در انتظار زمان بمان، هر چیزی در زمان خود رخ می دهد.

منو بستن
مشاوره رایگان سئو

برای اینکه یک سایت یا پروژه تجارت آنلاین بخواهد در جایگاه بهتری در اینترنت قرار بگیرد یا در نتایج اول گوگل مشاهده شود، نیاز به استفاده از دانش سئو خواهد داشت. دقیقاً همینجاست که کار ما با یک مشاور سئو شروع می شود.

مشاور سئو یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ و مسئول طراحی راهبردی خاص برای بهینه سازی جایگاه تجارت آنلاین ما (با کلیدواژه های موردنظر ) در فضای اینترنت است. از این طریق می توان بازدیدها و نرخ تبدیل سایت و بالطبع آن، میزان فروش محصولات یا خدمات موجود در سایت را بالا برد.

به همین دلیل، در این مقاله بر آن شدیم تا وظایف مشاور سئو را برای شما به طور شفاف بیان کنیم و دلایلی را برای به کارگیری این افراد ارائه دهیم.

آموزش سئو خارجی

مشاور سئو کیست؟

مشاور سئو مسئول هماهنگی و اجرای تمامی راهبردهای سئو و بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) برای صفحات اینترنتی مشتریان خود است. وظیفه اصلی آن شامل تحلیل این صفحات وب و لینک های ورودی به آن است، تا بتواند آن را در جایگاه مناسبی در موتورهای جستجو قرار دهد.

این مشاوره کامل سئوی صفحات وب با هدف ایجاد ترافیک ارگانیک با کیفیت، ارائه تجربه بهتر کاربری و افزایش نرخ تبدیل سایت صورت می گیرد.

می توان گفت با گسترده شدن فناوری وبسایت، روز به روز بر خدمات یک متخصص یا مشاور سئو نیز افزوده می شود، چرا که امر تحلیل وبسایت، یا به اصطلاح بازرسی سئو، بر اساس اصول سئو داخلی و سئو خارجی، پیچیدگی های بیشتری پیدا می کند.

مشاوره سئو کیست؟

مسئولیت های مشاور سئو چیست؟

مسئولیت های یک مشاور سئو در طول زمان گسترش پیدا کرده اند و امروزه بخش عظیمی از حوزه ی دیجیتال مارکتینگ و کانال های تجاری سازی و بازاریابی محصول را شامل می شوند.

مهم ترین مسئولیت های مشاور سئو عبارتند از:

• بهینه سازی جایگاه سایت در موتورهای جستجو
• بهبود نرخ تبدیل سایت
• انجام بازرسی و نظارت دائمی یک صفحه وب

25 وظیفه اساسی یک مشاور سئو:

در ادامه به 25 وظیفه ی مهم یک مشاور سئو در هر حوزه ای اشاره می کنیم:

1- شناخت اهداف بازاریابی مشتری: قبل از طراحی و اجرای هرگونه استراتژی سئو، باید به درستی از اهداف مشتری در فضای مجازی و جایگاه فعلی کسب و کار آنلاین او در اینترنت مطلع شد.

2- اجرای سئوی صفحات وب: ابتدا باید یک تحلیل سئو داخلی، با مشخص کردن تگ های H و ساختار وب، بررسی سرعت لودینگ (بالا آمدن) سایت و... انجام داد. به عبارت دیگر، باید اطمینان حاصل کرد که محتوای سایت قابلیت ایندکس شدن (فهرست شدن یا شناسایی توسط موتورهای جستجو) را داراست یا نه؟!

3- جستجو و تحلیل کلمات کلیدی: سپس می بایست یک جستجوی موشکافانه در خصوص کلمات کلیدی و لانگ تیل ها (کلمات کلیدی طولانی) انجام داد. برای این منظور، باید به دنبال کلیدواژه هایی بود که بیشتر در فضای اینترنت جستجو می شوند (دارای سرچ ولوم بالا هستند) اما کمتر مطلبی در مورد آنها نوشته شده است (سختی کمتری دارند) و دارای ارزش تجاری بالاتری هستند.

