در انتظار زمان بمان، هر چیزی در زمان خود رخ می دهد.

منو بستن

استراتژی محتوا چیست؟ آیا من به یک استراتژی تولید محتوا نیاز دارم ! ؟

قطعا هر شخصی موقع تولید محتوا برای وب سایت خود اهداف خاصی را دنبال می کند

فرقی نمی کند، می خواهید احساسات خواننده را هدف قرار بدهید و با ارائه محتوای ارزشمند و قابل فهم، آن ها را متقاعد کنید یا اینکه شاید شما نیز علاقه مند به ایجاد یک برند یا تقویت وجهه تجاری خود باشید. در نهایت، شما همیشه می خواهید با تولید محتوا کاربران را متوجه خودتون کنید و آن ها را به یک تعامل در واب سایت تان دعوت کنید. برای این کار قطعا نیاز به یک استراتژی محتوا دارید. محتوای خوب پایه و اساس یک استراتژی محتوای خوب است. اینجا صحبت از یک سو به استراتژی بازاریابی محتوا و از سوی دیگر به استراتژی محتوا می رسد. آیا این رویکردهای مشابه هدف یکسانی دارند یا باید به طور دقیق تری آن ها را از هم تفکیک کنیم؟ پیشاپیش باید بگیم .که: قطعا استراتژی محتوا و استراتژی بازاریابی محتوایی دست به دست هم می دهند و با هم استفاده می شوند

استراتژی محتوا

اجازه بدید اول به تعریف بازاریابی محتوایی نگاهی بیندازیم

برخلاف تبلیغات معمولی محصول که در واقع محصول را معرفی می کنیم، در بازاریابی محتوایی تمرکز بر روی کاربر است. یعنی همه چیز در آخر به کاربر ختم می شود. کاربر به عنوان یک خریدار بالقوه، دائما در اینترنت در حال حرکت است، پیشنهادات جالب را با هم مقایسه می کند و محتوای قانع کننده را می خواند و تاثیر می پذیرد. در این زمینه، محتوا کارکرد روشنی دارد: محتوا باید شامل اطلاع رسانی، آموزش، مشاوره، سرگرمی و ایجاد اعتماد باشد. بنابراین مهم است که محتوای شما دانش را منتقل کند و دقیقا موضوعاتی را پوشش دهد که خواننده در مورد خدمات شما، محصول یا یک آموزش نیاز دارد. محتوای شما نه تنها باید دانش را منتقل کند، بلکه باید مشکلات مشتری بالقوه شما .را نیز حل کند و از قبل به سوالات احتمالی پاسخ دهد. این تنها راهی است که می توانید کاربر را به صورت هدفمند انتخاب و جذب کنید در واقع یک دیدگاه “کل نگر” در تولید محتوا باید حاکم باشد که بتواند مشکلات را ببیند و برنامه ریزی کند و دقیقا همان چیزی را تولید کند که کاربر نیاز دارد. منحصر به فرد بودن (یونیک) محتوا نیز ضروری است. برای اینکه در سیل محتوایی که به صورت آنلاین در اینترنت در دسترس است گم نشوید، باید بتوانید محتوایی تولید کنید که منحصر به فرد باشد .

بازاریابی محتوایی

چگونه یک استراتژی محتوا عالی ایجاد کنیم؟

.یک استراتژی محتوا مناسب باید منجر به تولید محتوای مرتبط، رضایت مشتری، دیده شدن در موتورهای جستجو، ترافیک و ... شود یک استراتژی تولید محتوا را می توان با نقشه راه یک کشتی در مسیرهای دریایی مقایسه کرد. هنگام برنامه ریزی مسیر خود، تمرکز و هدف ما همیشه روی بنادر هستند. اینکه نحوه دستیابی به این هدف با کدام قایق، چه میزان و چه نوع سوخت و چه باری از طریق کدام مسیر دریایی انجام شود را استراتژی محتوا مشخص می کند. استراتژی محتوا همچنین تعيين می کند که چه میزان بودجه، چه نوع محتوا، کدام مشتریان و کدام کانال انتشار برای دستیابی به اهداف بازاریابی محتوایی شما مناسب است. بدون استراتژی تولید محتوا، کاری جز واکنش موقت و ناقص به تحولات فعلی، که بسیاری از آن ها در مدت بسیار کوتاهی اتفاق می افتند و تمام می شوند، نمی توانید انجام دهید. این یعنی اگر شما استراتژی محتوا نداشته باشید، در واقع هیچ برنامه خاصی برای مناسبت های مختلف ندارید و در این مواقع تنها می توانید یک محتوای سریع و ناقص به کاربران ارائه دهید که هیچ برنامه ریزی برای تعاملات بعد از آن نیز وجود ندارد .
همچنین ممکن است کاربران اشتباهی را هدف قرار دهید و حتی نتوانید آنچه را که انجام داده اید اندازه گیری کنید و گزارش دقیقی از دستاوردهاتون داشته باشید. در نتیجه، برنامه سفر شما به هم می خورد و به اصطلاح به جای پهلو گرفتن در بندر هند، به آمریکا سفر می کنید !

استراتژی تولید محتوا باید سوالات زیر را پاسخ دهد :

می خواهید با محتوای خود به چه چیزی برسید؟
می خواهید با محتوای خود به چه کسانی دست پیدا کنید؟
چه زمانی و کجا می خواهید محتوای خود را منتشر کنید؟
حاضرید روی محتوای خود چه چیزی سرمایه گذاری کنید؟
چگونه دستیابی به اهداف خود را بررسی می کنید؟

اگر می توانید به این سوالات پاسخ دهید، استراتژی بازاریابی محتوایی خود را قبلا تعریف کرده اید. اما برای اجرای دقیق این اقدامات نیاز به تنظیم استراتژی محتوا دارید .
هدف از تدوین استراتژی محتوا افزایش کارایی بازاریابی محتوا است. به عبارت دقیق، کسب وکار شما باید از طریق محتوای خوب پیشرفت کند و کارایی محتوای موجود بهبود یابد. بنابراین، به عنوان بخشی از استراتژی تولید محتوای خود، با این سوالات مواجه هستید مشتریان بالقوه من چه مشکلات، سوالات و نیازهایی دارند و باید چه محتوایی را برای آن ها تولید کنم و چگونه نیازهای آن ها را به بهترین شکل ممکن برآورده کنم؟
این مسئله در مثال مربوط به نقشه راه کشتی این طور می شود: کاپیتان با برنامه ریزی و استفاده از کشتی مناسب می خواهد محموله را به سلامت به جایی که قرار است برود، برساند .

