در انتظار زمان بمان، هر چیزی در زمان خود رخ می دهد.

منو بستن

در دوران حاضر، قطعاً تمامی کسب‌وکارهای آنلاین_ خواه خرد باشند یا کلان، محصول عرضه کنند یا خدمات، تخصصی باشند یا عمومی_ به یک چیز فکر می‌کنند: جذب بیشترین مخاطب و یا کسب بیشترین منافع با کمترین هزینه ممکن.

در این رابطه یک روش بسیار مؤثر وجود دارد که شما را در آنِ واحد به هر دو هدف می‌رساند و کمک می‌کند تا مشتریان بالقوه، شما را شناخته و به کسب‌وکارتان علاقمند شوند: و آن هم تبلیغات اینترنتی است!

لازم به ذکر است بر خلاف تبلیغات سنتی، تبلیغات اینترنتی به مراتب در دسترس تر بوده و با سرعت، سهولت و تأثیر بیشتری به مخاطب منتقل می‌شوند. به همین دلیل، روز به روز به دامنه محبوبیت و شهرت این نوع تبلیغات، به ویژه در فضای کسب وکارهای آنلاین، افزوده می‌شود.

بنابراین، اگرچه داشتن یک وبلاگ یا مجله اینترنتی، حضور در شبکه های اجتماعی و بهره‌بردن از استراتژی بازاریابی آنلاین ضرورت دارد، اما در حقیقت استفاده از ابزار تبلیغات اینترنتی هم به نوعی اجتناب ناپذیر بوده و در دوره‌ی کنونی، هزینه کردن برای دیده شدن در فضای مجازی امری کاملاً عادی و رایج است. البته این نکته را نیز باید در نظر گرفت که اگر کمپین-های تبلیغات آنلاین به درستی اجرا شوند، طی مدت زمان اندکی سرمایه هزینه شده، ولو کم هم باشد، به جیب کارفرما باز می‌گردد.

علی ای حال، برای رسیدن به این هدف ابتدا باید بدانید تعریف دقیق تبلیغات اینترنتی چیست، چرا استفاده از آن اهمیت دارد، چه انواعی دارد و پیشنهادات اساسی برای بهتر نتیجه گرفتن در این زمینه کدامند؟! در ادامه به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد. تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

تبلیغات اینترنتی

تبلیغات اینترنتی چیست؟

تبلیغات اینترنتی به نوعی از تبلیغات مدرن گفته می‌شود که از فضای مجازی به عنوان رسانه یا درگاه انتقال پیام استفاده می-کند. این درگاه‌ها می‌توانند به اشکال مختلف از قبیل وبسایت‌ها، وبلاگ‌ها، شبکه های اجتماعی، نرم‌افزارهای تلفن همراه، ایمیل و... باشند.

برخی قالب‌ها، مثل بنرهای تبلیغاتی در رسانه‌های دیجیتال، دقیقاً شبیه مواردی هستند که عموم مردم از آن به عنوان تبلیغات یاد می‌کنند، اما روز به روز به امکانات جانبی آنها همچون قابلیت دولینکی و قابل تنظیم بودن افزوده شده، به گونه‌ای که کاربران را درگیر یک تعامل دو طرفه می‌کنند.

یکی دیگر از ویژگی‌های تبلیغات اینترنتی، از نقطه نظر بازاریاب‌ها، تنوع بالای آن است. بر خلاف محدودیت‌های زمانی، مکانی و قالبی تبلیغات متعارف، در انواع آنلاین گزینه‌های بیشماری را برای اجرا در اختیار خواهید داشت.

همچنین، ذکر این مسئله خالی از لطف نیست که تبلیغات اینترنتی ابزاری رو به رشد به حساب می‌آید و تخمین زده می‌شود که در آینده نزدیک سرمایه‌گذاری روی آن از تبلیغات تلویزیونی بیشتر شود. (با هزینه‌ی کمتر)

تبلیغات اینترنتی

مزایای تبلیغات اینترنتی چیست؟

تصویر کنید یک مغازه بزرگ در وسط شهر با ویترینی شیشه‌ای و شفاف دارید که هر روز و در تمام طول سال دایر است؛ این تقریباً توصیفی از هزینه‌کردن برای تبلیغات اینترنتی است؛ به بیان دیگر، به طور خودکار توسط هزاران نفر که به دنبال محصولات یا خدمات شما بودند و از موجودیت کسب‌وکارتان هم مطلع نبودند، دیده می‌شوید. ضمناً باید یادآور شد که سرمایه‌گذاری بر روی تبلیغات آنلاین، چه برای کسب‌وکارهای کوچک و چه بزرگ، بااهمیت است؛ چرا که با اندک هزینه‌ای که می‌کنید، حجم ترافیک ارگانیک به سایت شما بالا می‌رود و بی‌شک این مسئله فروش آنلاین بیشتری را نیز در پی خواهد داشت.

