در انتظار زمان بمان، هر چیزی در زمان خود رخ می دهد.

منو بستن

مشاهده یک تصویر یا فیلم جذاب، بسیار بیشتر از خواندن یا شنیدن همان محتوا می‌تواند تاثیرگذار باشد. تفهیم مطلب نیز با استفاده از وثژگی‌های بصری بسیار سریع‌تر و راحت‌تر اتفاق می‌افتد. بنابراین بسیار منطقی است که شرکت‌های مختلف و صاحبان مشاغل برای تبلیغات از ویدئو مارکتینگ استفاده نمایند. این نوع بازاریابی امروزه بسیار رایج شده است و تقریبا غیرممکن است که در طول یک روز در سطح شهر با ویدئوهای تبلیغاتی مواجه نشوید.

بازاریابی ویدئویی برای کسب و کارهای مختلف، هرچند فنون تخصصی خاصی را شامل می‌شود، اما آنقدرها هم که به نظر می‌رسد پیچیده و پر هزینه نیست. با برنامه‌ریزی درست می‌توان تبلیغات ویدئویی را طوری طراحی نمود که باعث جلب توجه مخاطبین هدف شود. برای درک ارزش و جایگاه تبلیغ ویدئویی در بازاریابی برندها و مشاغل مختلف، با ادامه متن همراه ما باشید.

ویدئو مارکتینگ

ویدئو مارکتینگ چیست؟

ویدئو مارکتینگ، یکی از راه‌های بازاریابی است که در آن از یک ویدئوی خاص برای افزایش مشارکت اجتماعی مردم استفاده می‌شود. یک ویدئو جذاب می‌تواند به اندازه هزاران کلمه در پیام رسانی و تبلیغات تاثیرگذار باشد. ویدئو مارکتینگ یکی از قدرتمندترین و موثرترین روش‌های بازاریابی است که به کمک آن می‌توان در کمپین‌های تبلیغاتی مختلف، مخاطبین هدف را درگیر نمود.

در ویدئو مارکتینگ، از ویدئوهای مختلف برای پیام‌رسانی، تبلیغات و آگاهی بخشی در خصوص کالا، سرویس و خدماتی که ارائه می‌شوند، استفاده می‌شود. با به‌کارگیری تبلیغات ویدئویی می‌توانید میزان تعامل و ارتباط خود با مخاطبین هدف را در پلتفرم‌های آنلاین و رسانه‌های اجتماعی، افزایش داده و آن‌ها را آموزش دهید. به عبارتی دیگر بازاریابی ویدئویی یکی از قدرتمندترین راه‌های دسترسی به مخاطبین و مصرف‌کنندگان است.

ویدئو مارکتینگ

دلیل اهمیت ویدئو مارکتینگ چیست؟

استفاده از ویدئو در بازاریابی مشاغل مختلف تا حدود زیادی به میزان جذابیت آن‌ها افزوده است. به طوری که باعث افزایش آگاهی عموم در مورد برند شده و میزان ترافیک ورودی وب‌سایت‌ها را ارتقا داده است. این عوامل موجب بهبود وضعیت اقتصادی و میزان درآمد شده‌‌‌است.

کلید محبوبیت بازاریابی ویدئویی، دسترسی آسان است. ویدئوهای تبلیغاتی به راحتی در پلتفرم‌های آنلاین به اشتراک گذاشته می‌شوند و سطح تعامل با مشتریان دائمی و جدید را ارتقا می‌دهند. بنابراین از تبلیغات ویدئویی می‌توان برای جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان قدیمی و وفادار استفاده نمایید.

مزایای ویدئو مارکتینگ

امروزه با افزایش دسترسی به شبکه‌های اجتماعی، کسب و کارهای مختلف سعی می‌کنند با تولید محتوای ویدئویی با مشتریان خود تعامل نموده و آن‌ها را جلب نمایند.

شاید از خود بپرسید که چرا باید از تبلیغات ویدئویی در پست‌های رسانه‌های اجتماعی خود استفاده کنید؟ پاسخ این است:

• ویدئوها بیشتر در فیدهای اجتماعی قابل مشاهده هستند.

• ویدئوها میزان درک مخاطب از محصولات شما و طریقه استفاده از آن را افزایش می‌دهند.

• باعث تمایز شما از سایر گونه‌های مشابه می‌شوند.

