در انتظار زمان بمان، هر چیزی در زمان خود رخ می دهد.

منو بستن

تبلیغات کلیکى چیست و چه تأثیرى بر سایت دارد؟ روش هاى تبلیغات بسیار گسترده شده است و امروزه بیشتر کارهاى تبلیغى و بازاریابى با استفاده از بازاریابى دیجیتال انجام مى شود. بازاریابى دیجیتال روش هاى زیادى را شامل مى شود که تبلیغات کلیکى یکى از آن هاست. این نوع تبلیغ جز دسته اى است که در کنار نتایج موتورهاى جستجو و گوگل ظاهر مى شود. در روش تبلیغات کلیکى که یکى از رایج ترین روش هاى تبلیغات آنلاین است، به ازاى هر بار کلیک بر روى لینک تبلیغاتى، شخص تبلیغ کننده باید هزینه اى به منتشرکنندگان آن پرداخت نماید. به شکل پرداخت به ازاى هر کلیک (CPC) نیز شناخته مى شود و نوع مشابه آن تبلیغات بنرى تبلیغات کلیکى (PPC) معمولا توسط موتورهاى جستجوى ردیف اول است که در آن پرداخت هزینه به صورت هر هزار نمایش خواهد بود. این نوع تبلیغات معمولا مانند گوگل، تبلیغات آمازون و مایکروسافت و پلتفرم هاى آنلاین ارائه شده و موجب هدایت ترافیک به سوى وب سایت ها مى شود .

تبلیغات کلیکی

هدف از تبلیغات کلیکى چیست؟ با حفظ اهداف تعیین شده توسط مجموعه هاى تجارى و توجه به این اهداف، براى ارزیابى میزان مقرون تبلیغات کلیکى معمولا به صرفه بودن و سودآورى کمپین هاى تبلیغاتى و استقبال از بازاریابى هاى اینترنتى مورد استفاده قرار مى گیرند. به طور کلى از تبلیغ کلیکى به منظور کسب اطلاعاتى در خصوص میزان تأثیرگذارى تبلیغات استفاده مى شود. به کمک این روش تبلیغاتى مى توانید میزان توجه و علاقه مخاطبین هدف خود را بسنجید. اگر به دنبال جذب مخاطب و افزایش ترافیک ورودى وب سایت خود هستید، قطعا تبلیغات کلیکى روش مؤثرى خواهد بود .

هدف از تبلیغات کلیکى

عملکرد تبلیغات کلیکى چگونه است؟ اساس و پایه تبلیغات کلیکى مبتنى بر کلمات کلیدى است. براى مثال اگر کسى در موتورهاى جستجو به دنبال تبلیغات آنلاین باشد، با جستجوى کلمات کلیدى مرتبط با محصول یا خدمات موردنظر مى تواند به لینک هاى موردنیاز خود دسترسى پیدا کند. بنابراین اگر قصد دارید تا از تبلیغات کلیکى به عنوان مدل تبلیغاتى شرکت خود استفاده از کلمات استفاده کنید، به عنوان نخستین قدم بهتر است کلمات کلیدى مرتبط با محصولات و خدماتى را که ارائه مى دهید تجزیه و تحلیل نمایید. طبیعتا کلیدى مرتبط باعث افزایش تعداد کلیک بر روى لینک تبلیغاتى شما شده و سود بیشترى را برایتان به ارمغان خواهد آورد .

