در انتظار زمان بمان، هر چیزی در زمان خود رخ می دهد.

منو بستن
طراحی سایت اختصاصی

همه روزه با سایت‌های مختلفی روبرو هستیم که برخی آموزشی، بعضی دیگر خبری، دسته‌ای دیگر فروشگاهی هستند و برخی فقط یک وب‌سایت شخصی محسوب می‌شوند. اما همانطور که می‌دانیم بعضی از سایت‌ها بسیار پرقدرت‌تر از هم‌نوعان خود هستند و توانسته‌اند شهرت زیادی کسب کنند. عوامل زیادی وجود دارند که موجب می‌شوند بعضی از سایت‌ها کاربران زیادی به خود جذب کنند که طراحی سایت اصلی و مناسب مهمترین عامل در این میان است.

کسانی که به دنبال تقویت بازاریابی دیجیتال در حوزه فعالیت خود هستند، نباید نقش طراحی سایت را نادیده بگیرند. با اولویت‌بندی صحیح مراحل طراحی وب‌سایت، می‌توان محصولات و خدمات را به صورت خلاقانه‌ای ارائه نمود. در ادامه این مطلب قصد داریم به تمامی سوالات شما در خصوص طراحی اصولی سایت، اهمیت آن و نکاتی که برای پیاده‌سازی صحیح آن نیاز است، پاسخ دهیم.

طراحی سایت اختصاصی

طراحی سایت چیست؟

انجام طراحی سایت نیازمند رابط‌های دیجیتال مانند سرویس‌ها، اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌ها است. متخصصان و طراحان وب‌سایت از کدنویسی HTML برای برنامه‌نویسی و CSS برای استانداردسازی زبان بصری استفاده می‌کنند تا مخاطب را در ارتقای وضعیت کسب‌وکار و دستیابی به اهداف تجاری یاری نمایند.

طراحی گرافیک وب‌سایت

طراحی گرافیک برای افزایش جذابیت بصری وب‌سایت اعمال شده و شامل طراحی نمای کلی صفحه، رنگ‌ها و فونت محتوای آن خواهد شد. اصلی‌ترین ماموریت آن، ترجمه هویت برند به زبان طراحی سایت است. با یک طراحی گرافیک حرفه‌ای می‌توان ارتباط میان بازدیدکنندگان و سایت را ارتقا داده و به آن‌ها اطمینان بخشید که این وب‌سایت به عنوان بخشی از کسب‌وکار آن‌ها وظیفه خود را به خوبی انجام خواهد داد.

طراحی سایت

طراحی رابط برای سایت

طراحی رابط نیز بخشی از طراحی سایت است و شامل طراحی تمامی عواملی خواهد بود که واسط میان کاربر و سایت است. این طراحی نه تنها برای وب‌سایت‌ها انجام می‌شود، بلکه شامل نرم‌افزارها، بازی‌ها، اپلیکیشن‌های موبایلی و... خواهد بود. ویژگی‌هایی که به هنگام طراحی رابط‌ها باید به آن‌ها توجه شود، ساده و شهودی بودن آن و سازگاری با اهداف مخاطبین است.

طراحی تجربه کاربر

ظاهر و احساسی یک رابط دیجیتال به مخاطب می‌دهد، شدیدا تحت تاثیر تجربه خوب کاربر است. اگر رابط‌های دیجیتالی شما به خوبی عمل نکنند، وب‌سایت شما مخاطبین خود را از دست‌داده و آن‌ها را به سوی راه‌حل‌های دیگر سوق خواهد داد.

ایجاد یک تجربه خوب کاربری توسط طراحان سایت، به معنای درک نیاز مخاطبین هدف است. وب‌سایت اختصاصی کسب و کار شما، باید احساس خوب و مثبتی به کاربران داده و به آن‌ها این اطمینان را بدهد که می‌توانند بدون هیچ مانعی با مجموعه شما در ارتباط باشند و به تمامی اهدافی که در ذهن دارند برسند.