به همین دلیل است که سالانه میلیاردها دلار توسط شرکت‌های مختلف برای تبلیغات اینترنتی هزینه می‌شود. در حقیقت، در کنار بازاریابی محتوا و ویدئو مارکتینگ، تبلیغات آنلاین یکی از روبه‌رشدترین زمینه‌های فعالیت در فضای مجازی است.

تنها به عنوان نمونه، شاید برایتان جالب باشد که تقریباً از دو سال قبل، هزینه‌ی تبلیغات اینترنتی در تمام دنیا بیش از 137میلیارد دلار بوده و تخمین زده می‌شود که این رقم در سال جاری میلادی از هزینه‌ی تبلیغات تلویزیونی بیشتر شود. شاید یکی از دلایل اصلی این مسئله جذابیت تبلیغات اینترنتی و امکان تقسیم‌بندی آن بسته به مخاطب خاص یک کسب‌وکار باشد. در هر صورت، یک ابزار مؤثر، ساده، انعطاف‌پذیر، قابل سنجش و کم‌هزینه به شمار می‌آید.

با همه این توصیفات، باز هم اگر برای سرمایه‌گذاری بر روی تبلیغات اینترنتی نیاز به دلایل قانع‌کننده‌تر دارید، در ادامه به 10 مورد از مهم‌ترین آن اشاره می‌کنیم:

تبلیغات

اکنون که ضرورت هزینه برای تبلیغات آنلاین را دریافته‌اید، وقت آن رسیده به این مسئله بپردازیم که بهترین روش‌های تبلیغات در اینترنت کدامند؟ و کدامیک بیشتر برای اهداف تجاری شما مفید هستند، خواه به دنبال افزایش ترافیک به سایت خود باشید، و یا بیشتر دیده‌شدن، یا کسب بازارهای جدید، بهبود وجهه برند، جلب اعتماد مشتریان، افزایش فروش یا نرخ بازگشت سرمایه بالاتر و...

بهترین روش‌های تبلیغات در اینترنت کدامند؟

بر خلاف آنچه عموم مردم فکر می‌کنند، راه‌های بسیاری برای تبلیغات آنلاین وجود دارد که بر اساس خصوصیات، ویژگی‌ها و اهداف دسته‌بندی می‌شوند. در ادامه به معرفی مهم‌ترین این روش‌ها می‌پردازیم:

1- تبلیغات در موتورهای جستجو

یکی از رایج‌ترین نوع تبلیغات اینترنتی، بازاریابی موتورهای جستجو یا همان Search Engine Marketing (SEM) است که به خصوص در سایت گوگل انجام می‌شود. در حقیقت جستجوگر گوگل برای این منظور، ابزاری برای تبلیغات به نام Google Adwords ایجاد کرده است. مزیت اصلی این نوع تبلیغ ارتقاء جایگاه یک وبسایت با پرداخت هزینه‌ی معین شده است. برای نمونه، از طریق تکنیک‌های SEM می‌توان به تبلیغ محصولات، خدمات یا محتوا پرداخت و به این صورت، کاربران به سادگی کسب‌وکار شما را کشف می‌کنند.

رایج‌ترین راه اجرای این روش، همان تبلیغات کلیکی Pay per Click (PPC) است؛ به بیان دیگر، شما باید بابت هر کلیک که روی تبلیغاتتان می‌شود هزینه بپردازید. این فرآیند، در مقایسه با سایر موارد بیشترین استفاده را دارد. یکی از دلایل آن نیز، امکان شخصی‌سازی فرآیند بر اساس بودجه است: به عبارت دیگر، می‌توانید مشخص کنید بابت هر کلیک حاضر به پرداخت چه مبلغی هستید! برای مثال شما عبارت «رزرواسیون هتل در استانبول» را در گوگل جستجو می‌کنید: در تصویر زیر مشهود است که اولین پیشنهادهای گوگل تبلیغات هستند، یا همان سایت‌هایی که از این طریق تبلیغات کرده‌اند.

در خصوص کاربرد آن نیز باید بگوییم که این روش بیشترین استفاده را در بین تبلیغ‌کنندگانی که هدف اصلی آنها کسب ترافیک و نرخ تبدیل بالا هست، دارد چرا که نه تنها تضمین قطعی برای دیده‌شدن در آن است، بلکه سهولت و اثربخشی زیادی نیز به همراه خواهد داشت.