بازگشت سرمایه در تبلیغات کلیکى

بازگشت سرمایه در تبلیغات کلیکى مدل تبلیغاتى کلیکى هم براى تبلیغ کنندگان و هم براى ناشران آن بسیار سودمند است. شرکت هایى که از این روش تبلیغاتى براى ارائه خدمات و محصولات خود استفاده مى کنند، مى توانند به راحتى با مخاطبین هدف که به صورت فعالانه به جستجو مى پردازند ارتباط برقرار کنند. هم چنین اگر یک کمپین تبلیغاتى کلیکى به صورت اصولى و با برنامه ریزى طراحى شود، سود قابل توجه و بیش از آنچه را به عنوان هزینه ناشر پرداخت مى شود، براى تبلیغ کنندگان به دنبال خواهد داشت. بنابراین اگر قصد استفاده از مدل تبلیغات کلیکى را دارید، مى توانید از بازگشت سرمایه خود مطمئن باشید. براى ناشران نیز تبلیغات کلیکى نوعى درآمد اولیه محسوب مى شود. شرکت ها و مجموعه هاى تجارى آنلاین مى توانند با به کارگیرى روش تبلیغاتى کلیکى از محصولات رایگان خود درآمد کسب کنند.

تأثیر کلمات کلیدى در تبلیغات کلیکى همان طور که از نام این روش تبلیغاتى برمى آید، این روش همانند یک مناقصه تبلیغاتى نیز به شمار مى رود؛ به این معنى که تبلیغ کنندگان عبارات و اصطلاحاتى را که قصد دارند در تبلیغات خود از آن ها استفاده کنند پیشنهاد مى دهند. این عبارات همان کلمات کلیدى هستند.
براى مثال اگر مجموعه تجارى شما در زمینه تولید تجهیزات کمپینگ فعالیت دارد، کاربرى که به دنبال تجهیزاتى مانند کیسه خواب، اجاق گاز کوچک، چادر و... است، با جستجوى کلیدواژه تجهیزات کمپینگ قصد دارد به لینک ها و فروشندگانى دسترسى پیدا کند که این اقلام را با بالاترین کیفیت ارائه مى دهند. بنابراین محتواى تبلیغاتى شما حتما باید کلمه کلیدى تجهیزات کمپینگ را در برگیرد .

الگوریتم موتورهاى جست وجو در تبلیغات کلیکى زمانى که کاربران اینترنت به جستجو مى پردازند، موتورهاى جستجو الگوریتم هاى پیچیده اى را اجرا مى کنند. این الگوریتم ها تعیین خواهند کرد که تبلیغات مختلف مرتبط با جستجو، با چه ترتیبى نمایش داده شوند. همان طور که پیش از این نیز بیان کردیم، در تبلیغات کلیکى باید هزینه اى را به ناشر پرداخت کنید. براى اطمینان از بازگشت سرمایه خود بهتر است کلمات کلیدى مرتبط با کسب وکارتان را پیشنهاد دهید. ابزار کلمات کلیدى به شما کمک مى کنند تا کلمات کلیدى مرتبط و متناسب با مجموعه خود را پیدا کنید و میزان فروش خود را از طریق جذب مشترى افزایش دهید.
لازم به ذکر است که در تبلیغ کلیکى نیز ممکن است توسعه دهندگان وب و رقباى کارى اقدام به استفاده از کلیک هاى تقلبى نمایند که گوگل و سایر پلتفرم ها تعدادى سیستم خودکار را براى مقابله با این موضوع پیاده سازى کرده اند. .

الگوریتم موتورهاى جست وجو در تبلیغات کلیکى

نحوه بهینه سازى تبلیغات کلیکى تبلیغات کلیکى یکى از روش هاى مقرون به صرفه است که مى تواند باعث افزایش ترافیک ورودى وب سایت و رشد آن شود، اما براى انجام درست آن به تلاش مداوم، برنامه ریزى و زمان بندى صحیح نیاز دارید. زمانى که صحبت از بهینه سازى تبلیغات کلیکى به میان مى آید، افکار زیادى به ذهن شما خطور مى کنند. برخى از المان ها مى توانند در میزان هزینه هاى تبلیغات مبتنى بر کلیک مؤثر باشند که در ادامه به آن ها اشاره مى کنیم :

