در انتظار زمان بمان، هر چیزی در زمان خود رخ می دهد.

منو بستن

بیل گیتس، بنیانگذار شرکت مایکروسافت، معتقده ” اگر کسب‌وکار شما تو اینترنت حضور نداشته باشه، به‌زودی از صحنه روزگار محو میشید”. تا حالا فکر کردید چرا بیل گیتس روی این مطلب تأکید کرده؟ طبق آماری که گوگل منتشر کرده، روزانه حدود 3.5 میلیارد جستجو تو این موتور انجام میشه این یعنی کاربرا و یا همون مشتریای شما به گوگل اعتماد کامل دارند. حالا خیلی راحت می‌توانید معنی جمله بیل گیتس را درک کنید

اگر شما هم از جمله کسایی هستین که سایتی برای ارائه خدمات یا فروش محصولات دارین و تازه اسم سئو (SEO) به گوشتون خورده، باید بهتون بگم جای خوبی اومدین! تو این مقاله دقیقاً میخواهیم با پاسخ دادن به یه سری سوالات اساسی، مفاهیم پایهای این تکنیک آشنا بشیم. خوندن این مطلب شاید 15 دقیقه بیشتر وقتتون رو نگیره، اما یادگرفتن این مفاهیم و انجام اونها میتونه به خونده شدن مطالبتتون و کسب سود و توسعه بیشتر سایت و تجارت شما منجر بشه. پس ازش غافل نشید.

مفهوم سئو چیست؟

Search Engine Optimization مختصر شده عبارت (SEO)کلمه ی سئو و معنای دقیق آن «بهینه سازی موتورهای جستجو» است. احتمالا این تعریف را بارها در سایت های مختلف شنیده اید و کمتر با آن آشنا هستید.

در مقاله حاضر سعی داریم به جزئیات این مقوله بپردازیم
سئو عبارت است از برخی فرآیندهای ثابت و شناخته که با اعمال آنها محتوای مطالب شما برای موتورهای جستجوگر مثل گوگل، یاهو، بینگ، یاندکس و... شناخته شده و باعث میشود وقتی کاربر در مورد آن موضوع جستجو میکند، مطلب شما به خوبی نمایش داده شود .

به این ترتیب، وقتی مطلبی بر پایه سئو نوشته شود، بیشتر در معرض ً دید کاربران است، یا به بیان دیگر، در جایگاه بالاتری (مثلا صفحه اول ً گوگل) قرار میگیرد.

پس مثلا ً اگر در گوگل مطلبی را جستجو کردید، قطعا پاسخ‌هایی که در صفحهی اول به شما نشان داده میشود، بیشتر با قوانین و فنون سئو سازگاری دارند .

لازم به ذکر است هیچکس در دنیا مدعی نیست که همهی الگوریتمها و سازوکارهای سئو را میشناسد، اما .هر چه بیشتر اصول آن در تولید محتوا رعایت شود، مطلب شما بیشتر دیده و خوانده میشود جستجوگر گوگل، به عنوان پربازدیدترین سایت جهان دیجیتال، اصول سئوی خودش را به طور کلی و در دوره‌های زمانی خاص به کاربران ارائه میکند اما هیچگاه به طور جزئی و دقیق آنها را بیان نمیکند.

باید یادآور شویم که بخش عمدهی دانشی که امروز به شما منتقل میکنیم نتیجه تجربیات خود ما و سایر متخصصان خبره است. قبل از وارد شدن به اصل مطلب، بهتر است درباره نحوه کارکرد موتورهای جستجوگر بیشتر بدانیم.

نحوه کارکرد موتورهای جستجو به چه شکل است؟

کار موتورهای جستجو همانند تراکتوری است که زمین سایتهای مختلف را شخم میزند؛ به این عمل «خزش کردن» گفته میشود. این کار بوسیله ربات هایی تحت عنوان «عنکبوت» انجام میشود. این عنکبوتها لینک ها را صفحه به صفحه دنبال می کنند تا محتوای جدید و منحصر به فرد را پیدا کرده و آن را به ایندکس جستجوی خودشان اضافه کنند.