بازاریابی محتوایی

استراتژی محتوا همیشه با این سوالات درگیر است :

مشتریان بالقوه به کجا می روند و کجا به دنبال مشاوره هستند؟
چه زمانی کاربر به کدام اطلاعات نیاز دارد؟
کدام ایستگاه ها و نقاط تماس با برند من در مسیر سفر نه چندان آسان مشتری وجود دارد؟
چگونه می توانم مشکلات کاربر را شناسایی کنم؟

یک چیز مسلم است: من می خواهم یک تجربه کاربری عالی ایجاد کنم و اطلاعات مفیدی را در کل فرآیند (خرید) در اختیار کاربر قرار دهم تا در نهایت سفر او به تصمیم خرید منتهی شود. برای انجام این کار، شما باید خود را به جای کاربران بگذارید و در نظر بگیرید که آن ها چگونه خدمات شما را قبل، حین و بعد از خرید درک می کنند، از کدام کانال های ارتباطی استفاده می کنند یا کدام عوامل بر رضایت مشتریان تاثیر دارند. این امر نیاز به محتوایی دارد که مشکلات احتمالی کاربر را از لحظات اولیه در هر مرحله جداگانه حل کند تا در نهایت منجر به تصمیم خرید شود .
برای جذب کاربران و انتخاب فرمت های مناسب، مطمئنا باید بدانید که بالقوه و مشتریان شما در واقع چه کسانی هستند. هدف کاربر بینش تعيين کننده برای شما و استراتژی شما است .
به خاطر داشته باشید که استراتژی محتوا شما تماما در مورد مشتری (بالقوه) است و بنابراین تجزیه و تحلیل گروه هدف همیشه باید در اولویت باشد. زیرا برای استفاده از اقدامات گروه محور در کانال های ارتباطی مناسب، مطمئنا باید بدانید که مشتریان شما چه کسانی هستند و چه مشکلات و نیازهایی دارند. یک روش ثابت برای درک بهتر مشتریان، رویکرد پرسونای خریدار است. اگر پرسونای خریدار ایجاد می کنید، این یک پایه ارزشمند برای تمام مراحل بعدی در اجرای استراتژی محتوا خواهد بود. پرسونای خریدار گروه هدف شما را با نیازهای خاص خود نشان می دهند و به سوالات زیر پاسخ می دهند: چه چیزی بر تصمیمات خرید مشتریان من تأثیر می گذارد و از چه محتوایی می توان برای دستیابی به آن ها استفاده کرد؟ به پرسونای خریدار، پرسونای مشتری، پرسونای بازاریابی و ... نیز گفته می شود که همه یکسان هستند و منظور از ان ها ایجاد یک الگوریتم یا مدل است که پرسونای مشتری را توصیف می کند و توضیح می دهد که مشتری ایده آل شما کیست، زندگی روزمره خود را چگونه می . گذراند، با چه چالش هایی روبرو است و چطور تصمیم می گیرد

محتوا و گرافیک دست به دست هم

هر پیام و هر زمینه ای، مهم نیست چقدر پیچیده است، می تواند با ترکیبی قوی از متن و تصویر به بهترین شکل منتقل شود. از سوی دیگر، متن های بدون طرح گرافیکی کاملا بازدارنده هستند. بنابراین تصادفی نیست که اینفوگرافیک ها روز به روز محبوب تر می شوند. زیرا آن ها اطلاعات را به وضوح ارائه می دهند. بنابراین متن و تصویر یکدیگر را غنی می کنند: اگر عناصر بصری قوی را به محتوای خود اضافه کنید، تضمین می شود که استراتژی محتوا موفق تر باشد. گذشته از این، مشخص است که محتوا به اضافه گرافیک دو برابر بیشتر از متن به تنهایی در کانال های رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود .
بنابراین : یک وب سایت با عملکرد خوب نیاز به متون با طراح های گرافیکی جالب توجه دارد به مقالات وبلاگ تان رنگ و لعاب بدهید .
افزودن تصاویر معنی دار به مقالات آسان است. هر شرکتی نمی تواند به یک طراح داخلی یا عکاس داخلی تکیه کند. خوشبختانه، وب دارای ابزارهای طراحی و پایگاه داده های جستجوی تصویر است که برای دانلود رایگان در دسترس هستند، مانند Canva ، Unsplash و Pexels

طیف گستره ای از انواع محتوا را ارائه دهید

امروزه اولین جایی که مردم در آن به دنبال راه حلی برای رفع نیازهای خود می گردند، اینترنت است. به همین دلیل است که داشتن یک وب سایت همه جانبه با محتوای متقاعدکننده در ترکیب با امتیازات مثبت کاربران و نظرات مثبت در سایر شبکه های اجتماعی بسیار مهم است .
به منظور پوشش تمام نیازهای کاربران و جذب تمام سلایق و علایق باید تلاش کنید در تمام فرمت ها تولید محتوا کنید. یعنی علاوه بر مقالات کلاسیک مانند پست های وبلاگ و گزارش های مطبوعاتی، در فرمت های محتوایی محبوب دیگر که در حال حاضر شامل خبرنامه ها، اینفوگرافیک ها، کتاب های الکترونیکی، مقالات سفید، مطالعات موردی و محتوای چندرسانه ای مانند وبینارها و ویدئوهای تصویری یا فیلم های توضیحی هستند، نیز تولید محتوا کنید .

