در انتظار زمان بمان، هر چیزی در زمان خود رخ می دهد.

منو بستن

تداعیات برند و داستان برند

یک برند بدون فعالیت در فضای مجازی مانند یک ماشین بدون لاستیک است. مخصوصا در مسیر پر از دست انداز بازار و رقابت بین کسب و کارهای مشابه شما، فضای مجازی نیروی محرکه ای است که سرعت شما را برای رسیدن به اهدافتان بیشتر می کند. به همین خاطر است که امروزه کسب و کارها به مجموعه ی متنوعی از ابزارهای دیجیتال برندینگ برای حضور در فضای مجازی نیاز دارند .
در این مطلب ما به معرفی دیجیتال برندینگ و قواعد آن که در مسیر رسیدن به اهداف تان خیلی تاثیرگذار هستند، می پردازیم .

تبلیغات کلیکی

در کتاب برند و برندسازی اثر ریتا کلیفتون ، جان سیمنز ترجمه ی راحله ی فاضلی می خوانیم که: هر کاری که یک برند انجام می دهد، برقراری ارتباط است. پل واتزلاویک، نظریه پرداز ارتباطات اینگونه می گوید:

" ارتباط برقرار نکردن امری لامحال است "

چگونه مخاطبان خود را هدف قرار دهیم؟

شیوه ی طراحی بسته ها، کاربرد کلمات، پاسخ دادن (یا ندادن) به تلفن ها، نام گذاری محصولات، فروشگاه ها و تجربه تعامل با یک برند در اینترنت همگی جنبه هایی از ارتباطات برند و کمابیش تحت کنترل مدیران برند هستند. اما باید به خاطر داشته باشیم که مردم از برند علایمی نیز دریافت می کنند که مستقیما تحت کنترل صاحبان برند نیست. این هشدارها شامل محیطی می شود که برند در زندگی روزانه با آن مواجه است. یعنی آنچه دیگران درباره اش می گویند یا می نویسند فرقی نمی کند در یک کلوب باشد یا در یک چت روم. همه اینها به شکل دادن شبکه ای از تداعی های ذهنی و عاطفی که هر فرد از برند دارد، کمک می کند و به این شکل رابطه ی بین فرد و برند را تحت تاثیر قرار می دهد.

این قوت چنین تداعی ها و طبیعت چنین ارتباطی است که می تواند به ثبات و سود آوری برند و افزایش ارزش آن منجر شود. بنابراین، چگونگی برقراری ارتباط یک برند در موفقیت بلند مدت تجارت اهمیت بسیاری دارد. در اینجا منظور از ارتباط چیزی بیش از انتقال یک طرفه پیام های ساده و صریح است. بخش عمده ای از ارتباطات که اهمیت دارد، تلویحی و بیشتر اوقات ناخود آگاه است. بیشتر آن نیز به طور غیر مستقیم از طرف فعالان بازار تحت تاثیر قرار می گیرد.
ارتباطات بین برند و مشتری در آژانس دیجیتال برندینگ آویده یک از اصول مهم در دستیابی به فروش بالاتر است. چرا که تعریف ما از برند و برند سازی و جایگاه آن در بین مخاطبان به برنامه ریزی و نقشه ی راه نیاز دارد.ارتباطات بین برند و مشتری که درست تعریف و به آن عمل شود منجر به راه حل هایی می شود که برای برندها سود آوری دارد. امروزه برندها در بحرانهای اقتصادی و اجتماعی به دنبال راه حل هستند. آژانس های تبلیغاتی و برندینگ می توانند در خدمت حل مشکلات و ایجاد راه حل های خلاقانه باشند.

برندینگ Branding چیست؟

برندینگ یا برندسازی، فرآیندی خلاقانه و استراتژیک است که به مشتریان بالقوه می گوید شما چه شرکتی دارید و چه محصولات یا خدماتی را عرضه می کنید. به بیان ساده تر، از طریق برندینگ مخاطبانتان می فهمند که؛ شما که هستید، به چه چیزی اهمیت می دهید، چرا باید با شما کار کنند و از شما چه انتظاری می توانند داشته باشند. پس از راه اندازی یک کسب وکار یا تولید اولین محصولتان، ساختن هویت برند باید اولویت شماره یک شما باشد .

برندینگ مک دونالد


نام (برند) شما همه چیز را در مورد کاری که انجام می دهید، به نحوی بیان می کند که به یک هویت منحصربه فرد و به یادماندنی تبدیل می شود و مردم آن را به خاطر می سپارند و پیوسته با شرکت شما ارتباط برقرار کنند. به قوس های طلایی لوگوی مک دونالد یا حلقه های رنگارنگ روی نشان های المپیک فکر کنید. حتی یک نماد یا تصویر ساده می تواند تداعی های معناداری را منتقل کند که در سراسر جهان طنین انداز می شود .
ما فقط سه B را در این راستا به شما معرفی می کنیم ، برند، برندینگ و هویت برند
همه آن ها به هم مرتبط هستند اما کاملا یکسان نیستند .
برند (Brand) در واقع همان چیزی است که دیگران با آن شما را می شناسند
برندینگ (Branding) . فرآیند طراحی و ساخت یک برند منحصربه فرد و به یادماندنی است
هویت برند (Brand identity) مجموعه ای از عناصر خلاقانه است که به فرآیند برندینگ (برندسازی) شما مرتبط می شود مانند وب سایت، رسانه های اجتماعی و لوگوی شما که پیام ارزش ها و هدفتان را منتشر می .کند