 • میزان مرتبط بودن کلمات کلیدى : هنگامى که قصد انتخاب کلمات کلیدى را دارید، در نظر بگیرید که آیا این عبارات همان کلماتى هستند که مخاطبین هدف شما به هنگام جست وجوى خدمات و کالاى مورد نیازشان به کار خواهند برد؟ آیا این عبارات به منزله راه حلى براى حل مشکلات آن ها خواهد بود؟
 • کیفیت تبلیغات و صفحات لندینگ : گوگل بهترین و کم هزینه ترین مکان براى تبلیغات کسب وکارهایى است که به دنبال ایجاد یک تجربه خوب براى کاربران هستند. نرخ کلیک تبلیغات شما نشان از ترویج تبلیغات خلاقانه شما در میان عموم دارد.
 • ساختار حساب ثابت : هنگامى که قصد انتخاب کلمات کلیدى را دارید، در نظر بگیرید که آیا این عبارات همان کلماتى هستند در نظر داشته باشید که پایه هاى حساب تبلیغات کلیکى شما باید بسیار محکم و تأثیرگذار باشند و به شکل اصولى طراحى شوند .

تحقیق کلمات کلیدى در تبلیغات کلیکى پروسه تحقیق کلمات کلیدى براى تبلیغات کلیکى ممکن است در ابتدا وقت گیر به نظر برسد، اما فراموش نکنید که اساس کمپین تبلیغاتى کلیکى همین کلمات کلیدى صدها کلمه کلیدى را که با هزینه بسیار کم مى تواند موجب افزایش ترافیک ورودى و مخاطبین ً هستند. اگر اهمیت تحقیق براى کلمات کلیدى را نادیده بگیرید، احتمالا وب سایت شما شود از دست مى دهید. در ادامه به عوامل مؤثر در لیست کلمات کلیدى تبلیغات کلیکى اشاره مى کنیم:

 • مرتبط بودن : یافتن کلمات کلیدى هدفمند موجب افزایش تعداد کلیک و میزان سودآورى خواهد شد. کلمات کلیدى پیشنهادى شما باید با محصولات و خدماتى که قصد فروش آن ها را دارید مرتبط باشند.
 • جامع بودن : تحقیقات کلمات کلیدى باید شامل دنباله اى طولانى از جستجو باشد. کلمات کلیدى دم بلند بسیار خاص هستند و نقش مهمى در ترافیک ورودى وب سایت دارند. رقابت در زمینه کلمات کلیدى دم بلند کمتر است و ازاین رو با هزینه کمترى مى توانید از آن ها استفاده کنید.
 • گستردگى : کمپین هاى تبلیغات کلیکى مدام در حال تکرار هستند؛ بنابراین کلمات کلیدى شما باید در حال رشد باشند و ما موضوعات جدید انطباق پیدا کنند .

انواع تبلیغات کلیکى به دو صورت نرخ ثابت یا مبتنى بر پیشنهاد تعیین مى شود که در ادامه به نرخ هاى تبلیغات کلیکى معمولا جزئیات این دو مدل خواهیم پرداخت. در هر دو مدل ارزش کلیک باید توسط شخص تبلیغ کننده در نظر گرفته شود. ارزش کلیک به بازدیدکنندگانى بستگى دارد که تبلیغ کنندگان انتظار دارند به وب سایت آن ها مراجعه کنند. نتیجه تبلیغ کلیکى بسته به اهداف مجموعه تجارى در درازمدت یا کوتاه مدت نمایان خواهد شد. عواملى که در این نوع تبلیغات مؤثرند عبارت اند از:

 • عبارات جستجو یا کیفیت محتوا
 • عوامل جغرافیایى (مؤثر بر روى علاقه مندى هاى مخاطبین هدف)
 • دستگاهى که توسط کاربر استفاده مى شود (تلفن همراه یا کامپیوتر)
 • ساعاتى از روز که کاربران به اینترنت مراجعه مى کنند
 • کیفیت تبلیغات و نوع قرارگیرى آن بر روى پلتفرم و تأثیر آن در تعیین تعرفه تبلیغات تأثیرگذار
 • مدل نرخ ثابت
انواع تبلیغات کلیکى