2- تبلیغات در شبکه های اجتماعی

این مبحث را در مقاله‌ای تحت عنوان «چهار قانون طلایی برای اجرای موفق کمپین های شبکه های اجتماعی » به طور مفصل شرح و بسط داده‌ایم؛ فلذا تنها به این نکته اشاره کنیم که تقریباً تمامی این شبکه‌ها (Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, YouTube) امکان تبلیغ را فراهم کرده‌اند، اما به دلیل تفاوت در پلتفرم‌ها، قالب‌های آنان نیز متفاوت خواهد بود. برای مثال، در شبکه اجتماعی اینستاگرام بسیاری از صفحات اصولاً با همین هدف دایر می‌شوند و یکی از سودده‌ترین فعالیت بسیاری از اینفلوئسرها و شخصیت‌های محبوب با تعداد دنبال-کنندگان بالا، همین نوع تبلیغات (انتشار محتوا در پست یا استوری) است.

3- تبلیغات بنری

شاید این روش در بین سایرین مشهورترین باشد، چرا که از ابتدایی‌ترین روش‌های تبلیغات آنلاین نیز به حساب می‌آید. تبلیغات بنری معمولاً شامل قراردادن تصاویری در قالب‌ها و اندازه‌های مختلف در یک مکان پربازدید در درگاه‌های اینترنتی است. مشکل اصلی آن این است که به دلیل حجم زیاد آنها غالباً کاربران کمتر به آن توجه می‌کنند. بیشتر سایت‌های خبری و رسانه‌ها مملو از این نوع تبلیغات هستند.

4- تبلیغات پاپ آپ Pop-up

اگر بخواهیم با خودمان روراست باشیم، از زمانی که با اینترنت کار کرده‌ایم، شاید هزاران بار به تبلیغات پاپ آپ بر خورده‌ایم و آنها را بسته‌ایم. در حقیقت، این روش یکی از آزاردهنده‌ترین نوع تبلیغات اینترنتی است. کارکرد آن به این صورت است که هنگام بازکردن یک سایت، متوجه می‌شوید صفحه‌ی دیگری نیز به طور همزمان باز می‌شود و مطلبی را به شما نمایش می‌دهد. اگرچه این فرآیند تا چند سال قبل محبوبیت و کاربرد بسیاری داشت، اما در دوره فعلی از روش‌های پیشنهادی به حساب نمی‌آید.

امروزه به عنوان روش جایگزین، هنگام بازکردن یک سایت با کادری روبرو می‌شوید که از شما خواسته در صورت تمایل و علاقه به موضوعی خاص، آدرس ایمیل‌تان را در محل مشخص شده وارد کنید تا به طور مداوم ایمیل‌های آموزنده و اطلاع‌رسانی در آن زمینه دریافت کنید.

5- تبلیغات بلاگی

منظور از این روش تبلیغات بنری موجود در وبلاگ‌ها نیست، بلکه استفاده از راهکاری به نام Storytelling و Branded Content است که به پنهان کردن تجربه استفاده از محصول یا خدمات در پشت یک مطلب آموزنده، داستان و... است که در نهایت به معرفی و توصیه آن محصول یا خدمت منجر خواهد شد. این روش در نوع خود جدید و نوین محسوب می‌شود و هنوز بیشتر کسب‌وکارها از مزایای آن اطلاع کافی ندارند.

برای اجرای این روش باید به کارشناسان خبره تولید محتوا و یا بلاگرها مبلغ دستمزد را بپردازید یا برخی محصولات خود را به طور رایگان در اختیار آنها بگذارید تا با استفاده آنها تجربه‌ی خود را از آن بیان کنند و به اصطلاح از برند شما و خدماتتان با بیان خاص خود تعریف و تمجید کنند. امروزه در صنعت مد و لباس و لوازم آرایشی بیشتر از این روش برای تبلیغ استفاده می‌شود.

6- تبلیغات موبایل

بی‌شک یکی از رایج‌ترین روش‌های تبلیغات آنلاین در سال‌های اخیر است، چرا که این روزها کمتر کسی را می‌بینید که تلفن همراه نداشته باشد. رفته رفته کارفرمایان بیشتر به سمت این نوع تبلیغ تمایل پیدا می‌کنند، و به همین خاطر تبلیغات موبایل نیز از قالب کلاسیک کامپیوتری خود خارج شده و روز به روز با نرم‌افزارهای موبایل و صفحه نمایش آن سازگارتر می‌شوند. با توجه به اینکه تعداد افراد و ساعاتی که روزانه از موبایل استفاده می‌شود به مراتب در مقایسه با رایانه بیشتر است، توصیه می‌شود که طراحی سایت خود به شکل ریسپانسیو یا واکنش گرا (Responsive Design) انجام دهید تا تبلیغات روی صفحه نمایش تلفن همراه بهتر دیده شوند. همچنین لازم است که زمان بارگزاری صفحه سایت طولانی نباشد و عبارات Call to Action کاملاً واضح باشند.

