در انتظار زمان بمان، هر چیزی در زمان خود رخ می دهد.

منو بستن

برای موفقیت در تبلیغات از شیوه‌های مختلفی استفاده می‌شود که یکی از موثرترین آن‌ها، ریتارگتینگ است. شاید تا کنون کلمه ریتارگتینگ به گوشتان خورده باشد ولی معنی دقیق آن را ندانید. با رواج تبلیغات اینترنتی در دنیای کنونی، با انواع مختلفی از تبلیغات برخورد داریم که هدف‌گیری مجدد نیز یکی از آن‌ها است. این نوع از تبلیغات اینترنتی توانسته محبوبیت زیادی در بین مردم به دست آورد، اما علت آن چیست؟

در این مقاله می‌خواهیم به تعریف جامعی از این کلمه و هدف از آن، تفاوت ریتارگتینگ با انواع دیگر تبلیغات، آشنایی با مخاطبان این روش و ... بپردازیم.

ریتارگتینگ

تعریف ریتارگتینگ

ریتارگتینگ را در معنای لغوی آن می‌توان هدف‌گذاری دوباره معنا کرد. اما یک معنای اصطلاحی نیز در حیطه بازاریابی برای این کلمه در نظر گرفته شده است؛ ریتارگتینگ یعنی پرداختن به گونه‌ای از تبلیغات برای مخاطبانی که قبلا به صفحه خرید شما مراجعه کرده و از آن بازدید کرده‌اند ولی به مرحله خرید نهایی نرسیده‌اند. به عبارتی دیگر، ریتارگتینگ فروش به کاربران قبلی مراجعه کننده به وب سایت است.

با توجه به آمار ارائه شده توسط گوگل، بیش از 96 درصد از کاربران بازدیدکننده از وب سایت‌های مختلف بدون خرید از سایت خارج می‌شوند و این برای صاحبان مشاغلی که برای تبلیغات خود زمان و هزینه زیادی صرف کرده‌اند، اصلاً خوشایند نیست. همچنین گفته شده است که 70 درصد بازدیدکنندگان نیز بدون ثبت نهایی سبد خرید خود، از سایت خارج می‌شوند. در اینجا هدف‌گذاری دوباره افراد ناشناس قبلی را پیدا کرده و سعی می‌کند دوباره با آن‌ها ارتباط برقرار کرده و تبلیغات مورد علاقه آن‌ها را ارائه دهد تا برای خرید ترغیب شوند. این یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مزایای ریتارگتینگ است.

ریتارگتینگ

نحوه کار ریتارگتینگ به چه شکل است؟

نحوه کار در این فرایند به این شکل است که یک مشتری به صورت بالقوه وارد وب سایت شما می‌شود، با ورود کاربر یک کوکی در مرورگر او ذخیره می‌شود که در صورت عدم خرید وی، بعدها با مراجعه آن کاربر به هر کدام از وب سایت‌ها، شناسایی شده و محصول مجددا برای او تبلیغ می‌شود.

انواع ریتارگتینگ کدام‌ها هستند؟

• وب سایت ریتارگتینگ (Website retargeting)

• هدف‌گذاری دوباره با ایمیل و یا CRM (Email/CRM retargeting)

• ریتارگتینگ در شبکه‌های اجتماعی (Social media retargeting)

• استفاده از فهرست برای تبلیغ در نتایج جستجو (Remarketing lists for search ads)

• ریتارگتینگ جستجو (Search retargeting)

طراحی سایت

وب سایت ریتارگتینگ چیست؟ (Website retargeting)

وب سایت ریتارگتینگ یکی از انواع این فرایند است که به وسیله آن تبلیغات مجدد برای افرادی که بازدید آن‌ها تبدیل به خرید نهایی نشده است، نشان داده می‌شود. در این روش آگاهی مشتریان نسبت به برند موردنظر افزایش پیدا کرده و می‌توانند به صاحب سایت اعتماد کرده و خرید کنند.

ایمیل و یا CRM ریتارگتینگ (Email/CRM retargeting)

امروزه یکی از شاخص‌ترین ابزار بازاریابی که افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند و سوددهی بالایی نیز دارد، ایمیل است. در ایمیل ریتارگتینگ این امکان برای صاحبان مشاغل فراهم می‌شود تا به کوکی ذخیره شده در مرورگر کاربران دست پیدا کرده و تبلیغات مورد علاقه آن‌ها را ارائه دهند. البته اخیرا با اعمال تغییراتی در جیمیل کاربران و ذخیره موقت تصاویر این امر ناممکن شده و CRM جایگرین آن قرار گرفته است.