4- تجربه کاربری (UX): در این مرحله باید به اصطلاح بر روی تجربه کاربری یا User Experience کار کرد. به این معنا که استفاده و جستجو در سایت را برای کاربر تسهیل کرد، به گونه ای که بتواند به سادگی به هدف و مطالب موردنیاز خود در صفحه ی وب مورد نظر دسترسی پیدا کند. بهبود این مسئله، علاوه بر بالابردن زمان بازدید کاربران از سایت و مقدار CTR (تعداد دفعات نمایش برند که کاربر با کلیک روی تبلیغ آنلاین وارد سایت می شود) ، جایگاه بسیار خوبی را به سایت شما در نتایج موتورهای جستجو خواهد بخشید.

5- تشخیص و حل مشکلات فنی سئو برای سایت: یک مشاور سئو می بایست به طور دقیق به بررسی ارورهای 404، ریدایرکتینگ یا تغییر مسیر لینک ها 302/301، لینک های شکسته (Broken Links)، ارورهای سرور(Server Errors)، محتوا تکراری (Duplicate Content)، و... بپردازد.

6- سئو محلی (Local Seo): در صورتی که یک مشتری کسب و کار محلی دارد و بخواهد با استراتژی سئو سایت خود را در موتورهای جستجو بهینه-سازی کند، اجرای یک راهبرد لوکال سئو برای آن سایت ضروری است. منظور از کسب و کار محلی تجارتی است که در یک محیط جغرافیایی خاص فعالیت دارد، یا به عبارتی دیگر، مخاطب آن در یک کشور یا یک منطقه است، بنابراین تنها برای جذب همان مخاطبان نیاز به سئوکردن سایت خود دارد.

7- بازرسی کامل صفحات وب: برای این منظور باید تمامی مشکلات صفحه وب، وضعیت فهرست شدن (ایندکس شدن) در موتورهای جستجو، کدهای HTML، محتواهای تکراری، مجوزهای دامنه وب (Domine Authority) با استفاده از ابزار Moz، و شرایط کلیدواژه های کارشده را بررسی نمود.

8- شناخت تحولات جدید حوزه ی سئو: یک مشاور سئو باید همیشه از بروزرسانی های الگوریتم های گوگل و سایر تغییر و تحولات عملی جدید حوزه ی سئو آگاهی کامل داشته باشد.

9- آشنایی با نحوه ی نگارش صحیح جهت سئو (SEO Copywriting): همچنین باید با شیوه ی نگارش صحیح عناوین جذاب، توضیحات Meta، پاراگراف های توضیحی و استفاده درست از کلمات کلیدی در متون مطلع آشنایی داشته باشد.

10- راهبرد تولید محتوای بر پایه سئو: به علاوه، توصیه می شود که مشاور سئو بتواند یک برنامه زمانی کاری جهت بالابردن ترافیک ارگانیک سایت مورد نظر تدوین کند.

11- بهبود و اصلاح محتوای فعلی سایت: یک مشاور سئوی حرفه ای همچنین با تحلیل سایت شما، محتوای فعلی را اصلاح می کند؛ به ویژه آن مواردی که فاقد ارزش سئویی هستند، یا ترافیک و بازدید ایجاد نمی کنند را شناسایی کرده و در مورد آنها تصمیم می گیرد.

12- بهبود و اصلاع وضعیت CTA: مفهوم «فراخوان به عمل» یا همان «Call To Action» (CTA) عبارت است از اقداماتی در فضای مجازی که طی آن مخاطب را به انجام یک عمل (مثل پر کردن فرم، لایک کردن، نوشتن پیام و بازخورد و...) وا می داریم. مشاور سئو تلاش می کند از این راهکار برای جذب مخاطب و بازدید بیشتر بهره ببرد. همچنین اگر چنانچه CTA در سایت موجود است اما بازدهی مناسبی ندارد، موظف است نسبت به بررسی و اصلاح آنها اقدام نماید. به بیان دیگر، یک مشاور سئو می بایست با متمرکز شدن بر افزایش نرخ تبدیل و انجام آزمایش های A/B به جذب مخاطب از راه های بهتر کمک کند.

