در انتظار زمان بمان، هر چیزی در زمان خود رخ می دهد.

منو بستن

همه چیز درباره مدیریت سایت و نقش آن

داشتن یک وب سایت که به شکل اصولی و درست طراحی شده باشد، بسیار مهم است؛ گرافیک سایت، سئوی سایت، رعایت نکات قانونی و... از حمله مواردی هستند که باید در مورد طراحی سایت در نظر گرفته شوند. اما یک بخش مهم دیگر وجود دارد که نباید نادیده گرفته شود؛ مدیریت سایت. پس از طراحی و آماده سازی سایت، باید مدیریت آن به شکلی انجام شود که محتوای مفید در زمان مناسب بارگزاری شود، امنیت سایت تامین شود و پشتیبانی کاربران نیز تامین شود. در ادامه به نقش مدیریت .سایت و اهمیت مدیریت اصولی سایت می پردازیم

مدیریت سایت

مدیریت سایت چیست؟

به طور کلی بعد از ایجاد یک وب سایت فردی متخصص در این زمینه لازم است تا سایت مورد نظر را مدیریت کند. این افراد را سرپرستان سایت نیز می نامند که برای تنظیم و هدایت برنامه های لازم برای سایت انتخاب شده اند. ممکن است برخی از افراد در ابتدا فکر کنند که کار مدیران سایت آسان بوده و کاری به جز هدایت افراد فعال در سایت ندارند اما در واقع این افراد مسئولیت سنگینی .را در قبال شغل خود بر عهده گرفته اند که در ادامه مقاله به آن ها اشاره می کنیم

وظایف مدیر سایت

نقش مدیریت سایت را در این سه وظیفه می توان خلاصه کرد :

 • اولین و مهم ترین وظیفه مدیریت سایت، مدیریت محتوا است
 • امنیت وب سایت
 • پشتیبانی سایت

در ادامه به شکل اختصاصی هر کدام از این موارد توضیح داده می شود

مدیریت سایت

مدیریت محتوای سایت

مدیریت سایت وظیفه دارد محتوای قرار گرفته در وب سایت خود را نظارت کند، این اولین و مهم ترین وظیفه او به شمار می آید. برخی از طراحان، سایت استاتیک و یا همان غیر قابل تغيير را طراحی می کنند که در این صورت نیازی به مدیریت همیشگی محتوا وجود ندارد. اما اگر افرادی که می خواهند جایگاه سایت خود را در مرورگر گوگل بالا ببرند می توانند سایتی را طراحی کنند که به طور مرتب بتوانند که به system management content در آن محتواهای جدید اضافه کنند. مدیریت محتوا یا همان خوانده می شود، از دو عنصر اصلی به وجود می آید. یک عنصر به نام برنامه کاربردی CMS اختصار مدیریت محتوا و عنصر دیگر به نام برنامه کاربردی تحویل محتوا. نام های اختصاری این دو عنصر نیز است CAD وCMA به ترتیب .
کار اصلی در برنامه کاربردی مدیریت محتوا ساخت محتوا، انجام برخی تغييرات بر روی محتوای ثبت شده در سایت و یا حذف کردن قسمتی از متن است که این کار نیازی به تخصص ویژه در این زمینه ندارد. انجام این بخش از تغييرات بدون نیاز به آشنایی با زبان های برنامه نویسی نیز امکان پذیر است. عنصر دیگر یا همان برنامه کاربردی تحویل محتوا اطلاعات وارد شده توسط عنصر قبلی را کامپایل کرده و برای به روز کردن وب سایت از آن ها کمک می گیرد .