تبلیغات کلیکی

دیجیتال برندینگ Branding Digital چیست؟

دیجیتال برندینگ به معنی نحوه طراحی و ساخت برندتان به صورت آنلاین از طریق وب سایت ها، برنامه ها، رسانه های اجتماعی، ویدیو و موارد دیگر است. دیجیتال برندینگ (Marketing Digital) برندسازی اینترنتی یا ( ترکیبی از دیجیتال مارکتینگ و اینترنت برندینگ Internet Branding ) .برای شکل دهی و توسعه یک برند آنلاین است
چرا حضور دیجیتالی برند اهمیت دارد؟ خوب، به تلفن هوشمندی که از آن استفاده می کنید نگاه کنید... همه ما دائما از تلفن های هوشمند و سایر ابزارهای دیجیتالی مثل لپ تاپ و تبلت خود استفاده می کنیم. بیشتر ما از طریق فضای اینترنت با دنیای بزرگ تر در ارتباط هستیم، که این امر باعث می شود برندها به مشتریان هدفشان دست پیدا کنند و کاربرانی که فقط یک بار از شما خرید کرده اند به مشتریان وفادار بلندمدت تبدیل شوند. خب چی از این بهتر؟ !
اما قبل از پرداختن به هر چیزی بیاييد به این سؤال پاسخ دهیم که تفاوت کلیدی دیجیتال برندینگ و دیجیتال مارکتینگ دقیقا چیست؟

تبلیغات کلیکی

چرا حضور برند در دنیای دیجیتالی اهمیت دارد؟

در حالی که دیجیتال برندینگ بر ارائه ارزش و الهام بخشیدن به وفاداری و شناخت برند تمرکز دارد، دیجیتال مارکتینگ (یا بازاریابی دیجیتالی) برای یافتن مشتریان جدید و ایجاد فروش تلاش می کند .

برخلاف تبلیغات سنتی، دیجیتال برندینگ به صورت یک طرفه با شما صحبت نمی کند بلکه به دنبال تعامل و گفتگوی دو طرفه با شماست. در واقع، دیجیتال برندینگ بیشتر در مورد ایجاد یک هویت آنلاین و احساسات مثبت است، نه الهام بخشیدن به مردم برای خرید یک بار و رها کردن مشتری بعد از خرید .

علیرغم تفاوت هایی که بین آن ها وجود دارد، دیجیتال برندینگ و دیجیتال مارکتینگ در کنار هم کامل می شوند. نمودار زیر دقیقا نشان می دهد که این دو چگونه همدیگر را کامل می کنند :

تبلیغات کلیکی

اما بیاييد به دیجیتال برندینگ بپردازیم. حالا سؤال این است که چرا باید در وهله اول نگران دیجیتال برندینگ و تأثیرگذاری اش روی شرکتمان باشیم؟

جواب این سؤال را با گفتن مزایای دیجیتال برندینگ برایتان توضیح می دهیم :

  • شناخته شدن برند شما : مخاطبان شما محتوا یا اطلاعاتی را که شرکتتان منتشر می کند را می بینند و برند شما را تشخیص می دهند. اگر از برند خوبی برخوردار هستید، مردم با دیدن لوگوی شما متوجه می شوند که چه محصولات یا خدماتی را ارائه می دهید .
  • حضور چندرسانه ای خوب : داشتن یک برند دیجیتالی یکپارچه به شما کمک می کند تا از ارائه پیام های منسجم در کانال های مختلف بازاریابی خود اطمینان حاصل کنید. این برای تجربه مشتری مهم است .
  • اعتبار ایجاد کنید : دیجیتال برندینگ موثر میتواند به شما کمک کند تا اعتبار خود را نزد مخاطبانتان افزایش دهید. این امر به خصوص در میان صنایع رقابتی مهم است .

به یاد داشته باشید ، مردم و شرکت ها تمایل دارند با برندهایی که به آنها اعتماد دارند تجارت کنند. بازاریابی میتواند به شما کمک کند از محدودیت ها عبور کنید و برند خود را در مقابل مخاطبان هدفتان قرار دهید. از سوی دیگر، یک برند دیجیتالی قابل اطمینان به شما کمک می کند تا آن مشتریان بالقوه به مشتریان واقعی تبدیل شوند .

مزایای دیجیتال برندینگ چیست؟

حضور قوی در فضای مجازی باعث می شود مشتریان احساس کنند شخصا با یک شرکت یا محصول درگیر هستند. برندسازی خوش ساخت، روابط با کاربران را تقویت می کند و به شما امکان می دهد از طریق تعاملات روزمره در پلتفرم هایی که از آنها استفاده می کنند . (مانند اینستاگرام و تلگرام و ....)، مستقیما با مصرف کنندگان صحبت کنید
مخاطبان خود را هدف قرار دهید
حضور آنلاین شرکت شما حالت برتری است که از طریق آن اکثر مشتریان بالقوه برند شما را می شناسند و با آن تعامل خواهند داشت. دیجیتال برندینگ به شما این امکان را می دهد که با هدف قرار دادن گروه های مشتریان خاص از طریق پلتفرم های آنلاینی که اغلب استفاده می کنند (توييتر، فیس بوک، اینستاگرام و موارد دیگر) ارتباطی بی واسطه و مستقیم داشته باشید .