چه نوع فرمت های محتوایی وجود دارد؟

مقاله سفیـد
آماده سازی محتوا
دستورالعمل ها
خلاصه کتاب
ارائه
کتاب الکترونیکی
رای گیری
سوالات متدوال
منابع
اینفوگرافیک
کلاژ های عکس
راهنما ها
اخبار شرکت
نقشه های ذهنی
عکس ها
گرافیک/نمودار
نظریات و تجربیات
ابزار ها/برنامه ها
اسلایدشیرینگ
کارتون/تصویر
فیلم
وبینارها
مسابقه
هدایای تبلیغاتی
بیانیه های مطبوعاتی
سفرنامه ها
بورد اعلاعات
بازی های آنلاین
محتوای راهنمای کاربر (UGC)
چک لیست ها
ایمیل خبرنامه
وبلاگ ویدیویی
مورد پژوهی
نقل قول ها
بررسی و مقایسه ابزار ها
نظرسنجی
لغت نامه ها
پادکست
جلسات پرسش و پاسخ
پیش بینی ها
مصاحبه ها
تحقیق اولیه
پست در رسانه های اجتماعی
سرگذشت
الگو های رفتاری

* نکته

تصمیم بگیرید که چه نوع محتوایی را می خواهید در آینده تولید کنید و کدام فرمت محتوا برای مخاطبان هدف شما جذاب و کاربردی هستند .

چرا استراتژی تولید محتوا انقدر مهم است؟

یک برنامه ریزی دقیق و جامع و تعریف استراتژی تولید محتوا مناسب، می توانید به تمام اهداف خودتان برسید. فقط کسانی که از قبل با دقت برنامه ریزی می کنند، می توانند بعدا ارزشمند بودن سرمایه گذاری در زمینه استراتژی محتوا بسنجند. این شفافیت به شما امنیت می دهد و شما را از اقدامات کوتاه مدت، بی فایده و غیر ضروری دور می کند. اما باید در پیاده سازی و نتیجه گرفتن از استراتژی محتوا کمی صبور باشید! زیرا اغلب نتایج مورد نظر بلافاصله ظاهر نمی شوند، بلکه به زمان کمی نیاز دارند تا اثرات مورد نظر آشکار شود. غیرعادی نیست که موفقیت شما در بازاریابی محتوایی ماه ها و گاهی سال ها طول بکشد تا محقق شود. همیشه سعی کنید سرعت و موقعیت افزایش رتبه بندی سایت تان، وضعیت رقبایتان و فرآیندهای اطلاعاتی و چرخه های تصمیم گیری خرید مشتریان خود را زیر نظر داشته باشید تا بتوانید یک دید کلی و مقایسه ای از میزان پیشرفتتون داشته باشید .

توسعه استراتژی محتوا

یک راه خوب برای برنامه ریزی محتوای خود این است که محتوای گذشته را مرور کنید و ببینید آیا آن ها به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کرده اند یا خیر .
رویکرد دیگر این است که به دنبال شکاف های محتوایی باشید. در ادامه راهنمای کوتاه و نکاتی را در مورد چگونگی به دست آوردن سریع نتیجه دلخواه به شما ارائه خواهیم داد .
محتوای گذشته را ارزیابی کنید .
پس از بررسی فرمت های احتمالی، ما یک گام به عقب برمی داریم و به محتوایی که قبلا منتشر شده است نگاهی دقیق می اندازیم .
برای انجام این کار، تمام محتوای وب سایت خود را فهرست کنید، سعی کنید آن را بر اساس موضوع مرتب کنید .
سپس تجزیه و تحلیل کنید که چه چیزی در اینجا خوب است و چه چیزی خوب نیست .
قطعا پتانسیل زیادی برای بهینه سازی وجود خواهد داشت .
مهم است که از قبل در مورد اهداف خود آگاه باشید و معیارهای ارزیابی دقیقی را تعریف کنید .
این تنها راه برای ارزیابی و طبقه بندی کارتان است.
با این کار می توانید متوجه شوید مثلا آیا سایتی که در آن ریپورتاژ رفتید آنقدر تاثیرگذار بوده است که در برنامه بعدی تان نیز جایی داشته باشد .یا خیر

برخی از KPI هایی که می توانید برای محتوای خود هدف گذاری کنید عبارتند از :

 • نرخ تبدیل بالاتر
 • ترافیک بیشتر
 • نظرات مثبت زیاد
 • لایک و شیر (اشتراک گذاری) زیاد
 • Time on page زیاد
 • Bounce rate پايين

زمانی که سایت شما در حال پیشرفت است، چنین تجزیه و تحلیل کمی و کیفی از محتوای موجود همیشه مفید است. همچنین اگر در مورد عملکرد سئو خود مطمئن نیستید یا حتی متوجه شدید که رتبه شما در حال بدتر شدن است یا محتوای شما به سادگی در نتایج جستجو ظاهر نمی شود، این موارد می توانند در جهت رفع ایرادات به شما کمک کنند. اگرچه در ابتدا جمع آوری این داده ها سخت و خسته کننده به نظر می رشد، اما به مرور زمان داده های ارزشمندی را بدست می اورید که برای جهت گیری استراتژیک خود در آینده نیاز دارید. یکی از فواید آن این است که می توانید محتوای خود را اصلاح کنید، محتوایی را که دیگر به روز نیست را به روز کنید یا حذف کنید. پس محتوای گذشته خود را برای اهداف خود بررسی کنید و از دانش و تجربیات به دست آمده از آن ها برای برنامه ریزی آینده خود استفاده کنید .

تک شاخ های خودتان را پیدا کنید ما به لری کیم، بنیان‌گذار بزرگترین نرم‌افزار بازاریابی PPC جهان، WordStream می‌پیوندیم و به توصیه او گوش می‌کنیم: در بین محتوای خود بگردید، می‌بینید که بخش بزرگی از آن شامل محتوای بی‌فایده است. در این بین «یونیکورن‌های» واقعی را پیدا کنید. این‌ها مقالاتی هستند که واکنش‌ کاربران را برمی انگیزند و به موقعیت‌های خوبی در نتایج جستجو دست می‌یابند.