CMS در مدیریت سایت شامل چه مواردی می شود ؟

 • ساخت محتوا برای وب سایت ایجاد شده
 • مدیریت محتوا در سایت
 • نشر دادن مطالب نوشته شده در سایت
 • نشان دادن مطالب بارگذاری شده در سایت مورد نظر
مدیریت سایت

تصورهای نادرست در مورد

موجب موفقیت در وب سایت ها است. در حالیکه این جریان فقط به CMS برخی در این تصوراند که ساده تر کردن کار مدیریت کمک می کند. دیگر تصور نادرست در این امر این است که عموم مردم فکر دیگر نیازی به فرد متخصص در وب سایت نیست در حالیکه راه اندازی و اعمال CMS می کنند با وجود تنظیمات و تغييرات بر روی آن به فرد ماهر و متخصص نیازمند است. تصور اشتباه دیگر به این موضوع اشاره دارد که تنها ساخت برند معتبر باعث جذب افراد زیاد به سایت می شود اما واقعیت این است که ظاهر سایت و محتواهای قرار گرفته در آن نیز در نگاه اول باعث جذب افراد می گردند و بدون داشتن مهارت کافی در این امر بازید بالا و رونق کسب و کار امکان پذیر نخواهد شد .

مدیریت محتوا چه مواردی را شامل می شود؟

 • انتشار مبتنی بر وب سایت (publishing based-web)
 • مدیریت ساختار (manager format)
 • مدیریت بازنگری (control revision)
 • جستجو کردن در وب سایت (search)
 • ایندکس نمودن (index)
 • بازیابی اطلاعات در سایت (retrieval)
 • به ایجاد CMS پرداخته و مدیریت آن را نیز بر عهده دارد
 • محتواهای تولید شده و قرار گرفته در وب سایت را مدیریت می کند
 • به ایجاد فیلترهای محتوا می پردازد
 • بعد از ایجاد محتوا به ایجاد دسته های محتوایی پرداخته و آن ها را مدیریت می کند
 • فراهم ساختن مراحل کاری و ثبت و تاييد سفارش ها
 • مدیریت پرونده های CSS
 • ساخت فیدهای RSS
 • درست کردن الگوهای نمایشی برای فیدهای RSS
 • تاييد و یا رد محتوا
مدیریت سایت

وظایف مدیریت سایت موارد گفته شده در بالا را شامل می شود. این وظایف با کار سایر کاربران فعال در سایت جدا است. اما بهتر است مدیر سایت آگاهی کامل از همه بخش ها را داشته باشد چرا که برخی از وظایف فقط در دسترس مدیر وب سایت بوده و فقط او می تواند بر آن ها نظارت داشته باشد .

امنیت وب سایت از وظایف مدیریت سایت یکی از کاربردی ترین وظایف مدیریت سایت تامین امنیت آن است. عملیاتی که مدیر یک وب سایت انجام می دهد تا در حین انجام فعالیت مطلوب امنیت سایت را نیز به حداکثر رسانده و امکان نفوذ در آن را کمتر نماید، امنیت سایت گفته می شود. البته بهتر است بدانیم که امنیت سایت به جز این مورد شامل مواردی مانند امنیت سرور، امنیت نرم افزار، امنیت شبکه، امنیت اینترنت، امنیت سیستم عامل نیز است که هر کدام از این موارد نقش اساسی در تامین امنیت سایت دارند .

اهمیت تامین امنیت سایت یک وب سایت برای برخورداری از بازدهی بالا و ایجاد ثبات در آن نیازمند امنیت سایت بالا بوده و این امر از اهمیت بالایی برخوردار است. این که بخواهیم بگوييم سایتی هک نشده پس از امنیت بالایی مواجه بوده، اشتباه است. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می شود که سایت مورد هک قرار گرفته باشد ولی به موفقیت نرسد. ممکن است یک سایت دارای ضعف هایی باشد که کسی نخواهد آن را هک کند و این به منزله آن نیست که وب سایت ما از امنیت بالایی برخوردار است .