• ویدئوها باعث می‌شوند تا به رتبه بالاتری در پروسه جستجو دست یابید.

• تبلیغات ویدئویی باعث افزایش محبوبیت برند و کسب و کار شما می‌شوند.

ویدیو مارکتینگ

چطور ویدئو مارکتینگ را شروع کنیم؟

بازاریابی ویدئویی امروزه به جایگاه ویژه‌ای در میان استراتژی‌های بازاریابی دست یافته‌است و تقریبا تمامی مخاطبین مشاغل مختلف منتظر محتوای ویدئویی هستند. بنابراین هرچه سریع‌تر تولید محتوای ویدئویی را آغاز کنید، میزان موفقیت خود را بیشتر تضمین خواهید کرد.

مراحل اجرای ویدئو مارکتینگ

گام اول: مخاطبین هدف خود را انتخاب کنید:‌ باید بدانید که دقیقا برای چه کسانی محتوا تولید می‌کنید. پس از تعریف مخاطبین هدف می‌توانید فرمت، پیام و محتوای مناسب با نیاز و ارزش آن‌ها را انتخاب نمایید.

گام دوم: هدف ویدئوی خود را مشخص کنید: پیام ویدئوی شما چیست؟ افزایش آگاهی عموم از برند شما؟ بهبود وضعیت اقتصادی؟ اگر هدف شما مشخص باشد، تلاش برای دستیابی به آن نیز هدفمند خواهد بود.

گام سوم: بودجه‌ای را که برای ویدئو مارکتینگ اختصاص داده‌اید را مشخص کنید و می‌توانید متناسب با آن برنامه‌ریزی کنید. این که بدانید با توجه به بودجه خود می‌توانید به چه گروه فیلمبرداری و تجهیزاتی دسترسی داشته باشید بسیار مهم است.

گام چهارم: ویدئو شما در کدام پلتفرم منتشر خواهد شد؟ ویدئوی شما باید با فرمت پلتفرمی که قرار است در آن انتشار یابد متناسب باشد. برای مثال بازه زمانی ویدئوهای اینستاگرامی حداکثر 60 ثانیه است.

گام پنجم: چالش‌هایی را که ممکن است در پروسه خلق ویدئو با آن مواجه شوید، شناسایی کنید. برای مثال اگر در ادیت ویدئو چندان حرفه‌ای نیستید، بهتر است از یک یا چند زاویه ساده دوربین برای فیلم‌برداری استفاده کنید.

انواع ویدئو مارکتینگ

پیش از پرداختن به انواع ویدئو مارکتینگ، بهتر است بدانید برای تولید محتوای ویدئویی، حتما احتیاج به دوربین‌های حرفه‌ای و اکیپ فیلم‌برداری ندارید، بلکه می‌توانید با دوربین گوشی هوشمند خود، به تولید محتوا بپردازید. آنچه که بسیار حائز اهمیت است، انتخاب یک محتوای جذاب برای ویدئوها است، به طوری که بتواند مخاطب را با خود همراه سازد. برای شروع، ایده‌هایی از ویدئوهای تبلیغاتی مختلف را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

ویدئو مارکتینگ محصول

1) ویدئوهای محصول: به کمک ویدئوهای محصول می‌توانید کالای خود را به نمایش گذاشته و مردم را برای خرید آن علاقه‌مند سازید.

2) نمایش محصولات با دمو ویدئو: ویدئو دمو، یک ویدئو آموزشی کوتاه است که در آن توضیحی کوتاه در مورد محصول و کاربرد آن ارائه می‌شود. به کمک دمو ویدئو ویژگی‌های خاص محصولات خود را نمایش داده و مشتری را برای خرید متقاعد سازید.

3) ویدئوهای معرفی محصول: ویدئوهای معرفی، به هنگام راه‌اندازی یک خدمات یا کالای جدید، بسیار کاربردی خواهند بود. شما می‌توانید ویژگی‌های محصول جدید و پروسه تولید آن را با مخاطبین هدف به اشتراک گذاشته و آن‌ها را به اندازه خودتان هیجان‌زده کنید. این ویدئوها می‌توانند به صورت زنده از یک ایونت یا کمپین تبلیغاتی پخش شوند و یا از پیش ضبط شده باشند.