13- شناخت سیستم مدیریت محتوا (CMS): سیستم مدیریت محتوا (Content Management System) به سامانه هایی گفته می شود که طی آن محتوای داخل سایت مدیریت، ویرایش و کنترل می شود. مشاور سئو باید آنها را بشناسد و بداند کدام یک را برای راهبردهای خود استفاده کند. مهمترین CMS ها عبارتند از: WordPress, Drupal, Joomla

14- طراحی و توسعه وب: مشاور سئو بهتر است از فرآیندهای توسعه صفحات وب، کدسازی HTML، ابزار CSS، کاربردپذیری (Usability) و عناصر گرافیکی آگاهی داشته باشد. اگرچه نیازی نیست مشاور سئو همزمان طراح گرافیک باشد، اما دانستن برخی جزئیات مسشرتبط با این قضیه برای وی جهت دادن راهکار به طراح حیاتی است.

15- آشنایی با E-commerce: شناخت جنبه های اساسی تجارت الکترونیک، خدمات پردازش فروش آنلاین، ویژگی های پلاتفرم های مختلف برای ساخت فروشگاه اینترنتی و... مواردی از این قبیل برای یک مشاور سئو الزامی است.

16- شناخت ابزارهای کاربردی سئو: همانطور که می دانیم، امروزه ابزارهای بسیاری در اینترنت برای اجرای خدمات سئو ایجاد شده اند، که مشاور سئو می بایست در راستای ایفای نقش مؤثر خود آنها را بشناسد و از هر کدام به شیوه صحیح استفاده کند. لازم به ذکر است، این ابزارها به کسب و تفسیر اطلاعات کمک ویژه ای می کنند.

17- بهینه سازی لینک های داخلی (On-page SEO): نامبرده همچنین باید راهبردی مشخص در خصوص لینک سازی داخلی سایت تدوین نماید. این کار مدت زمان بازدید مؤثر یا درگیری مخاطبان در سایت را بالا می برد، و می تواند نرخ بیرون پریدن مخاطب از سایت (Bounce Rate) را به طور چشمگیری کاهش دهد.

18- سئو خارجی (Offpage SEO): سئو خارجی در حقیقت به تمامی اقدامات انجام شده در بیرون از وبسایت گفته می شود که هدف آنها بالا بردن اعتبار صفحه وب یا همان «Page Authority» (PA) شماست. استراتژی های بسیاری برای سئو خارجی وجود دارد، اما مهم ترین آنها کسب لینک های با کیفیت از بیرون سایت با هدف افزایش بازدید از دامنه خودی است.

19- استفاده از سرچ کنسول: در زمان انجام یک پروژه، برای یک مشاور سئو حیاتی است که از تنظیم بودن و تطبیق صفحه سایت مشتری خود با Google Search Console اطمینان حاصل کند. با این ابزار امکان کسب اطلاعات در خصوص نحوه ی نمایش سایت شما در گوگل و همچنین شیو ه ی بهینه سازی بازدهی نتایج جستجو فراهم می شود. در صورتی که نمایش وبسایت در مواقعی به دلایل متوقف شود، این ابزار می تواند آن را به نوعی آسیب شناسی و مشکل را برطرف کند.

20- شناسایی KPIها: KPIها در حقیقت همان شاخص های عملکرد هستند. اولین گام در راه اندازی راهبرد سئو بررسی تطابق تنظیمات سایت با سرچ کنسول است. برای این منظور باید دید آیا این وبسایت در ابزار Google Analytics ثبت نام نموده است یا نه؟ سپس از این طریق، کلیه ی شاخص های عملکردی (KPIها) بر اساس بازه های زمانی و راهبرد سئوی مشخص قابل ارزیابی است.

21- بررسی نسخه موبایل سایت: امروزه بیشتر جستجوها در اینترنت از طریق گوشی های تلفن همراه صورت می گیرد. بنابراین، از مهم ترین نکاتی که مشاور سئو باید روی آن تأکید داشته باشد، بهینه سازی نسخه موبایل (Mobile Seo) است. بعلاوه، اخیراً سامانه جستجوی صوتی گوگل نیز بسیار رو به رشد بوده است و بهینه سازی سایت بر این اساس نیز می تواند حائز اهمیت باشد.