تبلیغات کلیکی

آمار می توانید محتوای - Falconو Hootsuite رسانه های اجتماعی خود - چه از طریق شبکه های فردی یا در یک نگاه از طریق ابزارهایی مانند .یونیکورن خود را شناسایی کنید محتوایی که عملکرد بهتری داشته است، قطعا ارزش بیشتری برای تبلیغ دارد. همچنین می توانید از آن ها به عنوان الگوی مطالب جدید و زمینه های موضوعی استفاده کنید. علاوه بر این، می توانید از این تجزیه و تحلیل استفاده کنید تا بفهمید که کاربران شما هنوز به کدام .محتوای شما علاقه مند هستند، یا اینکه چرا هنوز برای برخی کلمات کلیدی در صدر نتایج موتور جستجو نیستید برای هر مرحله از چرخه خرید خود، باید از خودتان بپرسید که آیا کاربر شما تمام اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری خرید خود را در .اختیار دارد یا خیر. بنابراین سعی کنید خودتان را جای مشتری بگذارید و ببینید آن ها به چه اطلاعاتی نیاز دارند
محتوایی که عملکرد بهتری داشته است، قطعا ارزش بیشتری برای تبلیغ دارد. همچنین می‌توانید از آن‌ها به عنوان الگوی مطالب جدید و زمینه‌های موضوعی استفاده کنید. علاوه بر این، می‌توانید از این تجزیه و تحلیل استفاده کنید تا بفهمید که کاربران شما هنوز به کدام محتوای شما علاقه‌مند هستند، یا اینکه چرا هنوز برای برخی کلمات کلیدی در صدر نتایج موتور جستجو نیستید.
برای هر مرحله از چرخه خرید خود، باید از خودتان بپرسید که آیا کاربر شما تمام اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم‌گیری خرید خود را در اختیار دارد یا خیر. بنابراین سعی کنید خودتان را جای مشتری بگذارید و ببینید آن‌ها به چه اطلاعاتی نیاز دارند.

ابزارهای زیر شما را در پیدا کردن مشکلات و تجزیه و تحلیل کمک می‌کنند:

 • Buzzsumo
 • Buzzsumo
 • Ubersuggest
 • Site Search in Google Analytics

تحقیق و انتخاب یک موضوع خوب، در ترکیب با یک کلمه‌کلیدی دقیق که طبق تجزیه و تحلیل رقبا به دست آمده باشد، مبنای امیدوارکننده‌ای را برای محتوای شما تشکیل می‌دهد. زیرا تنها اگر بدانید مشتریان شما به دنبال چه چیزی هستند و در حالت ایده‌آل چه موقعیتی باید داشته باشید، می‌توانید این را در برنامه‌ریزی خود بگنجانید. تقویم محتوا - بعداً به آن خواهیم رسید - همچنین می‌تواند پتانسیل ناشناخته را به شما نشان دهد و می‌توانید با یک نگاه ببینید که تاکنون به کدام موضوعات پرداخته‌اید و چه موضوعاتی در پیش هستند.

تبلیغات کلیکی

تصویر تخصصی خودتان را تقویت کنید

مدیریت محتوا یک از مسائلی مهم در استراتژی محتوا است که اگر به درستی انجام شود می‌تواند تاثیر زیادی در جلب اعتماد کاربران و کانتنت‌مارکتینگ داشته باشد. مدیریت محتوا می‌تواند به شما کمک کند تا به عنوان یک پیشتاز در زمینه خود شناخته شوید. اگر خواننده شما را به عنوان یک متخصص درک کند، این اعتماد به محصول، شرکت، خدمات یا پیشنهاد شما را تقویت می‌کند و در نتیجه مبنایی برای بازاریابی محتوای امیدوارکننده ایجاد می‌کند.
برای اینکه همیشه کیفیت بالا را هدف قرار دهید و تصویر تخصصی خود را تثبیت کنید، بهتر است سبد محتوای موجود خود را در فواصل زمانی معین با در نظر گرفتن ارقام کلیدی خاصی مانند بازدیدکنندگان صفحه یا نرخ تبدیل، بررسی کنید.

اینفوگرافیک: استراتژی محتوا در ۵ مرحله

یک استراتژی محتوا خوب مدت‌ها قبل از شروع تولید محتوا یا انتشار یک پست در رسانه‌های اجتماعی شکل می‌گیرد. اینفوگرافی استراتژی تولید محتوا که برای شما آماده کرده ایم به شما نشان می‌دهد که چگونه می‌توانید استراتژی محتوا خود را مرحله به مرحله برنامه‌ریزی و توسعه دهید.

