در انتظار زمان بمان، هر چیزی در زمان خود رخ می دهد.

منو بستن
آموزش رایگان سئو بین المللی

اگر به فکر جهانی نمودن شرکت و کسب و کار خود هستید، بهتر است اصول سئو بین المللی را در وب‌سایت خود پیاده‌سازی کنید. رعایت سئو سایت بهترین راه برای افزایش بازدید و جذب مشتریان جدید است. در سطح جهانی نیز با رعایت سئو جهانی، می‌توانید تجارت خود را در سطح جهانی مطرح سازید. در این مقاله به بررسی سئو بین المللی می‌پردازیم.

آیا می‌دانستید که مصرف‌کنندگان تمایلی به خرید محصولی که به زبانی غیر از زبان مادری‌شان ارائه شده‌است نشان نمی‌دهند؟ شاید این موضوع به تنهایی بتواند شما را برای یادگیری و پیاده‌سازی سئو بین‌المللی در وب‌سایت قانع کند. استراتژی‌های سئو بین المللی باعث افزایش میزان فروش و جذب مخاطبین جهانی خواهد شد.

آموزش رایگان سئو بین المللی

منظور از سئو بین المللی چیست؟

به طور کلی سئو (بهینه‌سازی موتور جستجو) به فرآیندی گفته می‌شود که طی آن به بهینه‌سازی محتوای وب‌سایت برای ارتقای رتبه در صفحات نتایج موتورهای جستجو پرداخته می‌شود. استراتژی سئو بین المللی نیز به منظور بهتر دیده شدن وب‌سایت توسط موتورهای جستجو مانند گوگل به کار گرفته می‌شود. اما هدف اصلی آن هدایت ترافیک ورودی از سراسر جهان با زبان‌های مختلف است.

با به کارگیری سئو بین المللی می‌توانید از شناسایی کامل کشورهای هدفی که مخاطبین شما در آن زندگی می‌کنند و شرکت شما به دنبال آن‌ها هستند، اطمینان حاصل کنید. همچنین سئو بین‌المللی به موتورهای جستجو نشان می‌دهد که چه زبان‌هایی در وب‌سایت شما به منظور جذب مخاطبین از مناطق مختلف جهان ارائه شده‌اند.

نحوه عملکرد سئو بین المللی چگونه است؟

تمامی موتورهای جستجوی برای تطابق نتایج جستجو با زبان و مکان کاربران مهندسی شده‌اند. همانطور که پیش از این نیز بیان کردیم، به کمک سئو بین المللی می‌توانید به موتورهای جستجو نشان دهید که محتوای مناسب برای کاربرانی از کشوری خاص که به دنبال کالا و خدمات مجموعه شما هستند، تولید شده‌است. در سئو بین المللی از تگ‌های hreflang، ساختارهای طراحی شده URL، هدف سازی زبان و سایر اقدامات بومی‌سازی برای جذب مخاطبین از سراسر جهان استفاده می‌شود.

آموزش سئو بین المللی

دلیل اهمیت سئو بین المللی

بهینه‌سازی محتوای وب‌سایت توسط سئو بین المللی باعث بهتر دیده‌شدن کالا یا خدماتی که ارائه می‌دهید در بازارهای هدف جهانی می‌شود. به عبارتی دیگر، می‌توانید با کاربران از سراسر جهان تعامل نموده و مشتریان دائمی وفاداری را جذب کنید.

مزایای سئو برای سایت و کسب وکار

سئو بین المللی یک راه عالی و تضمینی برای رشد اقتصادی کسب و کار نوپای شما است. استفاده از سئو بین‌المللی و بهینه‌سازی محتوا برای کاربران جهانی، می‌تواند باعث تمایز شما از سایر انواع مشابه و رقبای کاری شده و ترافیک ورودی بیشتری را به سوی وب‌سایت شما هدایت کند.

اگر به دنبال تثبیت بیزینس خود به عنوان یک برند جهانی هستید، سئو بین المللی یک انتخاب عالی و کاربردی خواهد بود. به کمک آن می‌توانید کسب و کار خود را در مناطق مختلف جهان با زبان‌های متفاوت توسعه دهید و با تجربه کاربری جهانی، اعتماد مشتریان زیادی را جلب نمایید. همانطور که می‌دانید اعتماد متقابل میان یک مجموعه تجاری و مصرف‌کنندگان، نخستین گام برای افزایش میزان سود و درآمد است.

نحوه ایجاد استراتژی سئو بین المللی قوی

یکی از معیارها و فاکتورهای اساسی یک استراتژی سئو بین المللی قوی میزان مطابقت و تناسب آن با زبان و فرهنگ کشورها و مناطق مختلف است. به بیانی ساده‌تر، ممکن است یک استراتژی سئو بین‌المللی در یک بازار هدف موفق و بسیار کاربردی باشد، اما همان رویکرد در بازاری دیگر موفق به کسب نتایج مطلوب و مورد انتظار نشود. پس به هنگام به‌کارگیری سئو بین المللی همواره به تفاوت‌ها توجه داشته‌باشید. سعی کنید به جای اینکه فقط محتوای خود را به زبان مورد نظر ترجمه کنید، از اصولی که در ابتدای مقاله بیان کردیم به منظور بومی‌سازی محتوا استفاده کنید.