22- امنیت صفحه وب: به خصوص در رابطه با فروشگاه های آنلاین لازم از کدهای امنیتی SLL استفاده شود و اگر وبسایت فاقد این امکان باشد، مشاور سئو باید شرایط تغییر دامنه را فراهم کند.

23- توجیه مخاطب در رابطه با اهمیت سئو: این مورد از مسائلی است که به ظاهر ساده می آید، اما در حقیقت کار بسیار دشواری است. مشتری ها معمولاً فقط به فروش خود نگاه می کنند، و این از مسئولیت های مشاور سئو است که آنها را برای اجرای راهبردهای میان و دراز مدت برای رسیدن به این هدف قانع کند.

24- ارائه گزارش: مشاور سئو نباید فراموش کند که می بایست گزارش های جزئی پیشرفت کار را به طور مدون و در بازه های زمانی ماهانه به مشتری ارائه دهد. این گزارش ها باید تبیین کننده روند افزایش فروش کالا یا خدمات پس از اجرای راهبرد سئو باشد، چرا که مشتری بیشتر به این نکته توجه دارد.

25- تجزیه و تحلیل خلاقانه موقعیت سایت: در نهایت، یک کارشناس سئو باید یک تحلیل جامع و خلاقانه از فعالیت های خود بر روی وبسایت، راه های جذب بیشتر ترافیک ارگانیک، بررسی لینک ها و مبادی ورودی به سایت و کیفیت آنها،... داشته باشد.

مشاوره سئو کیست؟

علاوه بر تمامی این 25 وظیفه اساسی مشاور سئو، نامبرده می باید در جلسات دوره ای با مشتریان خود شرکت کند و از این طریق اطلاعات لازم جهت کسب اهداف تجاری آنها را کسب نماید. این جلسات همچنین کمک می کنند تا مشتری از کم و کیف فعالیت های شما و ارزش آنها بیشتر باخبر شود.

هم اکنون می خواهیم به یکی از سوالات احتمالی مهم در ذهن بسیاری از افرادی که قصد فعالیت در زمینه سئو یا به استخدام گرفتن مشاور مربوطه را دارند، پاسخ دهیم.

حالا نگاهی به این وب سایت بیندازید. این سایت به دلیل ارائه نتایج یک نظرسنجی از 1000 شرکت کننده در مورد بهترین مکان‌ها برای زندگی، شایسته رتبه بندی برتر است. که البته اینطور نیست!

از نظر استراتژی سئو خارجی، اینکه مثال اول رتبه بندی بهتری نسبت به نمونه دوم دارد، به دلیل محتوا نیست، بلکه به احتمال زیاد به سایر عوامل موثر بر سئو خارجی مربوط می‌شود.

چرا برای کسب و کار آنلاین خود به مشاور سئو نیاز داریم؟

چرا باید از کارشناس سئو استفاده کنیم؟
اگر شما صاحب یک کسب وکار یا تجارت هستید، ساختن یک سایت یا پایگاهی در فضای مجازی برای آن الزامی و ضروری است. توسعه یک برند در فضای اینترنت، در صورت بهره بردن از مشاوره متخصصین امر، به شدت می تواند مؤثر واقع شود. برای همین منظور، مشاور سئو می تواند به شما کمک کند تا جذب مخاطب، ترافیک و نرخ تبدیل بالاتری را در وبسایت خود تجربه کنید.

در ادامه 6 دلیل اساسی برای استخدام یک مشاور سئو را برای شما بیان می کنیم:

1- ترافیک سایت شما را کنترل می کند و نرخ تبدیل آن را بالا می برد

دارا بودن یک سایت برای تجارت آنلاین، هیچ گاه به منزله ی ریزش بازدیدها و مشتری به داخل نیست. در ابتدا باید صفحه وب خود را ارتقاء دهید تا کاربران بتوانند شما را مشاهده کنند. بسته به بزرگی پروژه ای که در آن فعالیت می کنید، ارتقاء سایت نیز برای شما هزینه بر خواهد بود، اما همیشه هزینه ی زیاد مساوی و کارشناسی نشده برابر با افزایش مشتری نخواهد بود.

یکی از مهم ترین منافع بهره بردن از یک مشاور سئو، تحلیل بازدید ها از سایت شماست. این بازدید ها همگی مبادی ورودی، مقاصد، جزئیات و زمانی دارند که هر کدام در نوع خود حائز اهمیت زیاد هستند.