طراحی سایت اختصاصی

بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)

بهینه‌سازی موتور جستجو و رعایت اصول سئو، یکی دیگر از مراحل طراحی سایت است، که باعث می‌شود رتبه شما در صفحه جستجو ارتقا یافته و محتوای شما به درستی توسط گوگل ایندکس شود. با ارتقای رتبه در نتایج جستجو، مخاطبینی که به دنبال محتوای وب‌سایت شما هستند، به آسانی به آن به دسترسی یافته و جذب آن خواهند شد.

طراحی سایت اختصاصی

دلیل اهمیت طراحی سایت

طراحی سایت یکی از روش‌هایی است که برای معرفی برندهای نوپا و افزایش درک و آگاهی عموم نسبت به آن، به کار گرفته می‌شود. اگر استراتژی‌های طراحی وب‌سایت حرفه‌ای به درستی رعایت شوند، یک تکنیک بصری جذاب برای جلب مخاطبین جدید و حفظ مشتریان دائمی خواهد بود.

از طریق یک طراحی وب سایت حرفه‌ای و با داشتن یک برنامه کاری مشخص، می‌توان نشان داد که برند تجاری شما ثبات و مهارت بیشتری در انجام پروژه‌های مخاطبین هدف دارد. این حضور آنلاین، اعتماد عموم را نسبت به مجموعه شما افزایش خواهد داد.

طراحی مناسب سایت یکی از عناصر اصلی کسب ‌و کار شما است که به کمک آن می‌توانید از سایر انواع مشابه متمایز شوید و انتخاب نخست مشتریان در میان رقبای خود باشید. بسیار مهم است که ارزش زیادی برای مجموعه خود قائل بوده و با طراحان سایت حرفه‌ای همکاری کنید. یک طراح ماهر می‌تواند با رعایت استراتژی‌ها و در نظر داشتن اهداف کاری، تحلیل درستی نسبت به نیازهای برند شما انجام داده و از ابزار بصری برای برای برطرف نمودن آن‌ها استفاده کند.

نکاتی که در طراحی سایت باید مورد توجه قرار گیرند

طراحی سایت بخشی از یک ارائه آنلاین تجاری است که برای دستیابی به نتایج مثبت، باید تصمیمات صحیح اتخاذ نموده و مراحل انجام آن را به درستی اجرا نمود. با یک انتخاب اشتباه می‌توانید تجربه منفی برای مخاطبین رقم بزنید. عوامل خاصی در تضمین میزان کیفیت وب‌سایت مهم است که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

زیبایی‌شناسی در طراحی سایت

یکی از عواملی که در طراحی وب‌سایت‌ها بسیار به آن توجه می‌شود، زیبایی‌شناسی است. مهم‌ترین عامل نیست، اما قطعا در دسته موثرترین‌ها قرار می‌گیرد. هویت برند تجاری شما، تحت تاثیر فاکتور زیبایی‌شناسی وب‌سایت است که باید توسط طراحان سایت رعایت شود. معیار زیبایی شناسی وب‌سایت شما، تحت تاثیر احساس شما است. یعنی رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید باید با سبک کاری شما متناسب باشد.

قابلیت استفاده و به‌کارگیری

مخاطبین وب‌سایت شما، کاربران واقعی هستند. بنابراین قابلیت استفاده از آن بسیار حائز اهمیت است. چه عواملی قابلیت استفاده از سایت را بهبود می‌بخشند؟ سایت شما طیف گسترده‌ای از مخاطبان، از سنین و تخصص‌های متفاوت را در بر می‌گیرد. بنابراین سادگی استفاده از آن بسیار مهم است. خود را به جای بازدیدکنندگان قرار داده و گزینه‌ها و منوهای اضافی و پیچیده را حذف نمایید.