7- ایمیل مارکتینگ

ارسال دسته‌جمعی ایمیل از دیرباز در قرن حاضر به عنوان یک راهبرد تبلیغات اینترنتی استفاده می‌شود، اما امروزه به یک روش آزاردهنده، مخرب و حتی بی‌اثر تبدیل شده است. در واقع، کاربران فضای مجازی بعضاً در طول روز آنقدر ایمیل دریافت می‌کنند که فرصتی برای بازکردن و بررسی تبلیغات ندارند و غالباً آنها را روانه پوشه Spam می‌کنند.

اما بخاطر داشته باشید ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) هیچ ارتباطی با روش قیدشده در بالا ندارد و حتی می‌تواند یکی از تکه‌های مهم پازل راهبرد دیجیتال مارکتینگ محسوب شود. ما این مبحث را طی مقاله‌ای مجزا بررسی کرده‌ایم ، اما در این باره به ذکر این نکته بسنده کنیم که ایمیل مارکتینگ به معنای استتار محتوای تبلیغاتی در پشت پیام‌هایی محبت‌آمیز، دوستانه و ارزشمند در پست الکترونیکی است که معمولاً کاربران به خواندن آنها رغبت پیدا می‌کنند.

8- تبلیغات ویدئویی

هر روز که می‌گذرد، کاربران فضای مجازی بیشتر به محتوای ویدئویی علاقمند و ترغیب می‌شوند و همین مسئله بابی را برای سرمایه‌گذاری روی تبلیغات ویدئویی به روی ما می‌گشاید. شاید بارها شنیده باشید که یک ویدئو از رویدادی خاص پربازدید یا وایرال (Viral) شده است. در این زمینه، نقش شبکه‌های اجتماعی ویدئو محور مثل YouTube، Vimeo، Dailymotion و Vine پررنگ‌تر است. روش تبلیغات به این صورت است که فرضاً قبل از شروع یا در حین پخش یک فیلم محتوایی ویدئویی برای تبلیغ به نمایش گذاشته می‌شود. این روش همچنین می‌تواند شامل بنرهای ویدئویی که در صفحات سایت‌های مختلف قرار دارند نیز بشوند.

9- بازاریابی مجدد (Remarketing):

ریمارکتینگ، که گاهی با عنوان Retargeting از آن یاد می‌شود، یکی از بهترین راهکارهای تبلیغات آنلاین، چه برای کسب‌وکارهای خرد و چه کلان است. این روش شامل ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی شخصی است و بر روی افرادی تمرکز دارد که پیش از این از وبسایت شما بازدید کرده‌اند اما هیچ خرید یا تراکنشی نداشته‌اند. معروف‌ترین ابزار کاربردی برای این روش Google Adwords است، چرا که بر بازگشت سرمایه تأکید دارد. بنابراین، اگر تعداد زیادی از مشتریان بالقوه خود را از دست داده‌اید، باید روی این زمینه کار کنید. اما در نظر داشته باشید، این روش در صورتی نتیجه‌بخش خواهد بود که به درستی اجرا شود، و در غیر این ‌صورت، ممکن است حتی وجهه برند را به نوعی تخریب کند.

10 توصیه برای داشتن تبلیغات اینترنتی موفق

تا به اینجای کار با تعریف و انواع مختلف تبلیغات آنلاین بیشتر آشنا شدیم، لکن نباید فراموش کرد که موفقیت‌آمیز بودن این فرآیند، مانند بسیاری از فعالیت‌های تخصصی دیگر، در گرو رعایت یک سری پیش‌نیازهاست. در ادامه به 10 مورد از اساسی‌ترین این اقدامات اشاره می‌کنیم:

طراحی سایت

سایت خود را به لحاظ زیرساختی بهینه‌سازی کنید

مهم نیست چه روش تبلیغی را اعمال کرده‌اید، اما باید سایت شما سریع بارگذاری شود، طراحی جذاب و زیبا داشته باشد و به اصطلاح تجربه کاربری مناسبی را به مخاطب ارائه دهد.

بازار هدف خود را به خوبی بشناسید:

اگر بهترین تبلیغ اینترنتی دنیا را به افراد غیرمرتبط تحویل بدهید، هیچگونه بازخورد مثبتی نصیبتان نخواهد شد. تبلیغات آنلاین همانند تیری که از کمان رها می‌شود، باید دقیقاً به سمت وسط سیبل حرکت کند. مخاطب هدف باید مشخص و دسته‌بندی شده باشد تا اثرگذاری تبلیغات نمایان شود.