ریتارگتینگ در شبکه‌های اجتماعی (Social media retargeting)

برای توضیح این قسمت باید ابتدا به تفاوت عمده ریتارگتینگ سایت با ریتارگتینگ شبکه‌های اجتماعی بپردازیم. در ریتارگتینگ سایت فقط ذخیره کوکی کاربران صورت می‌گیرد و این همان قسمت ابتدایی ریتارگتینگ است و بعدا امکان تبلیغ دوباره در این بخش وجود ندارد. اما در ریتارگیتنگ شبکه‌های اجتماعی هم امکان ذخیره سازی کوکی و هم امکان برقراری ارتباط مجدد با کاربران وجود دارد.

استفاده از فهرست ریتارگتینگ برای تبلیغ در نتایج جستجو (Remarketing lists for search ads)

برای دسترسی به فهرست هدف‌گذاری یا به تعبیر گوگل، ریمارکتینگ، از Google Ads می‌توان استفاده کرد. با استفاده از این سرویس امکان دسترسی به کاربران قبلی وب سایت خود را پیدا کرده و با ارسال تبلیغات متنی خود می‌توانید آن‌ها را برای خرید تشویق کنید.

ریتارگتینگ جستجو چیست؟ (Search retargeting)

اصطلاح ریتارگتنیگ جستجو با خود کلمه ریتارگتینگ تفاوت دارد. همانطور که قبلا هم اشاره شد کلمه ریتارگتینگ به تعویض نظر کاربران قبلی مراجعه کننده به سایت شما اشاره دارد اما ریتارگتینگ جستجو به معنی ارائه تبلیغات به کاربرانی است که تا کنون از وب سایت شما دیدن نکرده‌اند.

تفاوت ریتارگتینگ و ریمارکتینگ

یک تفاوت عمده بین این دو کلمه وجود دارد و آن نوع جلب مشتری برای بازدید مجدد از وب سایت است. در ریتارگتینگ برای جذب دوباره کاربرانی که قبلا از سایت شما دیدن کرده ولی اعتماد لازم را برای خرید به دست نیاورده‌اند، از تبلیغات پولی استفاده می‌شود. این در حالی است که در ریمارکتینگ از ایمیل برای این کار استفاده می‌شود. اما می‌توان گفت که هدف هر دو مخاطب قرار دادن افرادی است که قبلا از یک وب سایت بازدید کرده‌اند و هر دو راهکار مناسبی برای تبدیل مخاطب به شمار می‌آیند. تنها استراتژی آن‌ها در نوع بازاریابی باهم تفاوت دارد.

انواع ریتارگتینگ از جنبه هدف‌گیری مخاطب

ریتارگتینک از نظر هدف نیز می‌تواند به دو بخش تقسیم شود. انواع هدف‌گیری مخاطب در این نوع تبلیغات عبارتند از:

1. ریتارگتینگ پیکسل محور

2. ریتارگتینگ فهرست محور

طراحی سایت

ریتارگتینگ پیکسل محور چیست؟

بخش زیادی از هدف‌گذاری مجدد به این نوع دلالت دارد. پیکسل همان قطعه کدی است که شما در وب سایت خود ذخیره می‌کنید. با مراجعه کاربران نیز به وب سایت شما، آن پیکسل یک کوکی را در مرورگر آن‌ها نمایش می‌دهد. کاربران با انتخاب آن کوکی می‌توانند وب سایت شما را مشاهده کنند. با مراجعه فرد به سایت تبلیغی شما، بازار سیاه به وجود می‌آید که امتیاز آن به فوریت دریافت تبلیغ توسط مخاطبان بستگی دارد.

ریتارگتینگ فهرست محور

در این روش باید یک فهرست از مراجعه کنندگان فعلی خود را تهیه کنید. بعد از این کار باید به شناسایی پلتفرم‌های محبوب آن‌ها بپردازید و در نهایت تبلیغ مورد نظر خود را در آن پلتفرم ارائه دهید. یکی از ضعف‌هایی که در این مورد وجود دارد مغایرت ایمیل کاربر شما با ایمیل پلتفرم ریتارگتینگ است.