کیفیت محتوا برای سایت

زیبایی‌شناسی و جذابیت‌های بصری، بدون داشتن یک محتوای خوب، کارآیی چندانی ندارند. برعکس! بدون داشتن محتوای با کیفیت، مخاطبین چرا باید به وب‌سایت شما مراجعه کنند؟ یکی از دلایل محبوبیت بازاریابی محتوا، ایجاد تمایل در مخاطبین است. در طراحی سایت نیز باید با تولید محتوای مناسب به مخاطبین اطمینان دهید که برای وقت آن‌ها ارزش قائلید.

سرعت سایت

اگر وب‌سایت به سرعت بارگذاری نشده و کند باشد، افراد دیگر جذب سایت نمی‌شوند و از آن دست می‌کشند. اگر بارگذاری صفحه شما بیش از 3 ثانیه طول بکشد، آمار بازدید از آن به شدت کاهش می‌یابد. سرعت بارگذاری نیز یکی دیگر از عوامل تعیین‌کننده در طراحی‌های سایت است. سرعت به معنای ایجاد تعادل بین المان‌های وب‌سایت شما و فشاری است که بر اینترنت و مرورگر کاربر وارد می‌شود.

سازگاری با موبایل

تقریبا بیش از نیمی از ترافیک آنلاین به دستگاه‌های تلفن همراه اختصاص یافته است. اگر وب‌سایت شما به درستی و به سرعت روی گوشی‌های هوشمند و تبلت بارگذاری نشود، بخش زیادی از مخاطبین خود را از دست خواهید داد. برای جلوگیری از این موضوع، تولید محتوای شما در پروسه طراحی سایت، باید طوری انجام شود که با موبایل سازگار باشد. صفحات شما باید طوری طراحی شوند که با اندازه صفحات نمایش گوشی‌های مختلف، سازگار باشند و به راحتی بارگیری شوند.

طراحی سایت

بدترین اشتباهات در طراحی سایت

طراحی سایت یکی از روش‌های بازاریابی آنلاین است که با به‌کارگیری مهارت‌های بصری، موجب افزایش ثبات، قدرت و کیفیت برندهای تجاری می‌شود. برای دستیابی به نتایج مطلوب، باید از اشتباهات رایجی که موجب سرکوب شدن و نادیده گرفته‌شدن توانایی‌های شرکت شما می‌شود، دوری کنید.

طراحی غیراصولی و ضعیف یک سایت، نتایجی کاملا منفی به دنبال خواهد داشت. با یک طراحی نامطلوب، میزان دسترسی مخاطبین به صفحه شما کاهش یافته و کسب‌وکار شما به شدت آسیب می‌بیند. در ادامه به تعدادی از اشتباهات معمول در طراحی وب‌سایت می‌پردازیم:

• عدم توجه به نیازها، سلایق و علاقمندی‌های مخاطبین به هنگام برنامه‌ریزی و اجرای مراحل طراحی وب

• ثابت نگه داشتن تصاویر و جنبه‌های بصری وب‌سایت در کانال‌های آنلاین و آفلاین

• افزودن المان‌های غیراضافی و پیچیده که موجب نادیده گرفته‌شدن هویت برند می‌شود.

• عدم وجود اقدامات واضح برای هدایت مشتریان به مراحل بعدی بازدید از سایت

• عدم مستندسازی مراحل و تصمیمات طراحی سایت که ارجاع به آن‌ها را دشوار می‌سازد.

مهارت‌های مورد نیاز طراحان وب‌سایت

پروسه طراحی سایت شامل مراحل و تصمیماتی است که یک طراح سایت حرفه‌ای با به کارگیری مهارت‌های مختلف باید بتواند آن‌ها را اجرا کند. عدم مهارت کافی ممکن است باعث ایجاد مشکل در ارائه پروژه و دستیابی به اهداف شود. در ادامه به مهم‌ترین مهارت‌هایی که برای طراحان وب‌سایت نیاز است، اشاره می‌کنیم.

ابزار طراحی سایت

برای انجام بسیاری از مراحل طراحی سایت، ابزار ویژه‌ای نیاز است. به کارگیری ابزاری که موجب افزایش کیفیت و سرعت بارگذاری سایت شود، بسیار ضروری است. نخستین گام در انتخاب ابزار، شناسایی نیازهای کسب و کار است. ابزارهایی مانند Photoshop و Dreamweaver بسیار کاربردی هستند.