تبلیغات کلیکى نرخ ثابت در مدل نرخ ثابت، به ازاى هر کلیک هزینه ثابتى توسط تبلیغ کننده به ناشر پرداخت مى شود. ناشران معمولا قسمت هاى متفاوت وب سایت تهیه مى کنند. اگر محتواى صفحه براى جذب مخاطبینى باارزش بالاتر تهیه شده باشد، از تعرفه بیشترى نسبت به محتوایى که مخاطبین آن از ارزش کمترى دارند، برخوردار خواهد بود.
مى توانید در مورد هزینه ها با ناشران به مذاکره بپردازید. اگر نرخ پیشنهادى ناشر پایین باشد، مى توانید براى بیشتر دیده شدن وب سایت خود هزینه بیشترى بپردازید. نرخ قیمت ها براى محصولات و خدمات مختلف دسته هاى مختلفى دارند و تبلیغ کنندگان مى توانند متناسب با هدف خود یکى از آن ها را انتخاب کنند. اگر کمپین تبلیغاتى که در نظر دارید بلندمدت باشد و یا محصولى که قصد تبلیغ آن را دارید از ارزش بالایى برخوردار باشد، ناشر میزان هزینه پیشنهادى را کاهش مى دهد. .

تبلیغات کلیکى مدل مبتنى بر پیشنهاد در مدل مبتنى بر پیشنهاد، شخص تبلیغ کننده بالاترین هزینه اى را که مى تواند با توجه به سرمایه و بودجه بندى خود بپردازد پیشنهاد مى کند. پس از تعیین قیمت پیشنهادى، ناشر با به کارگیرى ابزار خودکار یک مزایده را در میان تبلیغ کنندگان رقیب برگزار مى کند. مزایده به صورت خودکار زمانى آغاز مى شود که تبلیغ توسط یک بازدیدکننده فعال شود. اگر محل برگزارى حراج صفحه نتایج موتور جستجو باشد، مزایده زمانى آغاز مى شود که کلمه کلیدى پیشنهادى توسط یک کاربر جستجو شود.
تمامى کلمات کلیدى پیشنهادى با در نظر گرفتن المان هایى مانند روز و ساعت جستجو، موقعیت جغرافیایى و... با هم مقایسه شده و درنهایت برنده تعیین مى شود. اگر مزایده در چندین نقطه تبلیغاتى انجام شود، ممکن است درنهایت چندین برنده تعیین شود که موقعیت آن ها بر اساس قیمت پیشنهادى کیفیت محتوا متفاوت است .

جمع بندى

جمع بندى تبلیغات کلیکى روش مؤثرى خواهد اگر به دنبال جذب مخاطب و افزایش ترافیک ورودى وب سایت خود هستید، قطعا بود. تحقیق کلمات کلیدى مهم ترین نکته در این روش تبلیغاتى است که موتورهاى جست وجو براى تشخیص میزان کیفیت یک سایت آن را بررسى مى کنند. براى استفاده از تبلیغات کلیکى بهتر است از آژانس هاى دیجیتال مارکتینگ و متخصصین از حوزه کمک بگیرید. آژانس تبلیغاتى آویده بهترین خدمات را در زمینه دیجیتال مارکتینگ و روش هاى گوناگون تبلیغاتى ارائه مى دهد و آماده برگزارى بهترین کمپین هاى تبلیغاتى است. براى کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان آویده در ارتباط باشید.

سؤالات متداول: 1- انواع تبلیغات کلیکى کدام ها است؟ تبلیغات کلیکى در حالت کلى به دو نوع تبلیغات نرخ ثابت و تبلیغات مبتنى بر پیشنهاد تقسیم مى شود . 2- کلمات کلیدى در تبلیغات کلیکى چه تاثیرى دارد؟ با توجه به این که جست و جوى کاربران بر اساس کلمات کلیدى صورت مى گیرد، بنابراین بسیار مهم است که تبلیغات شما دربرگیرنده کلمات کلیدى اصولى و متناسب با کسب و کارتان باشد تا کاربرانى به اهداف مرتبط تبلیغات شما را مشاهده نمایند .