ویدئوهای رضایت

به کمک ویدئوهای رضایت می‌توانید نشان دهید که مردم تا چه اندازه به مجموعه شما علاقه‌ دارند. این ویدئو در کنار سایر انواع محتوا، می‌توانید باعث ایجاد اعتماد شود. اگر مردم در مورد بیزینس شما، دیدگاه خوبی دارند، پس قطعا تجارت شما نیاز آن‌ها را برطرف ساخته است! اینطور نیست؛ در ادامه به دو نوع متفاوت از این ویدئو اشاره می‌کنیم.

• ویدئوهای رضایت مشتری: ویدئوهای رضایت مشتری، باعث جلب اعتماد مخاطبین نسبت به محصول یا خدماتی خواهد شد که شما ارائه می‌دهید. مخاطبین می‌خواهند بدانند که آیا کالای تولیدی شما برای برطرف نمودن نیاز آن‌ها مناسب است یا نه! یک ویدئو رضایت مشتری می‌تواند این اطمینان را بدهد.

• ویدئوهای رضایت کارکنان: کارکنان فعلی مجموعه شما بهترین افرادی هستند که می‌توانند درمورد چگونگی کار، محصولات و فضای شرکت شما صحبت کنند. همچنین نیروهای جدید نیز می‌توانند از طریق این ویدئوها با آینده شغلی خود آشنا شوند. سعی کنید در این ویدئوها، کلیپ‌هایی از ایونت‌ها و محیط شرکت را بگنجانید. از این طریق مخاطبین می‌توانند بیشتر با کار و فعالیت شما آشنا شده و اعتماد کنند.

ویدیو مارکتینگ

ویدئوهای آموزشی برای تبلیغات

به کمک ویدئوهای آموزشی، شما می‌توانید خود را به عنوان یک متخصص در زمینه فعالیت خود معرفی نموده و مخاطبین هدف خود را آموزش دهید. این نوع ویدئو مارکتینگ باعث جلب اعتماد مصرف‌کنندگان خواهد شد. در ادامه به انواع فیلم‌های آموزشی اشاره خواهیم کرد.

در فیلم‌های آموزشی، علاوه بر نمایش محصول یا خدمات، شما می‌توانید نحوه کار با محصول را به مخاطبین خود بیاموزید. علاوه بر این می‌توانید به آن‌ها بگویید که کدام محصول شما متناسب با نیاز آن‌ها است.

• ویدئوهای به روز رسانی صنعت:‌ نشان دادن اینکه شما ترندهای روز صنعت خود را دنبال می‌کنید، موجب اعتبار مجموعه شما شده و اعتماد بیشتری میان شما و بازار هدفتان ایجاد می‌کند. این ویدئوها می‌توانند مشتریان شما را در جریان پیشرفت‌های تکنولوژی و ترندهای روز جهان قرار دهد. می‌توانید یک لیست پخش را به به روز رسانی‌ها و تازه‌های صنعت خود اختصاص دهید.

• ویدئوهای توضیح‌دهنده: این ویدئوها، یک محصول، خدمات یا فرآیند پیچیده را به زبان ساده توضیح می‌دهند. ویدئوهای توضیح دهنده معمولا چند دقیقه بوده و متحرک هستند. شرکت مایکروسافت از انیمیشن برای توضیح نحوه کار محصولاتشان در کنار یکدیگر و محافظت از آن‌ها در برابر تهدیدات دیجیتال استفاده می‌کند.

ویدئو فرهنگ کمپانی

ویدئو فرهنگ کمپانی، بهترین راه برای نشان دادن شرکت شما است. در این نوع ویدئو مارکتینگ باید ارزش‌ها و ماموریت مجموعه خود را در نظر بگیرید. اگر شما به ماموریت‌ها و ارزش‌هایی که بیان می‌کنید، متعهد باشید، یک اعتماد وصف‌نشدنی میان شما و مخاطبینتان ایجاد خواهد شد. ویدئوهای فرهنگ کمپانی در جذب نیروهای جدید بسیار کاربردی هستند؛ زیرا در آن‌ها به فضای شرکت شما اشاره می‌شود. اگر شرکت شما مکانی عالی باشد، مردم متقاضی کار در آنجا خواهند بود. در ادامه به انواع ویدئو فرهنگ کمپانی اشاره می‌کنیم.