که یک برند لباس ورزشی است را در نظر بگیرید. در عرض چند سال، هشتگ رسانه های اجتماعی خود ،Voices Outdoor شرکتی مانند ایجاد کرده است که مشتریان وقتی لباس های آن را می پوشند و از خودشان عکس و ویدئو می گیرند، آن را DoingThings #را با نام تگ شده اند DoingThings #تگ می کنند. در حال حاضر بیش از 155000 پست تنها در اینستاگرام با .

تبلیغات کلیکی

تفاوت بین مصرف کورکورانه یک محصول و احساس اینکه بخشی از یک گروه یا سبک ، DoingThings #با مشاهدهی تأثیرگذاری هشتگ زندگی هستید را میتوانید ببینید. وقتی از آنها شلوار لی یا نیمتنهی ورزشی میخرید، احساس میکنید که هم زمان عضویت در یک باشگاه دیجیتالی عظیم را قبول کردهاید. این برای مشتریان بسیار جذاب تر از خرید هر لباس ورزشی قدیمی است .
با مشتریان ارتباط برقرار کنید
مستقیما با آنها صحبت میکنید، به ویژه به این دلیل که روی دیجیتال برندینگ موفق باعث میشود مشتریان احساس کنند که شما همان پلتفرمهایی که آنها برای تعامل با دوستان و اعضای خانواده استفاده میکنند، فعال هستید. اگر به تفاوتهای فردی مخاطبانتان بیشتر توجه کنید مشتریانی که تنها یکبار از شما خرید کردهاند تبدیل به مشتریان ثابت شما خواهند شد .

در اصل، دیجیتال برندینگ ارتباط بین یک شرکت و مشتریانش را تسهیل و بهتر و راحت تر میکند. مثلا پیدا کردن اطلاعات کافی در مورد شرکت، محصولات و خدمات شما در وبسایت تان در واقع نوعی دیجیتال برندینگ است. در نهایت، برندی که به صورت آنلاین قابل جستجو نیست ، عملا در ذهن مصرف کننده فعلی وجود ندارد .

انتشار ویروسی چگونه رخ می دهد؟

دیجیتال برندینگ مزایای جانبی نیز دارد، مانند پتانسیل «ویروسی شدن» یا دستیابی به مخاطبان انبوه در مدت زمان کوتاه و بدون هزینه ساندویچ مرغی که در حال حاضر بدنام و نفرتانگیز است را در نظر بگیرید. تنها در چند روز پس از انتشار محتوا در مورد آن ساندویچ در فضای مجازی، حدود 23 میلیون دلار فروش از طریق تبلیغات آنلاین دریافت کرد، فقط به این دلیل که بسیاری از مردم – مانند خبرنگاران، گویندگان خبر، کاربران توييتر - آن را به اشتراک میگذاشتند، پست میکردند و دوست داشتند. اکنون این ساندویچ در بسیاری از رستوران ها فروخته میشود و نفوذ و تبلیغات بیشتری را برای محصول فراهم شده است. این نوعی از مواجهه و تأثیرگذاری فضای مجازی است که .با پول نمیتوان خرید

تبلیغات کلیکی

قواعد طلایی برای دیجیتال برندینگ موفق

قوائد زیادی وجود دارند که برای اهداف دیجیتال مارکتینگ مورد استفاده قرار می گیرند. با سرمایه گذاری روی آن ها می توانید همه ی آن چیزی که از دیجیتال برندینگ انتظار دارید را به دست بیاورید. در ادامه 9 مورد از اصلی ترین و مهم ترین ابزارهایی که تأثیرگذاری .فوق العاده ای روی دیجیتال برندینگ موفق دارند را نام می بریم

لوگو Logo لوگو اولین ایستگاه شما در راه رسیدن به یک برند دیجیتالی عالی است. لوگو تنها تصویری است که مشتری باید قبل از هر چیز با دیدنش به یاد برندتان بیفتد. مثلا شما سیب گاز زده را ببینید محال است که به یاد برند اپل نیفتید. تأثیر لوگو همین قدر ملموس و تأثیرگذار است .
لوگوها باید با شخصیت و ارزش های کسب وکار، صنعت و مخاطبان هدف شما مطابقت داشته باشند. طراحی لوگوی شما باید به اندازه کافی به یاد ماندنی باشد تا تاثیری بگذارد، اما نه آن قدر پیچیده که مخاطبان آن را در میان هجوم روزانه تصاویری که به صورت آنلاین دریافت می کنند، به خاطر نیاورند .
به لوگوهای صنعت خود نگاهی بیندازید تا ببینید رقبای شما چه می کنند. البته موضوع رنگ را فراموش نکنید؛ چون رنگ یکی از عواملی است که لوگوی شما را به یادماندنی و متمایز می کند. طرح رنگی که انتخاب می کنید باید با هویت برند شما و سایر اجزای آن همخوانی داشته باشد .
لوگو باید در همه اندازه ها روی تمام مواد برند شما خوب به نظر برسد: سربرگ، کارت ویزیت، بیلبورد. اما به یاد داشته باشید: رسانه های دیجیتال به اندازه ها و تصویربرداری خاصی نیاز دارند. شما باید لوگویی طراحی کنید که روی تصاویر پروفایل، عکس های جلد، هدر ایمیل، دکمه های برنامه و موارد دیگر به خوبی کار کند .