تبلیغات کلیکی

می‌خواهید از این اینفوگرافی استراتژی محتوا در وب‌سایت خودتان استفاده کنید؟ خیلی هم عالی! با استفاده قطعه کد HTML زیر می‌توانید به راحتی آن را در صفحه خود جاسازی کنید:
هیچ چیز رایگان نیست:
چرا سئو و تولید محتوا هزینه دارد؟
رسیدن به چیزهای خوب هیمشه زمان می‌برند و هزینه هم دارند. اگر اولین تلاش‌های شما در حال حاضر به ثمر نشسته است، مطمئناً می‌توانید بر اساس این موفقیت‌ها با بودجه بیشتری ادامه بدید و موفقیت‌های بیشتری در زمینه بازاریابی محتوا به دست بیاورید. از این گذشته، بازاریابی محتوا یک سرمایه‌گذاری است که در دراز مدت نتیجه می‌دهد. بنابراین با تدوین استراتژی محتوا و بازاریابی محتوای خود مانند یک سرمایه‌گذاری بلند مدت رفتار کنید. اگر صفحه‌ای به یک موقعیت برتر برسد، می‌تواند برای سال‌های آینده مشتریان جدیدی برای شما ایجاد کند. در واقع اثرات بازاریابی محتوا برای چند سال باقی می‌ماند.
اما خب رسیدن به این میوه شیرین نیاز به وقت و پول دارد. جالب است که شرکت‌های موفق بیشتر روی تولید محتوا سرمایه‌گذاری می‌کنند و در نتیجه پول بیشتری را برای تولید محتوا صرف می‌کنند تا در زمینه‌های دیگری مانند توزیع محتوا، که به آن بذر محتوا نیز گفته می‌شود. اساساً، بودجه در بازاریابی آنلاین به طور مداوم در حال رشد است – و بالاتر از همه هزینه‌های بازاریابی محتوا است. به گفته انجمن بازاریابی آلمان، دو سوم شرکت‌های آلمانی می‌خواهند فعالیت‌های بازاریابی محتوای خود را در آینده گسترش دهند. بنابراین به نظر می‌رسد که استفاده از ابزار مناسب، هم برای بهینه سازی موتورهای جستجو (سئو) و هم برای ایجاد محتوای با کیفیت و مرتبط ارزشمند باشد. آنچه مسلم است این است که محتوا همچنان برگ برنده (پادشاه) است. محتوای ارائه شده در سایت شما نیز باید «سلطنتی» باشد تا در پیدا کردن مشتریان بالقوه و رتبه‌بندی در موتورهای جستجو شانس داشته باشید. از این گذشته، هیچ متنی بدون سئو به کار نمی‌آید و سئو نیز بدون متن اصلا وجود ندارد!
در حالت ایده‌آل، شما دقیقاً محتوایی را ارائه می‌کنید که گروه هدف شما نیازمند آن است، حتی اگر هنوز از کمبود آن آگاه نباشند.

کلمات کلیدی

بدون تحقیق کامل کلمات کلیدی، همه چیز ترسناک می‌شود. چراکه اگر درست تحقیق نکرده باشید و کلمات کلیدی را درست در نیاورده باشید، تمام سرمایه‌گزاری شما در بازاریابی محتوا از بین می‌شود. یک استراتژی محتوا خوب بر اساس کلمات کلیدی صحیح چیده می‌شود. مطمئنا، همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، موتورهای جستجو این روزها هوشمند هستند. آن‌ها تشخیص می‌دهند که آیا محتوا برای خواننده مناسب است یا خیر و می‌تواند کیفیت صفحه را با دقت بسیار بالا نمایش دهد (بدون تمرکز بر روی چگالی کلمات کلیدی)
با این وجود، تحقیقات اولیه کلمات کلیدی همچنان برای درک کاربران و جستجوهای آن‌ها بسیار مهم است. این اطلاعات مبنای اصلی در تدوین استراتژی محتوا و در نهایت تولید محتوا است.
بنابراین، من به شما توصیه می‌کنم هنگام طراحی استراتژی تولید محتوا، این نکات اساسی سئو را همیشه در نظر بگیرید:

 • با تحقیقات کلمات کلیدی شروع کنید. این کار به شما کمک می‌کند یک دید کلی در مورد نیازهای مشتریانتان و اینکه ان‌ها معمولا در موتور جستجو به دنبال چه چیزی می‌گردند، کمک می‌کند. ابزارهایی مانند Searchmetrics، Google Analytics یا Google Search Console می‌توانند شما را در این زمینه کمک کنند و نیازها و درخواست‌های جستجو کاربران را به شما نمایش دهند.
 • در انتخاب کلمات کلیدی سعی کنید آن‌هایی را انتخاب کنید که حجم جستجوی بالایی داشته باشند ولی رقابت در آن‌ها خیلی سخت نباشد.
 • ببینید رقبای شما با کدام کلمات کلیدی و با چه محتوایی در صفحه اول گوگل نمایش داده می‌شوند.
 • به این فکر کنید که کدام کلمات کلیدی می‌توانند منجر به تولید محتوایی شوند که مورد علاقه کاربران شما باشند.
 • کلمات کلیدی را بنویسید و به آن‌ها ساختار دهید و بعد استراتژی محتوا را طوری برنامه‌ریزی کنید که نیازهای مشتریان شما را برآورده کند، مشکلات آن‌ها را حل کند و در نتیجه ارزش افزوده واقعی به آن‌ها ارائه دهد.
 • تراکم کلمات کلیدی را در مختوای خود افزایش دهید. البته سعی کنید کلمه کلیدی را بیش از حد تکرار نکنید و از مترادف‌ها یا LSI های آن استفاده کنید.
 • کلمه کلیدی یا کلیدواژه اصلی را در URL، توضیحات متا و سرفصل‌های H1 و H2 خود بگنجانید.
 • به سئوی کلاه سفید خود فکر کنید. و به خاطر داشته باشید که محتوای منحصر به فرد اولویت اصلی موتورهای جستجو است.
 • صفحات خود را به یکدیگر پیوند دهید و پیوندهای داخلی ارزشمندی را ایجاد کنید تا قدرت رتبه‌بندی خودتان را افزایش دهید.
 • اهداف و KPI هایی که در استراتژی محتوا تعیین کرده اید را به طور مرتب دنبال کنید تا مطمئن شوید که کلمات کلیدی و محتوا به درستی کار می‌کنند.

با استفاده از ابزارهای سئو زیر، عملکرد سایت خود را بررسی کنید:

 • Google Analytics
 • Google Search Console
 • Google Pagespeed Insights
 • SEMrush
 • ahrefs
 • Searchmetrics

کلمات کلیدی: کپی رایتر

یک محتوای سئوشده خوب برای شما ترافیک و نرخ تبدیل بهتری می‌آورد- و البته تاثیر مثبتی بر شهرت شما در اینترنت نیز دارد. خلق چنین متن‌هایی که سرزنده هم باشند، به اصل مطلب برسند، توجه خواننده را جلب کنند و او را از نظر احساسی جذب کنند، خود هنری است. بسیاری از شرکت‌ها فاقد تخصص مربوطه یا صرفاً زمان لازم هستند. متخصصان دیجیتال مارکتینگ نیز لزوماً نباید متخصص نوشتن باشند. اگر کپی رایترهای باتجربه‌ای را به همراه داشته باشید، می‌توانید به راحتی این مشکل را حل کنید و با اطمینان به عملکرد سئو خود نگاه کنید.