راهکارهای مناسب برای حفظ امنیت وب سایت ایجاد شده

 • تهیه هاست وب سایت از شرکت های معتمد
 • داشتن اینترنت امن
 • استفاده از سیستم عامل و نرم افزار اصل
 • استفاده از آنتی ویروس و فایروال معتبر و بروز
 • پذیرفتن سیستم مدیریت محتوا قالب و افزونه از منابع اصلی برای حفظ امنیت سایت
 • داشتن رمز عبور قوی و تلاش برای محافظت از آن
 • تعيين کردن سطح دسترسی مناسب اطلاعات
 • محافظت نمودن از مسیر ورود به مدیریت سایت
 • تعيين کردن محدودیت های دسترسی و مشاهده کردن آن
 • حفظ نمودن وب سایت ایجاد شده از اسپمرها
 • پیگیری قاطعانه از مشکلات امنیتی که به سایت گزارش شده است و آپدیت کردن مداوم امنیتی راه اندازی گواهی امنیتی SSL بر روی وب سایت ساخته شده
مدیریت سایت

روش های بالا بردن بازدید وب سایت یک مدیر حرفه ای باید این مهم را در نظر بگیرد که چگونه می تواند بازدید سایت خود را افزایش داده و اطلاعات مورد نیاز را از کاربران خود جمع آوری کند. در حالت عادی بیش از هشتاد درصد از بازدیدکنندگان یک سایت فقط یک بار بازدید دارند. مدیران وب سایت برای افزایش کلی بازدیدکنندگان سایت خود و نیز بازدید مجدد کاربران باید روش های هوشمندانه و مناسبی را در پیش گرفته و به صورت خلاقانه در کار خود عمل کنند .

پشتیبانی وب سایت چیست؟ پشتیبانی وب سایت به طور مداوم درستی عملکرد قسمت های مختلف وب سایت را تامین می کند. اگر در قسمتی از وب سایت مورد نظر مشکلی پیش بیاید تیم خدمات پشتیبانی به اصلاح آن می پردازند. البته به این نکته نیز توجه داشته باشیم که هیچ گاه این امنیت به طور صد در صدی نخواهد بود اما پشتیبانی وب سایت در این راستا تلاش می کند تا خسارت های به عمل آمده را به حداقل برساند. در صورت داشتن وب سایت قوی و بروز حتما از تیم پشتیبانی حرفه ای کمک بگیرید .

تجزیه و تحلیل داده های موجود در سایت توسط مدیر وب سایت یکی از کارهایی که مدیر سایت به طور مداوم برای بهبود کار خود باید انجام دهد، مشاهده و تجریه و تحلیل داده-های سایت خود است. صاحب سایت از طریق تحلیل درست می تواند بازید سایت و فروش خود را در خدمات بعدی بالا ببرد. در این مرحله صرفا تعداد بازدیدکنندگان از سایت مورد بررسی قرار نمی گیرد بلکه علل عدم بازدیدکنندگان و یا عدم خرید آن ها در صورت بازدید باید مشخص شود تا در مراحل بعدی این مشکل به حداقل برسد .

تشکیل جلسات منظم با کارکنان سایت یک مدیر خبره و ماهر موظف است در زمان هایی معین شده از قبل با هم تیمی ها و کارکنان خود جلساتی داشته باشد تا بتواند با کمک گرفتن از نظرات آن ها و گزارش های به عمل آمده بازده کاری خود را بالا ببرد. با انجام این کار اشکالات وارده نیز برطرف شده و تلاش برای ادامه کار بهتر از قبل خواهد بود .

بالا بردن ترافیک سایتی برای بازدهی بالای سایت توسط صاحب وب سایت صاحب وب سایت باید بتواند با استفاده از روش های متنوع آمار ورودی سایت خود را افزایش بدهد و این امر با درج محتواهای متنی قوی و متنوع، زیباسازی ظاهر سایت برای جلب توجه مخاطبان در دید اول، قرار دادن پست میهمان و مواردی دیگر امکان پذیر است .