نوع تبلیغات اینترنتی مورد استفاده را مشخص کنید

ابتدا باید دانست مخاطب هدف شما در چه فضایی سیر می‌کند تا تبلیغات را به همان سمت و سو ببرید. اگر فرضاً مخاطبان شما بیشتر در شبکه اجتماعی فیس‌بوک حضور دارند، توصیه می‌شود از کمپین‌های تبلیغاتی Facebook Ads برای رسیدن به اهدافتان استفاده کنید.

هدف خود را از تبلیغات دقیقاً معین کنید

باید قبل از هر چیز دانست که قرار است با تبلیغات آنلاین به چه هدفی نائل شوید؟ آیا به دنبال ترافیک بیشتر در سایت خود هستید؟ یا مشتریان بالقوه (لیدها) بیشتر و یا فروش بالاتر می‌خواهید؟ شاید هم هدف بهبود وجهه برند باشد. در هر حال، برای هر کدام از این اهداف روش‌ها و سبک‌های تبلیغاتی ویژه‌ای پیشنهاد می‌شود!

برای طراحی تبلیغاتتان وقت بگذارید:

به این بیاندیشید که چه مطلبی را میخواهید به مخاطب القا کنید و با چه واژگان وعناصر بصری؟ یادتان باشد که زمانی که به طراحی تبلیغات اختصاص می‌دهید می‌تواند بازخورد مثبت آن را چندین برابر کند.

به طور واضح و شفاف تبلیغ کنید

بر خلاف چیزی که در بازاریابی محتوا رخ می‌دهد، شما برای تبلیغات اینترنتی فضای زیادی برای تبیین کلام خود ندارد، پس باید خلاصه و مفید، منظور را به مخاطب القاء کنید. در این نوع تبلیغات خلاصه و جامع بودن و ارتباط گیری سریع با فرد حرف اول را می‌زند!

فراخوان به عمل را به خوبی اجرا کنید

همچنین بهتر است در خصوص راهکار فراخوان عمل یا Call to Action (CTA) نیز برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشید. به بیان دیگر، همیشه در تبلیغات از مخاطب بخواهید که بر روی تبلیغ یا گزینه‌ای کلیک کند.

مراقب جلوه‌های بصری تبلیغ باشید

همانطور که در مقالات دیگر نیز گفته شد، همه چیز از راه چشم وارد می‌شود. جلوه‌های بصری تبلیغ مهم‌ترین جنبه‌ای هستند که می‌توانند مخاطب را جذب یا دفع کنند. پس بدانید و آگاه باشید که طراحی نامناسب، فقدان تصاویر، غلط‌های نگارشی، عکس-های بی‌کیفیت و عناصر ناموزون می‌توانند دفع مخاطبان را به همراه داشته باشند.

لوگوی برند همیشه در تبلیغات موجود باشد

این کار باعث می‌شود خواسته یا ناخواسته طرح لوگوی برند شما در ذهن مخاطب نقش ببندد و در صورت مشاهده آن در هر کجا برای او آشنا به نظر برسد. لوگو نیز باید حاوی پیام انسانی، اعتماد و جدیت باشد.

همه جوانب را بسنجید

پس از اجرای کمپین تبلیغاتی، باید به طور مداوم آثار و نتایج آن را در لحظه سنجید و تحلیل نمود و در صورت مثبت یا منفی بودن، ادامه مسیر راهبردی را مشخص کرد.

نتیجه‌گیری

در دنیای امروز که همه چیز به نوعی با اینترنت و فضای مجازی گره خورده است، تجربه نشان داده که در میان عناصر استراتژی دیجیتال مارکتینگ، استفاده از «تبلیغات اینترنتی» یک راهکار پرطرفدار در بین صاحبان کسب‌وکارها محسوب می‌شود. دلیل اصلی آن هم بیشتر ضمانت در بازخورد مثبت و سریع با صرف هزینه نسبتاً اندک بوده است. در این مقاله ابتدا این مقوله را تعریف کردیم و پس از ذکر اهمیت آن در فضای امروزی کسب‌وکار، به معرفی انواع آن و بیان توصیه‌هایی برای اجرای موفق آن پرداختیم. امید است با رعایت تمامی نکاتی که در این مقاله بیان شد، شما نیز از کسانی باشید که تجارت پربازدهی را در فضای مجازی تجربه کنید. سپاس از اینکه تا اینجا با ما همراه بودید.