به عنوان مثال، نخستین گام اطمینان از امکان خرید و فروش به پول ملی مخاطبین هدف است. همچنین سعی کنید لیستی از سوالات رایج و متداولی را که مصرف‌کننده ممکن است در طی پروسه خرید با آن‌ها مواجه شود، تهیه نموده و به زبان مادری آن‌ها به این سوالات پاسخ دهید.

پروسه بومی‌سازی یک وب‌سایت ممکن است در ابتدا پیچیده و دشوار به نظر برسد، اما با یک برنامه‌ریزی صحیح و پشتیبانی قوی، می‌توان از آن به عنوان اساس جهانی‌سازی برند و کسب و کار بهره برد.

مراحل ایجاد سئو بین المللی

میزان موفقیت در ساخت یک استراتژی سئو بین المللی قوی و کاربردی تا حدود زیادی به شناخت و آگاهی شما از مخاطبین هدف و نیاز روز آن‌ها بستگی دارد. در ادامه به برخی از نکاتی که باید به هنگام ساخت سئو بین المللی و ورود به بازار جهانی به آن‌ها توجه کنید، اشاره می‌کنیم.

تعریف رویکرد بازار هدف

شما نمی‌توانید از رویکردهای سئو بین المللی یکسان برای بازارهای هدف مختلف استفاده کنید! ساختار استراتژی بین المللی سئو تا حدود زیادی به کسب و کار و مشتریان شما بستگی دارد. استفاده از کلاس‌بندی بر اساس زبان، زمانی که قصد فروش کالا یا ارائه خدمات مشابهی را در مناطق مختلف دارید، توصیه می‌شود. این موضوع شامل بهینه‌سازی محتوا به زبان تمامی مخاطبین هدف مرتبط با کسب و کار شما می‌شود.

اما اگر مجموعه تجاری شما، کالا یا خدمات مختلفی را در مناطق مختلف با زبان‌های متفاوت ارائه می‌دهد باید رویکردی جداگانه برای هر یک از آن‌ها در نظر بگیرید. وب‌سایت شما باید دارای بخش‌های اختصاصی و رویکردهای سئو بین‌المللی ویژه برای هر یک از کشورها باشد.

انجام تحقیقات بازار

نکته مهم در راه‌اندازی استراتژی سئو بین المللی میزان آگاهی شما از نیاز روز مخاطبین هدف است. به عبارتی دیگر شما باید بدانید که مخاطبین هدف کسب و کار شما چه کسانی هستند؟ مجموعه تجاری و خدماتی که ارائه می‌دهید چه کسانی را جذب خواهد نمود؟ چه چیزی برای آن‌ها مهم است؟ چگونه به جستجوی کالا یا خدمات مورد نظر خود می‌پردازند؟ کلمات و عبارات کلیدی محبوب و پرکاربرد آن‌ها چیست؟ با اشراف بر این موضوعات، خواهید توانست به تمامی سوالات احتمالی مخاطبین خود به خوبی پاسخ داده و نیاز آنان را برطرف سازید.

کسب اطلاعات در مورد رقیبان کاری

سعی کنید رقبای کاری خود، عملکرد و میزان توانایی آنان در بازاریابی و استفاده از انواع روش‌های تبلیغاتی (محتوا، پولی، سئو و...) بسنجید تا بدانید در آینده با چه چیزی مواجه خواهید شد. البته اگر رقبای شما اقدام به جهانی سازی برند خود و بهینه‌سازی محتوا به زبان‌های مختلف نکرده‌اند، استراتژی سئو بین المللی برگ برنده شما خواهد بود.

طراحی استراتژی سئو

پس از کسب اطلاعات در مورد رقبای کاری و مخاطبین هدف می‌توانید برای ساخت استراتژی سئو بین المللی خود اقدام کنید. بهتر است در خصوص اینکه بیشتر ترافیک ورودی وب‌سایت شما از چه کشور و زبانی هستند، تحقیق کنید. در این صورت به راحتی در خصوص اینکه نخست باید محتوای وب‌سایت خود را برای چه کشوری بهینه‌سازی کنید، تصمیم خواهید گرفت.

انتخاب محدوده مناسب

برای انتخاب هوشمندانه محدوده خود، باید با کارشناسان فروش محلی یا یک آژانس تبلیغاتی بومی مشورت کنید. با این مشاوره شما خواهید فهمید که مصرف‌کنندگان محلی چه پاسخی به کالا و سرویس شما خواهند داد و آیا آن محدوده برای توسعه برند جهانی شما مناسب است یا خیر.

اگر نام دامنه انتخابی شما بیش از یک کلمه داشته باشد، باید از تناسب آن‌ها با یکدیگر و تلفظ صحیح آن مطمئن شوید. در صورت انتخاب اشتباه نام دامنه، اعتماد مصرف‌کنندگان بومی را تا حدودی از دست خواهید داد و موجب نگرش منفی نسبت به مجموعه شما خواهد شد.