نظارت دائمی بر وب سایت ساخته شده در برخی مواقع ممکن است هاست شرکت یا به عبارتی دیگر سرویس میزبانی از دسترس سایت خارج شود. به همین علت مدیر سایت باید با بررسی مداوم از بروز این مشکلات جلوگیری کرده و در صورت تکرار بیش از حد به تغيير هاست اقدام نماید .

بررسی سرعت بارگذاری توسط صاحب سایت به هر اندازه که سرعت بارگذاری محتوا و مطالب در سایت بالا باشد به همان اندازه نتیجه سئو در وب سایت نیز بالا می رود. اغلب کاربران مراجعه کننده به سایت از منتظر ماندن های بیش از چند ثانیه برای باز شدن صفحه مورد نظر خود، بیزارند. به همین دلیل سرعت بارگذاری باید به طور مرتب توسط صاحب سایت کنترل شود تا مشکلی برای بازدید سایت پیش نیاید .

تهیه نسخه پشتیبانی از سایت یا بک آپ صاحبان سایت می توانند از آخرین نسخه سیو شده در سایتشان بک آپ تهیه کنند تا در صورت بروز مشکل به آن نسخه ذخیره شده مراجعه کنند. این کار را می توان به صورت روزانه و یا هفتگی انجام داد .

مزایای استفاده از سیستم مدیریت محتوا چیست؟

موارد زیادی را می توان برای مزیت های سیستم مدیریت سایت نام برد که مهم ترین آن ها عبارتند از :

 • صرف هزینه کم برای ساخت سایت و شروع کسب و کار ( مهم ترین مزیت در نظر گرفته شده برای سیستم مدیریت محتوا مقرون به صرفه بودن آن است. صاحب سایت هسته اصلی را به صورت رایگان در اختیار گرفته و فقط هزینه های جانبی را خواهد داشت )
 • سرعت بالا برای ساخت وب سایت مورد نظر ( برای ساخت یک وب سایت جدید تنها دو ساعت زمان لازم است تا بتوان مقدمات آن را فراهم کرد )
 • برخورداری از امنیت بالای سایت ( امکانات امنیتی که بر روی صفحات وب برقرار است کار صاحبان وب را آسان کرده و به راحتی می توانند اطلاعات مورد نظر را در وب سایت خود وارد نمایند )
 • دارا بودن کل سایت از امنیت متمرکز ( ایجاد امنیت متمرکز اعتبار سایت را بالا برده و امنیت اختصاصی از طرف مدیران را متوجه سایت خواهد کرد )
 • برخورداری از افزونه های امنیتی ( با ایجاد این مورد برای کسب و کار خود می توان از نیازهای سایت مطلع شد و همه چیز را تحت کنترل قرار داد )
 • مدیریت نسبتا ساده برای شروع کار ( کار با سیستم های مدیریت محتوا به طور ساده بوده و دشواری ندارد )
 • وجود امکانات مناسب برای سئو محتوا (یکی از امکاناتی که برای پیشرفت سئو محتوا در نظر گرفته شده بازدید زیاد آن بر روی مرورگرهای مختلف مانند گوگل است. مدیران می توانند با به (کار گیری روش های مختلف ترافیکی سایتی خود را بالا ببرند
مدیریت سایت

نتیجه گیری

امروزه با افزایش ابزار دیجیتالی و نیز پیشرفت تکنولوژی روز به روز بر تعداد وب سایت ها افزوده شده و بیشتر کسب و کارها نیز به صورت اینترنتی انجام می گیرد. با استناد بر این موضوع مدیران سایت و کارکنان آن برای موفقیت بیشتر در این زمینه باید به صورت حرفه ای عمل کرده و مهارت های خود را به طور خلاقانه بروز کنند تا بتوانند در میان رقبای خود به رقابت پرداخته و نتیجه مطلوبی را کسب کنند. مدیریت سایت یک تخصص حرفه ای بوده و نباید از آن غافل شد؛ بهتر است برای کسب موفقیت حداکثری، از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید .