هویت برند چیست؟

هویت برند چیست؟

هویت برند چیست؟ و راه‌های توسعه آن کدام‌اند؟

یکی از مسائل مهمی که همیشه در برندسازی مطرح می‌گردد، هویت برند است. گاهی ممکن است افراد زیادی این مسئله را فقط به فاکتورهای ظاهری برند محدود سازند در حالی که ظاهر برند فقط یکی از صد گام توسعه و تشکیل هویت برای برند است. کسانی که به دنبال معرفی و توسعه برند خود هستند، باید ابتدا با تعریف و مفهوم اصلی این کلمه آشنا شوند. برای درک کامل این سوال که هویت برند چیست؟ و اهمیت آن در چه مواردی است، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف برند

برند طرحی از یک نماد خاص است که محصول و یا شرکتی را به وسیله آن نماد از دیگر محصولات و شرکت‌ها جدا می‌کند. هدف از ایجاد یک برند و یا همان نشان تجاری، معرفی محصولات  و یا خدمات به مردم است. استفاده از این نشان تجاری سبب تمایز افراد از سایر رقبای خود است. برند ماهیت اجتماعی دارد و به برداشت مردم از یک نماد و طرح خاص شامل می‌شود. برند از سوی انجمن بازاریابی آمریکا به این شکل تعریف شده است:” یک نام، واژه سمبل یا طرح یا ترکیبی از این کلمات است که هدف اصلی از این طرح و نام معرفی محصولات و خدمات یک فروشنده یا گروهی از فروشندگان به مشتریان است که سبب تمایز محصولات آن‌ها از سایر رقبا است.”

نامی که یک شرکت برای خود انتخاب می‌کند، تداعی بخش نوع کسب و کار و فعالیت آن شرکت بوده و بخش مهمی از فرآیند برندینگ به حساب می‌آید. به عنوان مثال برند نایک را در نظر بگیرید. شما با شنیدن نام این برند سریعا نشان تجاری آن را در ذهن خود تجسم می‌کنید. یا نام کوکا کولا که برند آن به قدری معروف است که با شنیدن نام آن می‌توانید رنگ قرمز یا نوع فونت نوشته آن را به راحتی یادآوری کنید. یکی دیگر از مواردی که اعتماد مردم را به برند کوکا کولا جلب کرده است، نوع بطری و بسته بندی‌های آن است که به صورت منحصر بفرد بوده و عاری از هر گونه تقلید است. همه این عوامل دست به دست هم داده و سبب معروف شدن یک برند می‌شود.

هویت برند چیست؟

ما در تعاریف برند چیست و هویت برند چیست دو موضوع کاملا مجزا از همدیگر داریم. هویت برند مربوط می‌شود به شناخت و تجربه‌هایی که یک برند می‌خواهد در ذهن مخاطبان خود ایجاد کند. در هویت برند مسائلی از قبیل نوع فعالیت و نتایج مربوط به آن در ارتباط با مخاطبان و همچنین نتایجی که در بازار رقابتی به دست می‌آید، مطرح می‌شود. یکی از المان‌های مهمی که همیشه در هویت برند در نظر گرفته می‌شود، بازار هدف یا همان مخاطب است. صاحبان برندها و شرکت‌ها به منظور موفقیت در زمینه‌های کاری خود باید توانایی انجام توسعه هویت کاری را با رعایت اصول و ضوابط ویژه این کار داشته باشند. اکنون بهتر است به این مسئله بپردازیم که توسعه هویت برند از چه راه‌هایی امکان‌پذیر است و استراتژی‌های مربوط به این امر کدام‌اند؟

روش‌های توسعه هویت برند

اصلی‌ترین گام در این امر جمع آوری و تدوین استراتژی‌های برند است. در این مرحله است که شخصیت اصلی برند، جایگاه آن در بین رقبا و مردم و همچنین مزیت‌های آن مشخص می‌شود. گام بعدی برای توسعه هویت برند، ایجاد شخصیت برای نشان تجاری است که این روش نیز با استفاده از رنگ‌ها، کلمات، صدای تبلیغاتی، صدای برند و مزه شکل می‌گیرد. در ادامه این مقاله به بیان جزئیات در مورد ایجاد هویت برند اشاره می‌کنیم.

ایجاد هویت برند در چند مرحله انجام می‌گیرد؟

در پاسخ به این سوال 6 مرحله کلی را می‌توانیم در نظر بگیریم. این 6 مرحله عبارتند از:

  • تحقیق در مورد مخاطبان یک برند و بررسی آن‌‌ها
  • بررسی برند فعلی و اصلاح آن در صورت نیاز
  • تعیین جایگاه رقبای خود و تحلیل آن جایگاه‌ها
  • تعیین این گزینه که وجه تمایز شما با رقبایتان کدام موارد می‌تواند باشد
  • پیام برند شما برای مخاطبانتان چیست؟
  • اجرای یکپارچه هویت برند

ارزش اصلی هویت برند چیست؟

هویت برند چیست در بالا به طور کامل توضیح داده شد. اکنون بهتر است به اهمیت این موضوع بپردازیم. هویت برند مربوط می‌شود به در نظر گرفتن کلیه فعالیت‌هایی که قرار است توسط صاحبان یک نشان تجاری انجام شود. اگر شما از یک برندینگ قوی برخوردار باشید، هویت برند شما نیز توسط این جریان بالا رفته و به مرحله تکامل می‌رسد. با توجه به این مطالب درمی‌یابیم که این دو مسئله از جمله مواردی هستند که آینده تجاری یک نشان را تامین می‌کنند.

چهره کسب و کار، اعتماد برند، تاثیر تبلیغات، ماموریت سازمان و جذب مشتریان جدید در عین حفظ مشتریان موجود، پنج گزینه مهمی هستند که در توسعه برند و هویت آن تاثیرگذارند.

چهره کسب و کار

چهره کسب و کار شما همان برند طراحی شده است که نقش مهمی را در معرفی هویت برند ایفا می‌کند. بهتر است همیشه در طراحی یک لوگو تمام مسائل مربوط به کسب و کار را در نظر گرفت. لوگو تنها یک تصویر ساده برای تمایز یک شرکت با دیگر شرکت‌ها نیست بلکه تجلی‌گر اهداف شما در زمینه کاریتان است.

اعتماد برند

برای اعتماد و اعتبار برند خود لازم است تا از یک برندینگ قوی کمک بگیرید. این امر هویت برند شما را تثبیت کرده و سبب جلب مشتریان بی شمار در میان دیگر رقبا می‌شود.

تاثیر تبلیغات

بهتر است همیشه به این نکته توجه داشته باشید که تبلیغات انجام شده برای برند شما از طریق هویت برندتتان است. برای افزایش هویت برند تقش تبلیغات را نادیده نگیرید. یکی از مواردی که می‌تواند برند شما را برای همیشه در ذهن مخاطب ثبت کند، نوع تبلیغات انجام شده در این زمینه است. برای افرایش اعتبار خود در نظر مخاطبان می‌توانید از تبلیغات چاپی و آنلاین استفاده کنید. امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و رواج استفاده از لوازم ارتباطی قوی در بین مردم می‌توانید تبلیغات خود را در فضاهای مجازی مانند یوتیوب، اینستاگرام و… انجام دهید.

ماموریت سازمان

لازمه این کار، تشکیل هویت برند است. یعنی برای برخورداری از اهداف و ماموریت سازمان باید چهره‌ای خاص به کسب و کار خود داده و هویت برند خود را ایجاد کنید.

جذب مشتریان جدید در عین حفظ مشتریان موجود

نام تجاری که شرکت‌ها و مراکز تجاری برای خود انتخاب می‌کنند، تاثیر زیادی در جذب مشتریان جدید دارد. البته این کار نیز باید به گونه‌ای انجام شود که مشتریان موجود نیز به طور دائمی حفظ شوند.

عناصر مهمی وجود دارند که می‌توانند در برندسازی شما نقش مهمی را ایفا کنند. این عناصر عبارتند از: لوگو یا همان آرم تجاری، شعار مخصوص برند، گرافیک، شکل ظاهری، رنگ‌های به کار برده شده در ساخت برند، صدا یا آهنگی برای تبلیغات برند استفاده می‌شود، حرکت، بو و حتی مزه.

با خواندن این مقاله به تاثیر بسزای برند و ایجاد هویت برند پی می‌بریم. برای اینکه بتوانید با مشتریان خود رابطه بلند مدتی داشته باشید و ‌آن‌ها را تبدیل به مشتریان وفادار کنید، باید یک برند مخصوص برای خود انتخاب کنید. به دنبال این امر باید به فکر دنیای رقابتی و رقبای خود در بازار باشید. برای پیشی گرفتن از رقبای خود از هویت برند کمک بگیرید تا بتوانید مشتریان خود را به بهترین نحو حفظ کنید. مشتریان جذب شده برای هویت برند شما نیز می‌توانند کار تبلیغ را انجام دهند. در صورت کسب رضایت از شما و برندتان محصولات و یا خدمات شما را به دوستان و آشنایان خود تعریف کرده و تعداد جذب‌های شما را بالا می‌برند.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

مقالات پربازدید

پادکست آوی تاک

آئی تاک - فصل اول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5/5