وقتی از موتورهای جستجو استفاده می کنید نتایج مرتبط با جستجوی شما از ایندکس گوگل یا سایر موتورهای جستجو استخراج می شوند و در اختیار شما قرار می گیرند. پس موتورهای جستجو در ابتدا صفحات مختلف را شخم میزنند و سپس آنها را بر اساس شرایط مختلف ایندکس میکنند و جایگاه نمایشش را در گوگل مشخص میکنند.

اما بطور کلی عملکرد موتورهای جستجو چهار مرحله دارد:

1-خزیدن (Crawling) : مشاهده و بررسی وبسایت ها که اصطلاحا به آن کراولینگ یا خزیدن گفته میشود.
2-لیست کردن (Indexing) : فهرست کردن صفحات بررسی شده.
3-رتبه بندی(Ranking) : رتبه بندی نتایج بر اساس کلمه‌های کلیدی وارد شده توسط کاربر.
4-نمایش نتایج

چرا باید سایت خود را سئو کنیم؟

منظور از سئو کردن همان رعایت کردن قواعد، اصول و فنون سئو با هدف تولید محتوای مناسب برای سایت است. اما سوال اینجاست: چرا این اصول باید رعایت شوند و اگر نشوند چه اتفاقی می‌افتد؟ برای گرفتن جواب این سؤال فرض کنید شما در گوگل دنبال یک داروخانه خوب در تهران میگردید؛ وقتی در ً گوگل یا هر جستجوگر دیگری سرچ میکنید، یک سری نتایج در صفحهی اول نمایش داده میشوند. قطعا بیشتر کاربران روی همانها کلیک کرده و مطلب را مشاهده میکنند و حتی ممکن است از 100 کاربر 10 نفر هم به صفحه دوم جستجوگر برای رسیدن به پاسخ خود نرود. پس باز هم تأکید میکنیم، برای دیدهشدن، خوانده شدن مطلب و در نهایت جذب مخاطب بیشتر باید روی قواعد سئو کار کنیم.

مثلث سئو چیست؟

برای اینکه بتوانیم مطلب خودمان را در جستجوگر گوگل به صفحه ی اول برسانیم، باید حداقل سه اصل سئویی را رعایت کنیم که به «مثلث سئو» مشهور هستند:

تولید محتوای جذاب و منحصر به فرد برای بازدیدکنندگان: یکی از مهمترین مولفه‌های سئو تولید محتواست. شما باید مطالبی منحصر به فرد را تولید کنید و در سایت خود قرار دهید. مطالبتان نباید از جایی کپی شده باشند! حتی بهتر است در خصوص تصاویر هم این اتفاق نیفتد. مقالات و مطالب باید در بازههای زمانی روزانه و هفتگی بر روی سایت بارگزاری شوند.

لینکسازی داخلی و خارجی: منظور از لینکسازی داخلی متصل کردن صفحات مرتبط با همدیگر است. منظور از لینک سازی خارجی معرفی سایت در صفحات دیگر و متصل کردن آنها به سایت میباشد.

طراحی، کدنویسی و ایجاد زیرساخت سایت: معنی طراحی، کدنویسی و ایجاد زیرساخت سایت، همان کدنویسی و شیوه درج در صفحات است HTML تگهای نوشتاری.

هر کدام از سه بخش بالا پیچیدگی خاص خودشان را دارند و با ً خواندن چند مطلب نمیتوان به درک کاملی از آنها رسید. ضمنا، به دلیل تغيير و تحول سریع موتورهای جستجو، علم سئو نیز بطور مداوم در حال بروزرسانی است.

وبسایت آویده بعضی از راه حلهای دیگری که به ارتقاء وبسایت شما در نتایج موتورهای جستجو (مثل گوگل) کمک میکنند را معرفی کرده که عبارتند از:

1- قدمت دامنه: اینکه دامنه شما کی ثبت شده و تا کی تمدید شده.
2- ساختار کدنویسی بهینه : استفاده از همه عناصر مهم و اصلی تو هر صفحه
3- استفاده از متاتگها : متاتگ های کلیدی حتما باید استفاده بشن. (meta tags)
4- ساختار نوشتار: ساختار نوشتار باید با توجه به اولویتهای تگگذاری الگوریتمهای جستجو انجام بشه.
5- محتوای ارزشمند : محتوایی که خودتون نوشتهاید و به اصطلاح منحصر به فرد (Unique content) است برای کاربرها جذاب و از نظر جستجوگرها ارزشمنده.
6- میزان بازدید سایت : تعداد کاربرایی که روزانه به سایت شما سر میزنن. (Website traffic)
7- مدت زمان بازدید : زمانی که هر کاربر برای دیدن سایت شما میذاره. (Visit time)
8- کلمات کلیدی مناسب : استفاده از کلمه‌های کلیدی اصلی و کلمه کلیدی طولانی (Long tail keyword).
9- لینکسازی مناسب : لینکها باید جوری باشن که یه ساختار عنکبوتی رو تشکیل بدن و محتوا رو به سایر مقالهها متصل کنن.
10- استفاده از عبارات توضیحی : لینک ها و تصاویر نیاز به جملات یا عبارات توضیحی مختصر دارن.
11- حجم مناسب محتوا : میزان نوشتهها یا محتوای یه مقاله نباید خیلی زیاد و خیلی کم باشه، بلکه باید در حدی باشه که مطلب رو به خوبی توضیح بده.
سرعت بارگزاری سایت : سرعت لود صفحههای سایت باید بالا باشد. (Load time)
12- کدنویسی استاندارد: صفحه شما باید از نظر سایت W3C استاندارد لازم تو کدنویسی رو داشته باشه.
13- بک لینک : باید تو صفحات وبتون لینکهایی از سایت های معتبر و هم ردیف داشته باشید.
14- نداشتن آی فریم (Iframe): نباید از آیفریمها یا تصاویر سایتهای دیگه استفاده کرد.
15- نداشتن محتوای فلش : تو طراحی سایت بهتره از محتوای فلش استفاده نشه.
16- ساختار آدرسدهی مناسب : آدرس سایت باید بر اساس عنوان صفحه و مطلب باشه.

انواع سئو از نظر اجرا کدامند؟

تو این بخش از مقاله آشنایی مقدماتی با سئو میخواهیم سه روش اجرای سئو رو معرفی کنیم:

سئوی کلاه سفید :

سئوی کلاه سفید یعنی ما کارهایی را برای سئو سایت انجام بدیم که از نظر موتورهای جستجو کاملاً تایید شده باشن و اصلا سعی نکنیم با زیادهروی تو یکی از ارکان سئو، موتورهای جستجو رو گول بزنیم. این روش سئوکاری خیلی خوبه اما زمان زیادی را برای کامل شدن میبره.

سئوی کلاه سیاه :

منظور از سئوی کلاه سیاه اینه که برای هر کدوم از ارکان سئو، راهبرد غیرواقعی بسازیم! یعنی به کارهایی مثل خرید بازدید، لینکسازی زیاد ازحد، و کپیکاری تو تولید محتوا روی بیاریم؛ مواردی که اصلاً به مذاق موتورهای جستجو خوش نمیاد. این روش برای جوابگیری سریع شاید خوب باشه، اما پرهزینه است و اگه روزی این هزینه ها رو قطع کنین، جایگاه سایت خودتون رو به سرعت در موتورهای جستجو از دست میدید.

سئوی کلاه خاکستری:

- منظور از سئوی کلاه خاکستری استفاده ترکیبی از سئوی کلاه سفید و سیاه برای تثیبت جایگاه سایتتون و راضی کردن مشتریهاست که بیشتر توسط سئوکارهای حرفهای انجام میشه.