تبلیغات کلیکی
تبلیغات کلیکی

پیام برند Brand Message نقطه شروع دیجیتال برندینگ شما، پیام برندتان است. هر برند بزرگی یک پیام اصلی دارد. در واقع این پیام، بیانیه ی کوتاهی است که توضیح می دهد چرا برند مهم است، چه چیزی را نشان می دهد و چه تفاوتی با رقبا دارد. آن پیام برند می تواند پیشنهاد فروش منحصربه فرد شما باشد یا طوری است که می خواهید مشتریانتان در مورد شما فکر کنند. به عبارت ساده، پیام برند شما باید ارزشی را که ارائه می دهید به اشتراک بگذارید. این پیام می تواند یک قیمت رقابتی، پشتیبانی عالی از مشتری و غیره باشد .
یک پیام برند موفق باید به این سؤالات پاسخ دهد :
چه کار می کنی ؟
منتظر چی هستی ؟
چرا مهمی ؟

سئو ( SEO) یا بهینه سازی موتور جستجو

سئو (بهینه سازی موتور جستجو) تضمین می کند که برند شما و پیشنهادها آن به راحتی در موتورهای جستجو پیدا می شود و یکی از راه های اصلی است که مشتریان از طریق آن خدمات شما را جستجو می کنند. اول از همه سراغ طراحی وب سایت خود بروید و اصول سئو را در حین طراحی لحاظ کنید. یک مکان عالی برای شروع، دستورالعمل های وب مستر گوگل است که توضیح می دهد چگونه گوگل سایت ها را ایندکس و رتبه بندی می کند. در اینجا نکات برتر آن ها آمده است :
با لینک دهی، صفحات وبسایت را به هم مرتبط کنید .
تعداد لینک های یک صفحه را حداکثر به هزار مورد محدود کنید .
صفحات را در درجه اول برای کاربران طراحی کنید نه موتورهای جستجو .
در نظر بگیرید که چه چیزی وب سایت شما را مفید و جذاب می کند .
با ارائه اطلاعات ارزش افزوده و خاص، وب سایت خود را از بقیه متمایز کنید .
به طور مداوم سایت خود را از نظر لینک های شکسته و هک شده بررسی کنید .

رسانه های اجتماعی SOCIAL MEDIA

فیسبوک، توييتر، اسنپ چت: تقریبا همه، از جمله مادربزرگ 85 ساله شما، نوعی حضور در رسانه های اجتماعی دارند. اگر مشتریان شما آنجا هستند، برند شما نیز باید باشد .

هر پست را بر اساس رسانه ی اجتماعی که در آن نمایش داده می شود، تنظیم کنید. محتوای تلگرام معمولا سرگرم کننده، سرزنده و برای جمعیت جوان تر است. پست های اینستاگرام مبتنی بر تصویر هستند و برای ایجاد لایک و کامنت طراحی شده اند. توييتر در زمان واقعی کار می کند و به رویدادها و اخبار فعلی پاسخ می دهد. فیسبوک اندکی از همه چیز با تأکید بر محتوای پشت صحنه در مورد نحوه عملکرد برند شما است .

هنگام استفاده از رسانه های اجتماعی، مانند یک اینفلوئنسر فکر کنید: پست ها را برای زمان ها و تاریخ های خاص برنامه ریزی کنید، با کسانی که کامنت می گذارند و اظهارنظر می کنند ارتباط برقرار کنید و به پیام های آن ها مستقیما پاسخ دهید. البته فراموش نکنید که روند پیشرفت خود را از نظر جذب مخاطب و بازدیدکننده بیشتر، کامنت و لایک بیشتر، فروش بهتر و غیره زیر نظر داشته باشید. می تواند به شما کمک کند تا همه رسانه های اجتماعی خود را یکجا زیر نظر داشته باشید و تعامل ها را Hootsuite ابزاری مانند به شما نشان می دهد که کدام صفحه ها باعث واکنش مشتری می شوند و کدام یک Google Analytics پیگیری کنید. در حالی که می تواند Shopify از آنها مورد توجه قرار نگرفته اند. اگر می خواهید مستقیما از طریق رسانه های اجتماعی بفروشید، ابزاری مانند مشتریان بالقوه را مستقیما به سبد خرید وب سایت شما پیوند دهد

تبلیغات کلیکی

ایمیل مارکتینگ Email Marketing

با وجود این همه ابزارهای پر زرق و برق موجود برای دیجیتال مارکتینگ و دیجیتال برندینگ، فراموش کردن ایمیل مارکتینگ طبیعی است . ارسال ایمیل راهی آسان برای ارتباط با مشتریان، به ویژه آن هایی که از رسانه های اجتماعی استفاده نمی کنند، است در ابتدا لیستی از مخاطبانتان تهیه کنید و ایمیل های هدفمندی طراحی کنید که مخاطب با دیدن آن بتواند روی لینک محصول یا خدمت کلیک کند و از این طریق تبدیل به بازدیدکننده وب سایت یا خریدار شما شود .

قبل از ارسال یک ایمیل انبوه، به وضوح مشخص کنید که امیدوارید با آن به چه چیزی برسید: تعامل بیشتر؟ گسترش روابط .موجود؟ معرفی محصول جدید؟ هدف شما باید همه چیز را از موضوع تا انتخاب تصویر شما هدایت کند و تحت تأثیر قرار دهد ایمیل های خود را برای بخش های خاص مشتریان هدف قرار دهید و آن ها را با لحنی پر جنب و جوش، هیجان انگیز و متناسب با برندتان بنویسید. عکس ها، فیلم ها و اطلاعات مفیدی را بگنجانید که نه تنها محصولات شما را به فروش می رساند، بلکه مشتریان را به طور فعال وارد تعامل با برندتان می کند .

ایمیل های انبوه را با دقت برنامه ریزی کنید. ارسال بیش از حد و پشت سر هم ایمیل، اغلب منجر به یک حس دل زدگی و نفرت از دریافت ایمیل های شما میشود .

تبلیغات آنلاین Online Advertising

تبلیغات آنلاین از قدرت وب برای بازاریابی محصولات شما استفاده می کند. با شنیدن اسم تبلیغات آنلاین، دیگر نمی توانید فقط به فکر بنرهای تبلیغاتی در وب سایت ها بیفتید. امروزه ده ها روش برای تبلیغات دیجیتالی وجود دارد. این ها برخی از رایج ترین راه ها هستند :

  • تبلیغات موتورهای جستجوSearch Engine Ads این تبلیغات بنرهای قابل کلیکی هستند که در صفحات وب در سراسر اینترنت پیدا خواهید کرد .
  • تبلیغات رسانه های اجتماعی Social Media Ads فیس بوک، توييتر و اینستاگرام همگی راه های مختلفی را برای «حمایت مالی» محتوا ارائه می دهند . مثلا پست شما به طور خودکار در فیدهای مشتریان بالقوه ظاهر می شود، یا می توانید یک اینفلوئنسر استخدام کنید تا درباره محصول شما پست منتشر کند .
  • آگهی های فید موبایل و دسکتاپ Mobile and Desktop feed Ads این تبلیغات اغلب به عنوان «محتوای پیشنهادی» در فیدهای موبایل و دسکتاپ کاربران ظاهر می شوند. آنها احساس طبیعی تری دارند، زیرا مستقیما در یک فید ادغام می شوند و با محتوای غیر پولی و رایگان نمایش می دهند .
  • تبلیغات بازگشتی Retargeting Ads آیا تا به حال چیزی را جستجو کرده اید که فقط ده دقیقه بعد تبلیغ آن را ببینید؟ اگر این اتفاق برایتان افتاده پس از قدرت تبلیغات هدف گیری مجدد آگاه باخبر هستید، این مدل تبلیغات به مشتریانی می رسند .

بازاریابی محتوا Content Marketing این روزها فقط تبلیغ محصولتان کافی نیست. برای ایجاد یک پایگاه مشتری وفادار، تعامل بسیار مهم است. اینجاست که بازاریابی محتوا وارد عمل می شود. بهتر است به بازاریابی محتوا به عنوان جنبه انسانی برند خود فکر کنید. در جایی که دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) بر فروش تاکید دارد، بازاریابی محتوا بر تعامل از طریق و پست Spotify عکس ها، ویدیوها، لیست های پخش های وبلاگ (مانند چیزی که در حال حاضر می خوانید) تمرکز می کند .
بازاریابی محتوای موفق باید علاقه به برند شما را برانگیزد و مشتریان را در مورد محصولات و پیام شما هیجان زده کند. همچنین، به ایجاد اعتماد بین برند و کاربر کمک می کند و به دنبال ایجاد روابط پایدار و پر بازده است. در حالی که دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) مشتری را به برند شما معرفی می کند، بازاریابی محتوای موفق باید آن ها را علاقه مند نگه دارد و کاربرانی را که یک بار خریدار شما بوده اند به طرفداران سرسخت تبدیل کند .

اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing) اینفلوئنسر مارکتینگ شکلی از بازاریابی است که از افرادی با فالوورهای زیاد در شبکه های اجتماعی برای ارسال پست در مورد برند شما استفاده می کند. به جای بازاریابی مستقیم برای گروهی از مصرف کنندگان، پیام برند خود را در دستان یک ستاره ی معروف رسانه اجتماعی قرار می دهید که این خبر را برای شما پخش کند. طبق یک مطالعه، بیش از 80 درصد از بازاریابان جهانی در سال 2015 کمپین های اینفلوئنسر مارکتینگ راه اندازی کردند .
روند اینفلوئنسر مارکتینگ نسبتا ساده است. برای این کار با یک اینفلوئنسر توافق کنید و هزینه یا کمیسیون مشخصی را به او بپردازید تا در مورد برند شما با فالورهای خود صحبت کند. بازاریابی زمانی که در دست یک شخص محبوب و شناخته شده باشد، طبیعی تر به نظر می رسد (حتی اگر آن شخص برای صحبت در مورد محصول پول می گیرد). اینفلوئنسرها نیز معمولا محتوای خود را تولید می کنند، بنابراین پست های حمایت شده با ظاهر و احساس قبلی صفحات آن ها هماهنگ می شوند – به علاوه، زحمت این کار برای تیم بازاریابی شما تقریبا کمتر است .

برخی از اتفاقات یا انتخاب های اشتباه وجود دارند که باید از آن ها اجتناب کنید. به بیان ساده تر، اینفلوئنسرهایی که انتخاب می کنید باید با سبک زندگی و هویت برند شما هماهنگ باشند. شما نباید یک اینفلوئنسر تناسب اندام را برای فروش پودر ژله خود استخدام کنید. از آنجایی که اینفلوئنسرها انسان هستند، ممکن است نظراتی را به اشتراک بگذارند که بااخلاق برند شما مطابقت نداشته باشد، که می تواند شهرت هر دو طرف را خدشه دار کند. بنابراین با دقت انتخاب کنید و راه های قابل قبولی را برای صحبت در مورد محصول خود به وضوح در نظر بگیرید .

می توانید مستقیما در رسانه های اجتماعی به دنبال اینفلوئنسرها بگردید، یا از پلتفرم های اینفلوئنسر مارکتینگ ( مانند Upfluence، Famebit یا Group ) برای شناسایی ستاره های رسانه های اجتماعی که مناسب با نیازهای شما هستند، استفاده کنید .

آموزش رایگان سئو خارجی

اگر شرکتی بخواهد در اینترنت حضور و تأثیرگذاری کافی داشته باشد، باید برای برند خود هویت دیجیتال بسازد. از وجهه بصری و ظاهری برند گرفته تا جایگاه آن در موتورهای جستجو و حتی شخصیت و فلسفه ایجاد آن، همگی جزئی از هویت دیجیتال برند هستند. همچنین اگر برندی به بلوغ کافی در فضای غیردیجیتال رسیده، می‌تواند با ورود به عرصه اینترنت، هویت خود را در فضای مجازی از نو شکل دهد. در هر دو صورت، هدف یکی است: پاسخگویی به نیاز مصرف‌کننده و یا، به طور خاص، مخاطب هدف شرکت.

فارغ از کارکرد صفحات وب و بنرهای تبلیغاتی، هویت دیجیتال برند پایه‌ی توسعه بازاریابی آنلاین شرکت‌ها، مدیریت آنها در شبکه‌های اجتماعی، استفاده از ابزار تجارت الکترونیک، تسهیل خدمات با برنامه‌های موبایل و تسریع ارتباطات از طریق آگهی‌های خبری است.

آموزش سئو خارجی

تعریف هویت دیجیتال برند

شاید شما هم از کسانی باشید که نام خود را در گوگل یا سایر جستجوگرها سرچ کرده باشید. در نتیجه‌ آن، یک سری اطلاعات از ما به دست می‌آید که زمانی آن را منتشر کرده‌ایم. همچنین شاید محتوایی در مورد شما که توسط دیگران منتشر شده (تصاویر، ویدئوها، بلاگ‌ها، نقل قول‌ها و...) برایتان نمایش داده شود. در هر صورت، ممکن است تصویری که از ما منتشر می‌شود برایمان خوشایند باشد یا نباشد.

با این تعاریف، هویت دیجیتال برند (Digital Brand Identity) عبارت است از وجهه‌ای که محتواهای متنی، تصاویر، ویدئوها و سایر مطالب انتشاری یک برند در اینترنت، از آن نشان می‌دهند. این هویت ممکن است با آنچه واقعیت موجود است، متفاوت باشد و کاملاً به شیوه‌ی انتشار و ابراز وجود یک کسب‌وکار در فضای مجازی وابسته است.

مهم‌ترین عناصر هویت دیجیتال برند

این هویت دیجیتال از یک سری عوامل با منشاء متفاوت تشکیل شده است که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

• محتوای دیجیتال: تصاویر در شبکه‌های اجتماعی، ویدئو‌های موجود در وبسایت Vimeo، سیمنارهای ایجاد شده در قالب اسلاید در نرم‌افزار PowerPoint، اسناد یا محتوای منتشر شده در اینترنت، وبسایت شخصی، وبلاگ‌ها و...

• مخاطبان: تعداد دوستان، مخاطبان حرفه‌ای، دنبال‌کنندگان و دنبال‌شوندگان

• شیوه ارتباط و لحن استفاده شده توسط برند: نحوه پاسخ‌دهی به سوالات، شبهات و... نیز در تشخیص هویت برند تأثیرگذار است.

• آدرس‌های ایمیل

• پیام‌رسان‌ها: واتساپ (WhatsApp)، مسنجرها و...

ضمناً افرادی نیز هستند که تازه به شبکه‌های اجتماعی پیوسته‌اند و ممکن است نگران افشای اطلاعات خود باشد؛ در این زمینه لازم است بدانیم که رسانه اجتماعی، به خودی خود، نگرانی ندارد، و تنها کافی است شیوه صحیح استفاده از آن را بلد باشیم.

اگر مدیریت فضای مجازی ما به صورت تخصصی یا به دست کارشناسان امر صورت گیرد، هیچ‌گونه نگرانی از بابت حضور در اینترنت برای شخص ما یا برندمان وجود نخواهد داشت.

هویت دیجیتال

چرا هویت دیجیتال برند مهم است؟

اما به راستی چرا هویت دیجیتال برند اهمیت دارد؟ برخی آمارها حاکی از آنند که از هر دو شرکت در دنیا، یک مورد در اینترنت حضور دارد؛ این حضور یا به صورت رسمی (دارای وبسایت و نمایه شبکه‌های مجازی) است و یا در پیام‌ها و نظرات کاربران به آن اشاره می‌شود.

امروزه رسانه‌های دیجیتال کانون تجمع و ارتباط انسان‌ها با یکدیگر هستند. شاید برایتان جالب باشد که طبق آخرین آمارها، روزانه بیش از 3.5 میلیارد جستجو در سایت گوگل انجام می‌شود و در حال حاضر، بیش از 4 میلیارد نفر در شبکه‌های اجتماعی مختلف، عضویت و فعالیت دارند. با این احتساب، حضور گسترده و رو به رشد ساکنین کره زمین در اینترنت، خود انگیزه و دلیل بزرگی برای فعالیت و تبلیغ کسب‌وکارها در آنجاست.

جدای از تعدد جمعیت فضای مجازی، بهره بردن از هویت دیجیتال و راه‌اندازی بازاریابی آنلاین به تسریع ارائه خدمات، فروش محصولات، جذب مشتری در ابعاد گسترده و با سرعت بالا، تسهیل انجام تراکنش‌های مالی و به طور کلی، ارتباط ساده‌تر با مشتریان و مخاطبان منجر خواهد شد.

پس کسب‌وکاری که در عصر حاضر در اینترنت حضور ندارد محکوم به رشد کند، دشوار و هزینه‌بر است. به علاوه، از اعتبار به مراتب کمتری نسبت به رقبای خود برخوردار خواهد بود.

ایجاد هویت دیجیتال برند

اما هم‌ اکنون ممکن است این سوال برای مخاطب ایجاد شود: آیا هرگونه حضوری در فضای مجازی و اینترنت، به سود، فروش و شناخته‌شدن بیشتر یک برند می‌انجامد؟ پاسخ ساده است: خیر! بی‌شک حضور برندها در فضای مجازی و ساخت یک هویت دیجیتال، نیاز به عملیات کارشناسی‌شده و تخصصی دارد، تا بتواند سود و منفعت بیشتر یک کسب‌وکار را به همراه داشته باشد.

دو پیش‌نیاز اساسی

قبل از هرگونه اقدام برای ساخت هویت دیجیتال، نیاز است که یک شرکت دو مورد را در نظر داشته باشد؛ ابتدا می‌بایست بر طراحی قابل دسترس و شفاف تمرکز کرد؛ به گونه‌ای که کاربران به راحتی به آن دسترسی پیدا کرده و اطلاعات لازم در خصوص خدمات یا محصولات را کسب کنند.

نکته دوم، انسجام در طراحی هویت است؛ تصاویر و پیام‌های ارائه شده به کاربران باید با فلسفه و منطق صحیح طراحی شوند، به گونه‌ای که تمامی عناصر هویتی یک برند به صورت واحد به یک مسیر و حرف منتهی شوند؛ این مسیر باید همان باشد که کاربر در فضای غیرمجازی از تبلیغات یک برند مشاهده می‌کند.

هویت بصری چیست

گام‌های اصلی ساخت هویت دیجیتال

کسب‌وکاری که که در شبکه‌های اجتماعی (و به طور کلی اینترنت) حضور دارد و به دنبال تقویت یا ساخت هویت دیجیتال برند خود است، باید گام‌های زیر را در این مسیر بردارد:

1- توجه کافی به محتوای منتشرشده در فضای مجازی: از مطالب سایت گرفته تا پست‌های شبکه‌های اجتماعی و پاسخ به نظرات مخاطبان، همه و همه باید تحت نظارت دقیق کارشناسان فضای مجازی و دیجیتال مارکتینگ باشند تا از طریق محتوای منتشرشده هیچ‌گونه خللی به اعتبار برند وارد نشود. محتوا باید دارای کیفیت لازم و مبتنی بر ارزش-های برند باشد.

2- فعال بودن در فضای مجازی: به یاد داشته باشید این فعالیت باید برنامه‌ریزی شده باشد. هم باید به زمان اختصاص داده شده به آن توجه کرد (کم یا زیاد نباشد) و هم باید نوع فعالیت را بوسیله کارشناسان امر معین کرد. برای مثال، در این مقاله در خصوص مدیریت شبکه‌های اجتماعی توضیحاتی را ارائه کرده‌ایم.