تعدادی از ابزارهای تخصصی عبارتند از Sketch (متمرکز بر المان‌های رابط) و InVision (قابل استفاده در ارائه پروسه طراحی وب به مشتریان) لازم به ذکر است که تمامی ابزارهای مورد نیاز و دانشی که برای به کارگیری آن‌ها نیاز است به صورت آنلاین قابل دستیابی هستند.

ارتباط با سایر متخصصان

طراحان وب‌سایت معمولا با سایر متخصصان پروژه در ارتباط هستند. تکمیل موفقیت‌آمیز هر پروژه نیازمند درک متقابل، آگاهی از معیارها و ارتباط خوب و قوی است. نتیجه کار یک طراح سایت حرفه‌ای، یک ارائه بصری از اهداف، ویژگی‌ها و تصمیمات پروژه است. برای انجام هر چه بهتر آن باید یک ارتباط خوب میان تمامی افراد پروژه برقرار شود.

HTML/CSS

زبان‌های اصلی که در طراحی سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از HTML و CSS که هر کدام وظایف متفاوتی دارند. اما هر دو این زبان‌ها برای هماهنگی نمایش المان‌های وب‌سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند. یک طراح سایت حرفه‌ای باید به دانش برنامه‌نویسی مسلط باشد.

UX/UI در طراحی وب‌سایت

طراحان وب باید در به‌کارگیری UX/UI مهارت کافی داشته باشند. طراحی UX مربوط به تجارب کاربران می‌شود. به این معنی که با هماهنگی و ایجاد پیوستگی میان المان‌های طراحی، از رضایت خاطر مخاطبان نسبت به عملکرد وب‌سایت اطمینان حاصل کنید.

طراحی UI مرتبط با رابط‌های کاربری است. به این معنی که طراحان باید در ایجاد ساختارهایی که درک آن‌ها توسط کاربران آسان است، مهارت داشته باشند. همانطور که پیش از این نیز بیان کردیم، فضای وب‌سایت شما باید طوری باشد که بازدیدکنندگان بتوانند به خدمات یا کالایی که نیاز دارند، به آسانی دست پیدا کنند.

طراحی سایت

بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO)

طراحان سایت باید از تسلط کافی در زمینه سئو برخوردار باشند تا از خوب دیده شدن وب‌سایت توسط موتورهای جستجو و کاربران اطمینان حاصل شود. تولید محتوای حرفه‌ای باعث بهبود وضعیت وب‌سایت در نتایج موتورهای جستجو خواهد شد.

مدیریت زمان

زمان‌بندی پروژه و تعیین یک بازه زمانی برای دستیابی به اهداف بسیار مهم است و طراحان سایت باید از دانش کافی در این راستا برخوردار باشند. مدیریت زمان در طراحی سایت بسیار مهم است. زیرا در صورت عدم تعیین زمان مناسب برای انجام وظایف و پیش‌بینی میزان بودجه، اهداف مختلف مجموعه‌های تجاری با مشکل مواجه خواهند شد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کردیم به میزان اهمیت طراحی سایت و تاثیر به‌کارگیری صحیح آن در معرفی برند و موفقیت اقتصادی بپردازیم.نکات مهم در طراحی به شکل کامل توضیح داده شد و بایدها و نبایدهای طراحی وب سایت شرح داده شد. اگر صاحب شرکت و یا کسب و کار تخصصی هستید و به دنبال افزایش فروش خود به کمک سایت اختصاصی هستید، بهتر است کار طراحی برای سایت خود را به دست تیم‌های متخصص طراحی بسپارید. آویده با چندی سال سابقه درخشان در زمینه طراحی وب‌سایت و دیجیتال مارکتینگ، بهترین خدمات را به شما ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان آویده در ارتباط باشید.