تفاوت سئوی داخلی (On-page) و بیرونی (Off-page) سایت چیست؟

سئوی On-page یا همون سئو داخلی سایت به معنی بهینهسازی سایت شما برای بهتر شناختهشدن توسط رباتهای گوگله. هر کاری که تو سایتتون انجام میدید، از تولید محتوا گرفته تا طراحی صفحات و نسخهی موبایل روی سئو تاثیر میذارن و سئو داخلی سایت رو تشکیل میدن. مهمترین بخشهای سئوی On-page عبارتند از:

1- استفاده درست از تگهای متا
2- تعیین صحیح عناوین و تگهای هدینگ
3- تدوین ساختار مناسب برای آدرس دهی صفحات
4- بهینه سازی تصاویر سایت
5- تولید محتوای اختصاصی و باکیفیت
6- طراحی نسخه موبایل سایت و طراحی ریسپانسیو صفحات
7- بهینه سازی سرعت بارگزاری صفحات

سئوی Off-page یا بیرونی عبارتند از کارهایی که شما بیرون از سایت برای انتشار بهتر محتوای خودتون تو اینترنت انجام میدید و امکان دسترسی از خارج سایت رو ایجاد میکنید. مهمترینش به‌دست‌آوردن بکلینک های باارزشه. هر سایتی غیر از سایت شما که به یکی از صفحات شما لینک داده باشه یک بکلینک به حساب میآد و میتونه جایگاه شما تو نتایج گوگل رو بالا ببره. روشهای مختلفی برای کسب بکلینک مؤثر وجود داره که مهمترینشون عبارتند از:

1- تبادل لینک
2- خرید بکلینک
3- ریپورتاژ آگهی
4- فعالیت تو شبکه های اجتماعی
5- نوشتن محتوای باارزش، یونیک و مرجع
6- ارسال نظر تو سایتهای مرتبط با سایت شما

لینک سازی درست اثر خیلی زیادی رو جایگاه شما تو گوگل داره و همین مسئله باعث شده تو سالای اخیر تکنیکهای مختلفی برای به‌دست‌آوردن بک لینک ایجاد بشن. تاثیر این تکنیکها روی نتایج گوگل آنقدر زیاد بوده که این موتور جستجو برای جلوگیری از همه‌گیرشدنشون الگوریتم های جدیدی رو معرفی کرده. الگوریتمهایی مثل پنگوئن، پاندا و مرغ مگس خوار ساخته شدن تا سایتهایی که قوانین گوگل تو لینکسازی رو نادیده گرفتن شناسایی میکنه و جایگاهشون رو تو نتایج گوگل پایین میاره، یا به نوعی سایتهای غیرطبیعی رو جریمه میکنه.

چرا باید برای سئوی سایت هزینه کنیم؟

سئو یکی از مهمترین بخش‌های دنیای دیجیتال مارکتینگه. مردم هر روز برای رسیدن به جواب سوالاتشون، کسب اطلاعات، جستجوی خدمات و ... بیش از میلیاردها کلیدواژه رو تو موتورهای جستجو وارد می‌کنن. در دوره فعلی بهتر دیده‌شدن تو فضای مجازی و بدستآوردن رتبه بالاتر تو نتایج گوگل، تاثیر زیادی تو جذب مشتریهای بالقوه و افزایش گردش مالی کسب‌وکارها داره، چرا که اکثر مردم بیشتر روی چند نتیجه اول تو صفحه نتایج جستجوی گوگل کلیک میکنن. تو تصویر زیر که از سایت Databox اقتباس شده، نشون داده شده که مهمترین کانال تو بازاریابی دیجیتال استفاده از تکنیکهای سئو (70%) هست.

نتیجه گیری

یا همان بهینه سازی موتورهای (SEO (در قرن بیست و یکم، عصر ارتباطات و جهانی شدن، دانش سئو جستجو، یکی از اصلی‌ترین راهکارهای دیده شدن و خوانده شدن مطالب، مقالات و حرفهای افراد و شرکت هاست. ما در این مقاله با طرح هفت سوال، و جواب دادن به اونها سعی کردیم مقدمات این دانش را براتون شرح بدیم. بیشک مبحث سئو گسترده تر از این تعداد کلمات است، اما جای نگرانی نیست، سعی می کنیم هر آنچه به این علم مربوط میشه را در مقالاتی به طور جداگانه و مفصل توضیح دهیم. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. با آویده بمانید!

تماس با آویده
تماس با آویده
یک قدم تا جهانی شدن
image