‌بریم که مراحل مختلفی باید برای طراحی کمپین تبلیغاتی طی شود تا نتیجه‌بخش باشد. گزینه‌های نام برده شده در زیر به مراحل این روش اشاره دارد.

 • در مرحله نخست بهتر است به تحلیل موقعیت برند پرداخته و وضعیت فعلی را شناسایی کنیم.
 • دومین مرحله نیز به هدف گذاری کمپین اختصاص دارد.
 • عد از هدف گذاری باید بازار هدف را شناسایی کرده و market را مشخص کنیم.
 • در این مرحله به موقعیت یابی می‌پردازیم.
 • انجام بررسی‌های لازم در مورد طول عمر خدمت یکی دیگر از مراحل طراحی کمپین تبلیغاتی است که باید گذارنده شود.
 • در ششمین مرحله پیام مناسب برای تبلیغات باید انتخاب شده و تیم تبلیغات تصمیم بگیرد که از کدام پیام یا پیام‌ها باید برای موفقیت در کار خود استفاده کند.
 • یکی دیگر از مراحل مهم، تولید محتوای جذاب و تاثیرگذار است. این کار می‌تواند با توجه به اهداف کمپین و نوع برند انجام شود.
 • در هشتمین مرحله، تیم تبلیغاتی باید فضاهای اجتماعی و پلتفرم‌های مختلف را مورد بررسی قرار داده و مناسب‌ترین آن‌ را انتخاب کنند.
 • انتخاب بهترین و مناسب‌ترین زمان برای انتشار محتوای نوشته شده.
 • یکپارچه سازی ارتباطات بازاریابی دیگر مرحله در انجام این کار است.
 • بودجه بندی کمپین.
 • تبادل نظرات اعضای تیم و بررسی اتفاقاتی که ممکن است در طول انجام و اجرای کمپین به وجود بیاید.
 • برنامه‌ریزی دقیق برای رفع مشکلات احتمالی به وجود آمده در طول اجرا.
 • داشتن برنامه محتوایی و تقویم اجرایی.
 • اندازه‌گیری نتایج نیز آخرین مرحله‌ای است که در طراحی کمپین تبلیغاتی باید انجام گیرد.

ویژگی‌های یک کمپین تبلیغاتی خوب چیست؟

داشتن ظاهر زیبا و جذاب یکی از ویژگی‌های مهم برای کمپین تبلیغاتی به حساب می‌آید اما این گزینه به تنهایی کافی نبوده و نیاز به دیگر ویژگی‌ها حس می‌شود.

هدف مهم از ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی چیست؟

از اهداف مهم تشکیل گروه‌های تبلیغاتی تبدیل خریداران یک برند به مشتری وفادار است. از دیگر اهداف مهم می‌توان تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری را نام برد. اینکه بازدید یک سایت بالا باشد ملاک نیست وهیچ تاثیر مثبتی در کسب و کار ندارد. تیم تبلیغاتی تلاش می‌کند ضمن بالا بردن بازدید یک سایت، بازدیدکنندگان را تبدیل به خریدار کند. تا زمانی که ترافیک بازدیدکنندگان به خرید منجر نشود، سودی عاید صاحب سایت نمی‌شود.

انواع مختلف کمپین‌های تبلیغاتی کدام‌اند؟

 • شبکه‌های اجتماعی: برای نتیجه گیری بهتر هنگام فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، بهتر است در چند شبکه به طور همزمان فعالیت کنید.
 • ایمیل مارکتینگ: از طریق ایمیل نیز می‌توانید ارتباط خود را با مشتریانتان حفظ کنید. همچنین از طریق این روش می‌توان نرخ بازگشت دوباره مشتری را به حداکثر رساند.
 • بازاریابی محتوا: این روش نیز یکی دیگر از انواع کمپین‌های تبلیغاتی است. دراین روش با تولید محتوای جذاب و سئو شده امکان ارتقای رتبه در موتورهای جستجوگر زیاد است.
 • گوگل ادز: یکی دیگر از پلتفرم‌های تبلیغاتی، گوگل ادز است که تبلیغات انواع کسب و کارها را در صفحه خود به نمایش می‌گذارد.
 • تبلیغات چاپی: یکی از روش‌های قدیمی آفلاین که برای تبلیغات تجارت‌ها به کار گرفته می‌شد، تبلیغات چاپی است. از این روش نیز می‌توان در کنار روش‌های آنلاین استفاده کرد تا شمار مشتریان بالا برود. از کاربردی‌ترین روش‌های تبلیغات چاپی می‌توان به بنر، بیلبورد، بروشور، تراکت، روزنامه، مجله، پوستر و تابلوی تبلیغاتی اشاره کرد.
 • تبلیغات تلویزیونی: یکی از کانال‌های ارتباطی مهم از زمان‌های قدیم تلویزیون است. اثرگذاری این روش نیز به زمان اجرای آن بستگی دارد. به طور مثال اجرای تبلیغات قبل و بین مسابقه‌های تلویزیونی، قبل و بعد از سریال‌ها پر بازدید بیشتر از سایر مواقع است چرا که در آن مواقع تماشاگران زیادی پای تلویزیون نشسته و تبلیغ شما را مشاهده خواهند کرد.

نتیجه‌گیری

با توجه به مطالب ارائه شده در این مقاله به تاثیر کمپین‌های تبلیغاتی در کسب و کارها پی بردیم. دانستیم که امروزه بدون برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی اصولی و حرفه‌ای جذب مشتری حدید بسیار دشوار است. افرادی که تازه برای کسب و کار اینترنتی اقدام کرده‌اند نیز می‌توانند برای معروفیت خود و همچنین تبلیغ محصولات خود به بهترین روش، از یک تیم تبلیغاتی حرفه‌ای کمک بگیرند.