تبلیغات کلیکی

برنامه ریزی خوب نیمی از کار است: تقویم محتوا

یک استراتژی محتوا خوب منجر به یک تقویم محتوای خوب می‌شود. تقویم تولید محتوا مشخص می‌کند که کدام محتوا قرار است در یک دوره زمانی منتشر شود و بنابراین برنامه‌ریزی محتوای شما را در طول زمان تجسم می‌کند. این نه تنها به شما کمک می‌کند تا یک مرور کلی داشته باشید و چیزی را در رابطه با رویدادها و زمان‌های مهم برای پست‌های خاص فراموش نکنید، بلکه یک کمک انگیزشی بزرگ برای ماندن در فضای وب و دنبال کردن مداوم استراتژی محتوای خود است.

ددلاین‌ها را رعایت کنید و به موقع تولید محتوا کنید

وقتی نوبت به بازاریابی محتوا می‌رسد، باید مانند روزنامه‌نگاران در دفتر تحریریه‌شان رفتار کنید: طرح تحریریه (تقویم محتوا) به ابزاری ضروری برای شما و همه افرادی که در ایجاد محتوا دست دارند تبدیل می‌شود. برنامه‌ریزی بلندمدت به شما کمک می‌کند تا به روشی ساختاریافته و امیدوارکننده کار کنید - حتی زمانی که به برنامه‌ریزی منابع و بودجه نویسندگان می‌رسد: چه کسی و چه زمانی کدام قسمت از کار را انجام می‌دهد؟ تقویم محتوا این را مشخص می‌کند.
همچنین به شما کمک می‌کند تا در جریان بمانید و کارهای برنامه‌ریزی شده همیشه باعث ایجاد موضوعات و ایده‌های جدید می‌شود.
برای اینکه محتوای خود را به بهترین شکل ممکن آماده کنید، همان سوالی را که هنگام تدوین استراتژی محتوا خود داشتید از خودتان بپرسید: محتوا را برای چه کسی تولید می‌کنم؟ به این ترتیب هرگز گروه هدفی را که محتوای خود را برای آن تولید می‌کنید، از دست نمی‌دهید.

نکات زیر در یک تقویم محتوای کارآمد قرار دارند:

 • تاریخ انتشار برنامه‌ریزی‌شده
 • پرسونا/گروه هدف مشخص
 • فرمت محتوا
 • (تمرکز) کلمات‌کلیدی
 • برای ورود به صفحات لندینگ یا دانلود Call-to-Actions
 • ستون جداگانه یا حتی سند جداگانه برای تحقیقات (طوفان فکری، ایده‌ها، منابع)

علاوه بر این، یک استراتژی محتوا تمیز و دقیق می‌تواند در نظارت بر پیشرفت و پتانسیل بهبود کمپین‌ها و ارزیابی موفقیت استراتژی شما کمک بزرگی به شما کند. استراتژی تولید محتوا باید حتما برنامه‌ای برای اتفاقات ناگهانی نیز داشته باشد.

تولید محتوا: چگونه می‌توانم با محتوای مناسب Leads و مشتریان بیشتری داشته باشم؟

مطمئناً شما هم تا به حال این وضعیت را درک کرده اید: پس از ساعت‌ها تلاش، با زحمت کار خود را به پایان می‌رسانید. و در کمال ناباوری مقاله شما مورد استقبال کاربران قرار نمی‌گیرد، بلکه متاسفانه فقط تعداد کمی از کاربران را مورد توجه قرار می‌دهد. فقط می‌تیانیم بگوییم: سرمایه‌گذاری روی متون خوب قطعا ارزشش را دارد. در واقع، بدون محتوای خوب، هرگز به هدف خود نخواهید رسید. محتوای خوب به منزله موتور یا بادبان‌های کشتی شما هستند.
همانطور که با برنامه استراتژی محتوا خود برنامه‌ریزی بلندمدت می‌کنید، با تولید محتوای خوب نیز موفقیت بلندمدتی کسب خواهید کرد. به جای سرمایه‌گذاری روی اقدامات کوتاه مدت و پرهزینه‌ای که به سرعت مشتریان جدید را برای شما به ارمغان می‌آورد و برای مدت کوتاهی منجر به افزایش درآمد و لید (Lead) می شود، باید پول بیشتری را صرف ایجاد محتوای ارزشمندی کنید که به طور مداوم لید ایجاد کند و برای مدت طولانی نتیجه دهد. پس محتوایی با بالاترین کیفیت در قالب‌های مختلف ایجاد کنید و کاربر را در تمام مراحل سفر همراهی کنید!
این که آیا می‌توانید منابع مالی برای این کار کنار بگذارید یا یک نویسنده با استعداد استخدام کنید، یا تولید محتوای خود را به یک آژانس تبلیغاتی واگذار کنید یا یک فریلنسر مناسب پیدا کنید، کاملا به نیازها، منابع و استراتژی محتوا شما دارد.
اگر در سطح بین المللی فعالیت می‌کنید، باید در نظر داشته باشید که محتوا را به زبان کاربران‌‌تان تولید کنید و محتوا را بر اساس فرهنگ و نیاز آن‌ها بومی‌سازی کنید. ای را فقط می‌توانید با محتوای تولید شده توسط افراد بومی و ترجمه‌های حرفه‌ای تضمین کنید. می‌توانید از تگ hreflang استفاده کنید تا به موتورهای جستجو پیام دهید که سایت شما چند زبانه است و محتوای موجود در زبان‌های مربوطه محتوای تکراری نیست.