سئو بین المللی

انتخاب مخاطبانی که علاقمندید برای آن‌ها تولید محتوا کنید

همانطور که پیش از این نیز بیان کردیم، برای به کارگیری سئو بین المللی نیازی است تا در ابتدا و به صورت هم‌زمان بهینه‌سازی محتوای سایت را به چندین زبان مختلف انجام دهید. برای اینکه دیدگاهی در خصوص پیاده‌سازی استراتژی سئو بین‌المللی به دست آورید، بهتر است با دسته‌ای محدود از مخاطبین جدید کار خود را آغاز کنید. پس از اینکه شما و تیمتان با سئو بین المللی آشنا شدید، در انجام پروژه‌های بعدی سرعت بیشتری خواهید داشت.

استفاده از URLهای اختصاصی برای محتواهای بومی‌سازی شده

چند ساختار URL وجود دارد که توسط وب‌مسترها برای هدف قرار دادن کشورهای خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از URLهای اختصاصی برای محتوای بومی‌سازی شده باعث جلوگیری از سردرگمی مخاطبین می‌شود.

استفاده از Hreflang

با به کارگیری ویژگی hreflang می‌توانید نشان دهید که محتوای وب‌سایت شما متعلق یه چه زبان و چه منطقه جغرافیایی است. همچنین این ویژگی از تکراری شدن محتوای وب‌سایت در زبان‌های مختلف جلوگیری می‌کند.

انتخاب زبان هدف وب‌سایت

به هنگام ایجاد محتوا برای وب‌سایت‌های اختصاصی کشورهای مختلف، باید در هر صفحه از زبان مناسب و مرتبط استفاده نمایید. گوگل و سایر موتورهای جستجو محتوای متناسب با نیاز کاربران جهانی را برای آنان نمایش خواهند داد و رتبه وب‌سایت شما ارتقا خواهد یافت.

همچنین این کار باعث ایجاد یک تجربه کاربری ایده‌آل برای مخاطبین شده و آن‌ها را برای مراجعه چندین باره به وب‌سایت شما مجاب خواهد نمود.

انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای هر کشور

استفاده از کلمات کلیدی مناسب و پرکاربرد یکی از بهترین راه‌های بهینه‌سازی محتوا برای موتورهای جستجو است. اما در سئو بین المللی بسیار مهم است که کلمات کلیدی خود را صرفا ترجمه نکنید، بلکه کلمه معادل را در زبان هدف پیدا کنید. به عبارت دیگر باید عبارات کلیدی را با الگوهای جستجوی بومی تطبیق دهید و بدانید کاربران محلی دقیقا چه چیزی را جستجو می‌کنند. برای مثال روز مادر در ایالات و کشورهای مختلف کاملا متفاوت با یکدیگر است و طبیعی است که کاربران در ایام مختلفی از سال به دنبال هدیه روز مادر باشند و با توجه به شرایط مختلف، قطعا کلمات کلیدی مورد نظر آن‌ها نیز تغییر خواهد کرد.

سئو بین المللی

تطبیق موضوعات با فرهنگ‌های محلی

باید محتوای مفید و هدفمند برای کاربران صفحات اختصاصی کشورهای مختلف تولید کنید. برای تولید محتوای جذاب بومی‌سازی شده و جلب نظر مخاطبین هدف، بهتر است پیش از هر اقدامی با یک فرد ساکن در کشور هدف مشورت نمایید و نظرات او را در نحوه طراحی صفحات لندینگ اعمال کنید.

در نظر گرفتن سایر سیگنال‌های سئو

با استفاده از راه‌هایی مانند میزبانی سایت در یک IP محلی، لینک دهی به محتوای بومی‌سازی شده و یافتن راه‌هایی برای ارتقای رتبه وب‌سایت در موتورهای جستجوی محلی، می‌توانید به تمامی موتورهای جستجو نشان دهید که استراتژی سئو بین المللی را پیاده‌سازی کرده‌اید و محتوای وب‌سایت شما برای کشورهای خاصی بهینه‌سازی شده‌اند.

به طور کلی استراتژی‌های سئو بین المللی برای جهانی سازی کسب و کار و تقویت حضور آنلاین یک مجموعه تجاری بسیار کاربردی و ضروری است. پیاده‌سازی سئو بین‌المللی سرنخ‌های بیشتری را به دنبال داشته و باعث افزایش میزان درآمد جهانی خواهد شد.

جمع‌بندی

همانطور که گفته شد، سئو به فرآیندی اطلاق می‌شود که طی آن بهینه‌سازی محتوای وب‌سایت برای ارتقای رتبه در صفحات نتایج موتورهای جستجو انجام می‌شود. از استراتژی سئو بین المللی نیز برای بهتر دیده شدن وب‌سایت توسط موتورهای جستجو مانند گوگل استفاده می‌شود. هدف اصلی این پروسه هدایت ترافیک ورودی از سراسر جهان با زبان‌های مختلف، به وب‌سایت مورد نظر است. اگر به فکر جهانی نمودن شرکت و کسب و کار خود هستید، به کمک آژآنس‌های دیجیتال مارکتینگ، مانند آویده، سئو بین‌المللی را در سایت خود پیاده کنید.