ویدئوهای ایونت‌ها

این نوع ویدئوها می‌توانند اطلاعات زیادی در مورد شرکت را در اختیار مخاطبین قرار دهند. اگر مجموعه شما کارهای داوطلبانه انجام می‌دهد، تهیه ویدئو از این فعالیت‌ها می‌تواند نشان از توجه شما به جامعه‌تان باشد. گاها ممکن است مهمانی‌های کاری برگزار کنید، از این طریق می‌توانید میزان رضایت پرسنل خود را ثبت نمایید. اگر مجموعه شما عهده‌دار میزبانی کنفرانس‌های بزرگ باشد، با تهیه محتوا و ویدئو از سخنرانی‌ها یا مصاحبه‌های رهبران صنعت، می‌توانید بر اعتبار شرکت خود بیافزایید. برای مثال شرکت اپل، ویدئو مارکتینگ را با پست کردن ویدئوهایی از ایونت‌های خود در یوتیوب انجام می‌دهد.

ویدئوهای برند

ویدئو مارکتینگ برند یکی دیگر از راه‌هایی است که می‌توانید برای بیان ارزش‌ها و ماموریت شرکت خود به کار بگیرید. در این ویدئوها، می‌توانید از ویژگی‌های منحصر به فرد محصولاتتان، تاریخچه برند و میزان تعهدتان صحبت کنید. تماشای ویدئوهای برند، می‌توانند به مخاطبین دلیلی برای انتخاب کسب و کار شما بدهند. مک دونالد از ویدئو برند برای نشان دادن میزان تعهد خود به ماندگاری و پایداری استفاده می‌کنند.

ویدئوهای پشت صحنه

ویدئوهای پشت صحنه برای برقراری یک ارتباط عاطفی و احساسی با مشتری بی نظیرند. به کمک ویدئوهای پشت صحنه، مخاطبین می‌تواند از نحوه تولید محصول و کسانی که با مجموعه شما همکاری می‌کنند، آگاهی یابند.

زمانی که ویدئو تبلیغاتی شما آماده شد، می‌توانید با یک برنامه‌ریزی و زمان‌بندی صحیح ، آن را به صورت هم‌زمان در چندین پلتفرم آنلاین به اشتراک بگذارید. یک ویدئو مارکتینگ حرفه‌ای مطمئنا بازار هدف را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

نکات تولید ویدئوهای تبلیغاتی

اکنون که با انواع مختلف ویدئو مارکتینگ آشنا شدید، قصد داریم چندین نکته برای تولید ویدئوهای حرفه‌ای بیان کنیم:

• پیدا کردن یک لوکیشن آرام: صداهای بلند به راحتی می‌توانند به ویدئو شما آسیب برسانند. حتی زمانی که قصد دارید از یک ایونت فیلم‌برداری کنید، بهتر است صداهای اضافی و پس‌زمینه را حذف نمایید.

• استفاده صحیح از نور طبیعی:‌ اگر در اتاق هستید، زاویه خود را طوری تنظیم نمایید که نوری که از پنجره می‌تابد، جلوی شما قرار گیرد. اگر میزان نوری که می‌تابد زیاد است یا باعث ایجاد سایه می‌شود، موقعیت پرده‌ها را تنظیم نمایید.

• قرار دادن دوربین هم سطح با چشم، اگر از شخصی که در حال صحبت است فیلم‌برداری می‌کنید. اگر دوربین نسبت به شخص خیلی بالاتر یا پایین‌تر قرار بگیرد، تصویر ناخوشایندی ایجاد خواهد شد.

• اگر از محصول ویدئو تهیه می‌کنید، چندین کلوزآپ بگیرید. کلوزآپ موجب برجسته‌سازی ویژگی‌های محصول شده و برش‌هایی را که به هنگام ادیت ایجاد می‌کنید، پوشش می‌دهد.

• به هنگام تهیه ویدئو، دوربین خود را به وسیله تجهیزاتی مانند سه‌پایه ثابت نگه‌دارید.

نتیجه‌گیری

همانطور که در این مقاله توضیح داده شد، ویدئو مارکتینگ یکی از موثرترین راه‌های افزایش فروش و جذب مشتری است. رعایت نکات لازم برای تهیه ویدئوهای مناسب در تبلیغات برای تهیه فیلم‌های موثر بسیار مهم است؛ در این مقاله نکات لازم برای تولید و انتشار ویدئوهای تبلیغاتی را بیان کردیم. همچنین انواع ویدئوهایی که می‌توان در کسب و کارهای مختلف از آن‌ها برای ویدئو مارکتینگ استفاده کرد، توضیح داده شد.