محتوا و گرافیک: دست به دست هم

هر پیام و هر زمینه‌ای، مهم نیست چقدر پیچیده است، می‌تواند با ترکیبی قوی از متن و تصویر به بهترین شکل منتقل شود. از سوی دیگر، متن‌‌های بدون طرح گرافیکی کاملا بازدارنده هستند. بنابراین تصادفی نیست که اینفوگرافیک‌ها روز به روز محبوب‌تر می‌شوند. زیرا آن‌ها اطلاعات را به وضوح ارائه می‌دهند. بنابراین متن و تصویر یکدیگر را غنی می‌کنند: اگر عناصر بصری قوی را به محتوای خود اضافه کنید، تضمین می‌شود که استراتژی محتوا موفق‌تر باشد. گذشته از این، مشخص است که محتوا به اضافه گرافیک دو برابر بیشتر از متن به تنهایی در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود.
بنابراین: یک وب سایت با عملکرد خوب نیاز به متون با طراح‌های گرافیکی جالب توجه دارد.

به مقالات وبلاگ‌تان رنگ و لعاب بدهید

افزودن تصاویر معنی‌دار به مقالات آسان است. هر شرکتی نمی‌تواند به یک طراح داخلی یا عکاس داخلی تکیه کند. خوشبختانه، وب دارای ابزارهای طراحی و پایگاه داده‌های جستجوی تصویر است که برای دانلود رایگان در دسترس هستند، مانند:

 • Canva
 • Unsplash
 • Pexels
تبلیغات کلیکی

بذر محتوا: محتوا را هوشمندانه در کنار گروه هدف قرار دهید

صبر کنید، قبل از اینکه بخواهید موفقیت‌‌ها را درو کنید، باید اول بذر آن را بکارید، یعنی محتوا! تنها زمانی می‌توانید توجه و اعتماد کاربران را جلب کنید که محتوای مرتبط با پرسونای مخاطب را داشته باشید. در حالت ایده‌آل، شما نه تنها محتوای خود را در سایت خود منتشر می‌کنید و منتظر می‌مانید تا کاربران راه خود را پیدا کنند، بلکه آن را در شبکه‌های اجتماعی خود نیز به اشتراک می‌گذارید، بنابراین پست‌های رسانه‌های اجتماعی در بذر محتوا به شما کمک می‌کنند. اغلب، محتوای جدید برای ایندکس شدن و رتبه گرفتن نیاز به تبلیغات‌شدن دارد. بنابراین از کانال‌هایی که برای تبلیغ محتوای جدید خود دارید، استفاده کنید. این نیز باید به صورت استراتژیک انجام شود، یعنی باید استراتژی محتوا برنامه‌ریزی شده باشد. بنابراین برای تبلیغات محتوا نیز باید مانند تولید محتوا برنامه داشته باشید.

در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای تبلیغ محتوای خود انجام دهید:

 • شبکه‌های اجتماعی و فروم‌‌ها
 • خبرنامه‌های شخصی و غیر شخصی
 • پورتال‌های ویدئویی مانند یوتیوب
 • تبلیغات پولی موتور جستجو (SEA)
 • ریپورتاژ

علاوه بر کانال‌های شخصی می‌توانید از اینفلوئنسر‌ها برای تبلیغات محتوای خود استفاده کنید.

توجه کنید که نباید صرفا فقط از تبلیغات پولی برای بذر محتوا استفاده کنید. حالت ایده‌آل این است که هر دو را در کنار هم داشته باشید. در نهایت هم کیفیت محتواست که نتایج کار شما را تعیین می‌کند.

بنابراین:
بذر محتوا به شما کمک می‌کند محتوای خود را سریع‌تر به دست کاربران بیشتری برسانید و در نهایت با گرفتن بک‌لینک باعث بهبود سئو سایت خودتان شوید.

نظارت بر محتوا و کنترل موفقیت: چرخه از نو شروع می‌شود

استراتژی محتوا شما زمانی جواب می‌دهد که محتوای شما چشم کاربران را باز کند و به روشی منحصر به فرد با موضوعات برخورد کند که قبلا وجود نداشته است.
حالت ایده‌آل این است که، کاربر زمانی که به دنبال راه حلی برای مشکل خود است، از طریق موتور جستجو وارد سایت شما شده شود، پیشنهاد شما او را متقاعد کند و او تبدیل به یکی از طرفداران شما شود و در نهایت نظر مثبت خود را در سایت ثبت کند.
آیا با این کار به هدف رسیدیم؟ هنوز کاملا نه! ابتدا باید بررسی کنید که آیا تلاش‌های شما واقعاً نتیجه داده است: آیا به اهداف خود رسیدید؟ مطالب چگونه توسط کاربران شما دریافت شد؟ فرمت‌ها و کانال‌های فردی را در اینجا بررسی کنید و همیشه اهداف و ارقام کلیدی خود را در ذهن داشته باشید!
آیا توانستید نقاط ضعف را شناسایی کنید؟ اگر چنین است، هر مرحله از استراتژی خود را دوباره مرور کنید و به این فکر کنید که مشکل کجاست و چرا. مجدداً از ابزارهای تجزیه و تحلیل اثبات شده مانند Google Analytics یا Google Search Console استفاده کنید. مهم نیست که محتوای شما چقدر خوب عمل می‌کند و چقدر از خروجی استراتژی محتوای خود راضی هستید: این مانند یک چرخه است. بارها و بارها، پتانسیل‌های بهینه‌سازی جدید باز می‌شود و فرآیندهای یادگیری پدید می‌آیند.

 • 1. اهداف با فعالیت‌های محتوایی خود می‌خواهید به چه اهدافی برسید؟ (به عنوان مثال ترافیک SEO بیشتر، تعامل کاربر بیشتر، سرنخ (لید) بیشتر)؟ چه اهداف سالانه‌ای را با استراتژی محتوای خود دنبال می‌کنید؟ (به عنوان مثال افزایش طرفداران و فالوورها در رسانه‌های اجتماعی به عدد X تا پایان سال، افزایش کاربران منحصر به فرد در وب‌سایت خود تا X درصد و غیره)
 • 2. کانال‌ها پر استفاده‌ترین کانال‌ها در صنعت شما کدامند؟ کجا به بهترین نحو به گروه هدف خود می‌رسید؟
 • 3. مخاطبان هدف آیا بینشی در مورد موضوعات مورد علاقه گروه هدف‌تان دارید؟ آیا از قبل برای شرکت خود پرسونا دارید؟
 • 4. فرمت‌ها کدام قالب‌های محتوا برای انتقال پیام شما مناسب‌ترند؟ چقدر بودجه برای ایجاد متون و محتوای چند‌ رسانه‌ای دارید؟ نکته: شما به راحتی می‌توانید با ابزارهای مفیدی که به طور رایگان در اینترنت هستند و قبلا معرفی کردیم، خودتان سریعا محتوای بصری جذاب برای متن‌تان ایجاد کنید.
 • 5. تولید محتوا چه کسانی در تولید محتوا نقش دارند؟ چه کسی در مدیریت محتوا چه نقشی را بر عهده می‌گیرد؟ (برنامه ریزی موضوع، تولید محتوا، استخدام فریلنسر و ...) چه کسی بر محتوا کنترل دارد و آن را تایید می‌کند؟ آیا بخش‌های خاصی وجود دارند که به طور منظم ورودی محتوا را ارائه می‌دهند؟
 • 6. فرآیندها از چه فرآیندهای کاری برای مدیریت محتوای خود استفاده می‌کنید؟ روند کار چگونه ترسیم می‌شود؟ (برای مثال ابزارهای مدیریت پروژه مانند Trello برای ارائه اطلاعات در مورد وضعیت یک محتوا مفید هستند)
 • 7. فرکانس بسته به نوع محتوا، گروه هدف و حوزه موضوع فعالیت‌تان، فرکانس‌های متفاوتی برای انتشار محتوا می‌توانند مفید باشند. به طور کلی می‌توانید به توصیه‌های زیر مراجعه کنید: پست رسانه‌های اجتماعی: چند بار در روز مقاله وبلاگ: یک یا چند بار در هفته کتاب‌های الکترونیکی و کاغذهای سفید: هر سه ماه یک بار یا کمتر
 • 8. توزیع آیا محتوا از طریق خبرنامه به مشتریان شما منتقل می‌شود؟ اگر بله، چند وقت یکبار؟ مطالب در چه کانال‌های رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شوند؟ آیا شما همچنین می‌خواهید محتوای خود را در دسترس تأثیرگذاران مرتبط از صنعت خود قرار دهید؟
 • 9. استایل و تناژ چگونه می‌خواهید با گروه هدف خود ارتباط برقرار کنید؟ آیا می‌خواهید از سبک خاصی پیروی کنید؟ هر نشریه باید منعکس‌کننده چیزی باشد که برند شما آن را نشان می‌دهد. آیا از قبل دستورالعمل‌های برند یا راهنمای سبک و غیره وجود دارد؟ این‌ها سبک و تونالیته محتوای شما را تعیین می‌کنند.
 • 10. کنترل محتوا چگونه و با چه فرکانسی می‌خواهید عملکرد فعالیت‌های محتوایی خود را اندازه‌گیری کنید؟ کدام نتایج برای شما مهم‌تر است (مثلاً بازدید از صفحه، Time on Page، رتبه‌بندی سئو یا تعاملات از طریق رسانه‌های اجتماعی)؟

سند استراتژی محتوا را مکتوب کنید

و یک چیز دیگر: داشتن یک استراتژی محتوا در ذهن خوب است. اما بهتر است استراتژی تولید محتوای خود را به صورت مکتوب بیان کنید. یک سند مکتوب به همه ذینفعان کمک می‌کند تا به سطح دانش یکسانی برسند و بازاریابی محتوای شما را مؤثرتر کند. سند استراتژی محتوای شما باید شامل چه مواردی باشد؟

سوالات متداول :

سند استراتژی محتوا شامل چه مواردی است؟
در تدوین استراتژي محتوا باید ۱۰ نکته اساسی بررسی و قید شوند. اهداف، کانال‌ها، مخاطبان هدف، فرمت محتوا، تولید محتوا، فرآیندها، فرکانس انتشار محتوا، نحوه توزیع، سبک و تونالیته، کنترل محتوا. ما در این مقاله تمامی این موارد را آموزش داده ایم.

آیا Keyword Reserach در استراتژی تولید محتوا انجام می‌شود؟
بله، کلمات کلیدی باید در استراتژی محتوا وجود داشته باشد. برای به تحقیقات کلمات کلیدی می‌توانید از ابزارهای زیر استفاده کنید:

 • Google Analytics
 • Google Search Console
 • Google Pagespeed Insights
 • SEMrush
 • ahrefs
 • Searchmetrics


KPI ها در استراتژی محتوا کدام اند؟
 • نرخ تبدیل بالاتر
 • ترافیک بیشتر
 • نظرات مثبت زیاد
 • لایک و شیر (اشتراک گذاری) زیاد
 • Time on page زیاد
 • Bounce rate پايين

نتیجه گیری

با مفهوم نامگذاری برند آشنا شدیم و دانستیم که برای جذب حداکثری مخاطب و افزایش فروش، باید در انتخاب نامی که برای برند خود در نظر می گیریم، اصول خاصی رعایت کنیم. یک نامگذاری برند موفق می تواند تضمینی برای آینده تجاری برند باشد. برای اینکه بهترین نتیجه را از نامی که برای برند خود انتخاب می کنید بگیرید، بهتر است با آژانس های تبلیغاتی مشورت نماييد و با بهره بردن از کمپین هایی که این آژانس ها برگزار می کنند، به خواسته ایده آل خود برسید. آژانس آویده با چندین سال سابقه درخشان در زمینه برگزاری کمپین های برندسازی، آماده ارائه خدمات برندسازی و نامگذاری برند به شرکت ها و کسب وکارهای مختلف است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان آویده در ارتباط باشید .