انواع مختلف تبلیغات ریتارگتینگ

• تبلیغات ثابت یا استاتیک (Static): اگرصاحبان مشاغل کالاها و خدمات خود را به دیگر شرکت‌ها ارائه می‌دهند و محصولات کمی دارند، بهتر است از این تبلیغات استفاده کنند که در اصطلاح خاص به آن شرکت B2B گفته می‌شود.

• تبلیغات پویا و یا دینامیک (Dynamic): استفاده از این روش تاثیر زیادی بر روی کاربران یک شرکت دارد. این نوع از تبلیغات به طور خودکار در اختیار مشتری قرار داده می‌شود و در آن می‌توان از تبلیغات متنی، تصویری و... استفاده کرد.

ریتارگتینگ

نحوه راه اندازی کمپین ریتارگتینگ

برای انجام این کار باید یک سری از روش‌های مهم به کار گرفته شود. در ابتدا باید از یک کدنویس ماهر کمک بگیرید تا تمامی صفحات وب سایت شما را با کد ریتارگتنیگ تگ کند. سپس فهرست دقیقی از انواع بازدیدکنندگان خود باید تهیه کنید. مانند این فهرست که بازدیدکنندگان صفحه اصلی سایت شما کدام‌اند؟ چه کسانی از محصولات قرار گرفته در سایت شما دیدن کرده‌اند؟ چه کسانی به مرحله نهایی خرید رسیده و کدام افراد پس از بازدید سایت شما را ترک کرده‌اند؟ در سومین مرحله از راه اندازی کمپین باید برای هر کدام از این گروه‌ها پیام مناسبی را تهیه کنید. در مرحله بعدی باید از تبلغات بنری بهره بگیرید تا بازده سایت شما از افزایش چشمگیری برخوردار باشد. اگر احساس می‌کنید که حجم ارائه شده از تبلیغاتتان کافی نمی‌باشد بهتر است در مرحله بعدی تنظیمات اضافی را انجام دهید. مانند گزینه انتخاب زبان برای مراجعه کنندگان، انتخاب مکان، گزینه جنسیت و رنج سنی، نوع دستگاه استفاده شده توسط کاربر و ...

به کارگیری روش‌های مطلوب در هنگام استفاده از ریتارگتینگ

برای این که بتوانید نتایج دلخواه خود را از تبلیغاتتان دریافت کنید، ملزوم به رعایت برخی نکات مهم هستید که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

1. مخاطبان خود را دسته‌بندی کنید.

2. Call to action مناسبی داشته و در برخی مواقع برای مشتریان خود پاداشی در نظر بگیرید.

3. بازه‌های زمانی را در زمان تبلیغات و ارائه خدمات در نظر داشته باشید.

مزیت‌های استفاده از ریتارگتینگ

مهم‌ترین مزایای ریتارگتینگ عبارتند از:

1. برقراری ارتباط مجدد با افراد مراجعه کننده به وب سایت.

2. افزایش آگاهی مشتریان نسبت به برند خود از طریق برقراری تعامل با آن‌ها.

3. در اولویت قرار دادن نمایش محصولاتی که توسط مراجعه کنندگان شما تایید شده‌اند.

4. در نظر گرفتن تبلیغات و پیام‌های مخصوص برای گروه‌های مختلف کاربران سایت خود.

5. استفاده بیشتر از تبلیغات دینامیک.

نتیجه‌گیری

با توجه به تعریف ریتارگتینگ و نحوه استفاده از آن می‌توان به این نتیجه رسید که با پیشرفت تکنولوژی و رشد هوش مصنوعی، میزان استفاده از این فرایند در آینده بیشتر خواهد شد. با توجه به این مقاله و اهمیت این موضوع شما نیز می‌توانید برای رونق کسب وکار و حرفه خود از این روش استفاده کنید تا به نتیجه مطلوب خود برسید. اگر نسبت تعداد افرادی که وارد سایت شما می‌شوند به تعداد کاربرانی که تبدیل به مشتری می‌شوند، کم است، بهترین انتاب برای شما استفاده از ریتارگتینگ است. با این رش مخاطبین قدیمی وب‌سایت خود را تبدیل به مشتری جدید خواهید کرد.