3- دسته‌بندی محتوای دیجیتال: این کار باید با توجه به سلایق و علایق کاربران و گروه‌های موجود در جامعه باید محتوا تقسیم‌بندی شود و به طور کلی به نیاز هر قشر توجه شود.

4- استفاده از سامانه پاسخ‌دهی خودکار به کاربران: این راهکار به ویژه در خصوص نظرات در سایت و ایمیل‌های ارسالی کاربران مؤثر است و باعث سرعت بخشیدن به روند پاسخگویی می‌شود.

5- تحلیل عملکرد رقبا: رقبای یک کسب‌وکار همیشه نمونه‌های خوبی برای کسب عبرت‌ها در فضای مجازی هستند. می‌توان با تحلیل عملکرد رقبا در فضای مجازی و آسیب‌شناسی رفتاری آنان، فعالیت بهتری را برای یک برند در اینترنت رقم زد.

6- ارزیابی عملکرد برند در فضای مجازی: پس از یک دوره زمانی فعالیت در اینترنت، بی‌شک باید عملیات نظارت و تحلیل نحوه ارتباط برند با مشتریان و مصرف‌کنندگان در فضای مجازی، توسط نیروه‌های خبره ارزیابی، و نقاط ضعف و قوت آن طی گزارشی مدون مشخص شوند. این اقدام برای حفظ اعتبار آنلاین و هویت دیجیتال برند ضروری است.

تفاوت هویت دیجیتال برند و اعتبار آنلاین

در کنار هویت دیجیتال، مفهومی به نام «اعتبار آنلاین» (Online Reputation) نیز در علم بازاریابی وجود دارد. اگرچه گاهی این دو مفهوم با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند، اما در حقیقت با یکدیگر تفاوت ویژه‌ای دارند.

-هویت دیجیتال برند آن وجهه‌ای است که محتواهای منتشرشده و کنترل‌شده یک برند در اینترنت از آن منعکس می‌کنند. طراحی وبسایت، ظاهر نمایه‌های شبکه‌های اجتماعی، لحن بیان و عبارات استفاده شده در ارتباط با مخاطبان و... از مواردی هستند که هویت دیجیتال برند را مشخص می‌کنند.

- اعتبار آنلاین برند در واقع نظر و بازخوردی است که از طریق مخاطبان حاضر در فضای مجازی درباره یک برند منتقل می‌شود. این عامل الزاماً مساوی با واقعیت موجود نیست و کاملاً به طرز نگاه و عقیده کاربران وابسته است. بنابراین، برندها چندان کنترل مستقیم بر این عامل ندارد. (بجز مواردی مثل عدم تایید نظرات، مسدود کردن کاربر و...)

هویت بصری چیست

عوامل تهدیدکننده اعتبار آنلاین برند

در کنار فرصت‌های بسیاری که هویت دیجیتال برند و اعتبار آنلاین برای کسب‌وکارها ایجاد می‌کند، این دو مورد با چالش‌ها و خطارتی نیز روبرو است. برخی از این تهدیدات احتمالی عبارتند از:

• جعل هویت دیجیتال: ممکن است برخی به نام یک برند و به صورت جعلی به ارسال ایمیل به کاربران بپردازند.

• اشغال دامنه سایت: ممکن است برخی دامنه سایت یک برند را به نام خود ثبت کنند.

• حملات سایبری: این موارد ممکن است باعث از بین رفتن سایت یک برند و داده‌های موجود در آن شوند.

• افشای اطلاعات محرمانه: منظور هک سایت و دزدی اطلاعات از آن و منتشرکردن به صورت غیرقانونی در اینترنت است.

• نظرات غیرواقعی و منفی: برخی با ارائه نظرات منفی و غیرواقعی در مورد محصولات و خدمات مربوط به یک برند، ممکن است به اعتبار آنلاین ضربات و خسارات بسیاری وارد کنند.

• نقض مالکیت معنوی: ممکن است برخی با کپی‌برداری غیرمجاز از محتوای ایجاد شده توسط سایت یک برند، مالکیت معنوی آن را نقش کنند.

نتیجه‌گیری

به ادعای بعضی از مراکز آمار، نیمی از کسب‌وکارهای دنیا در حال حاضر در اینترنت حضور دارند. شاید دلیل اصلی این مسئله، تجمع میلیاردها انسان در این فضا و اختصاص دادن ساعت‌های متعدد در شبانه‌روز به آن باشد. بی‌شک تمامی برندها با حضور در فضای مجازی هم تصویری از خود منعکس می‌کنند و هم فعالیت‌های آنها واکنش‌های مختلفی را از سوی کاربران در بر خواهد داشت. در علم دیجیتال مارکتینگ، به تصویر منعکس‌شده از سوی یک برند در اینترنت، هویت دیجیتال برند، و به واکنش کاربران به آن، اعتبار آنلاین گفته می‌شود. در این مقاله به توضیح مفصل این دو مفهوم با ذکر اهمیت و اجزای آنها، و همچنین چالش‌ها و فرصت‌هایی که ایجاد می‌کنند، پرداختیم. از اینکه ما را تا اینجا همراهی نمودید، سپاسگزاریم.