کارشناس سئو (سئوکار) با بررسی ترافیک سایت شما، می تواند نقاط ضعف و قوت آن را شناسایی و بر اساس آن راهبرد مناسبی برای بهبود جذب مخاطب تدوین نماید.

بسیاری از فنون سئو می توانند سایت شما را در رتبه بندی جستجوگرها بالا ببرند، اما این مسئله همیشه مساوی با فروش بیشتر نخواهد بود. از دیگر منافع استخدام یک مشاور سئو، جذب ترافیک ارگانیک و نرخ تبدیل بالا (فروش بیشتر) برای سایت شماست.

2- صرفه جویی در وقت و سرمایه

به کار گیری یک سئوکار هزینه های زمانی و مالی شما را نیز به طور قابل توجهی کاهش می دهد. پس به جای آزمون و خطای راهکارها و فنون مختلف سئو روی سایت، بهتر است از یک مشاور سئو خبره و باتجربه جهت تسهیل امور یادشده بهره ببریم. کارشناس سئو می تواند به راحتی سایت شما را آسیب شناسی کرده و نقاط ضعف آن را برطرف نماید.

3- از یک نقشه راه برای توسعه ارگانیک تجارت خود بهره می برید

یکی از وظایف یک سئوکار بازرسی صفحات وب است که از طریق آن می تواند عیوبی را که مانع جذب بازدید ارگانیک به سایت می شوند، شناسایی کند. اگرچه غیرمنطقی به نظر برسد، اما گاهی برای ارتقای جایگاه سایت، می بایست برخی صفحات را حذف کرد و بسیاری را اصلاح کرد.
مشاور سئو گزارشی شامل تمام اقدامات لازم جهت برطرف نمودن مشکلات و عیوب مذکور را به شما ارائه خواهد داد.

4- افزایش حجم فروش و نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

یک کارشناس سئو همچنین باید مسیری را که یک مشتری از ورود به سایت، انتخاب کالا و خدمات، قرار دادن آن در سبد و اتمام فرآیند خرید طی می کند، به طور کامل بشناسد و کلیه عیوب فنی احتمالی در این مسیر را جهت اصلاح گزارش نماید. تنها با این روش تخصصی، افزایش فروش کالا و خدمات و بالا رفتن نرخ بازگشت سرمایه تضمین می شود.

5- بروزرسانی دائم الگوریتم های موتورهای جستجو

این مسئله اساسی نیز از جمله دلایل اصلی نیاز به استخدام یک سئوکار حرفه ای برای سایت است. برای مثال جستجوگر گوگل به طور مداوم الگوریتم های خود را بروزرسانی می کند و این امر در نتایج جستجو یا همان «Search Engine Result Page» (SERP) اثر می گذارد. یک مشاور سئو دائماً به این بروزرسانی ها متوجه است و استراتژی های خود را بر اساس آنها تدوین می نماید.

6- بالا رفتن اعتبار و محبوبیت برند

چگونگی نمایش یک برند در اینترنت تأثیر بسزایی در اعتبار و محبوبیت آن خواهد داشت. وجود یک سایت در رتبه بندی اول یا صفحه اول گوگل به خودی خود نشان دهنده اعتبار و محبوبیت بالای یک برند برای مخاطبانش خواهد بود. رسیدن به این جایگاه اصلی ترین وظیفه ی یک سئوکار به حساب می آید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله با مشاور سئو، وظایف و مسئولیت های او و اهمیت استخدام چنین فردی برای پیشبرد یک تجارت آنلاین آشنا شدیم. به طور کلی، می توان گفت سئو امروزه تبدیل به یک دانش تخصصی شده و با پیشرفت فناوری، روز به روز در حال تحول و گسترش است. یادگیری تمامی زوایای آن نیاز به زمان و هزینه ی بسیاری دارد. اگرچه آشنایی مقدماتی با سئو کار چندان دشواری به نظر نمی آید، اما در صورتی که نیاز به نتایج سریع و قابل توجهی برای کسب و کار خود دارید، توصیه می کنیم از یک مشاور سئو در شرکت خود بهره ببرید.