تکرار بیش از حد کلمه کلیدی

کیورد استافینگ چیست و چرا گوگل از آن متنفر است؟

کیورد استافینگ: به معنای پرکردن محتوا از کلمات کلیدی و یا اعداد با هدف بهبود بخشیدن به رتبه سایت در نتایج جستجوی گوگل است.

کیورد استافینگ به چه معناست؟

شاید بتوان گفت یکی از بزرگترین تفاوت­های گوگل با سایر جستجوگرها این است که هدف اصلی آن_ یعنی دستیابی به بهترین نتایج جستجو و به این طریق، کسب رضایت کاربران _ از زمان تأسیس، بدون تغییر باقی مانده است.

شاید کیورد استافینگ (Keyword Stuffing) برای شما یک واژه غریب باشد و یا شاید اندکی درباره آن شنیده باشید، اما باید بگوییم که به یک ترفند در علم سئو SEO (بهینه سازی موتور جستجو) بر می‌گردد که حدود 10 سال قبل بسیار در فضای مجازی استفاده می‌شد اما امروز تقریباً منسوخ و استفاده از آن ممنوع شده است.

اما این بدان معنا نیست که نیازی به شناخته شدن ندارد، بلکه برای جلوگیری از افتادن در دام «تکرار بیش از حد کلمات کلیدی»، بهتر است به طور کامل آن را بشناسیم تا بطور ناخواسته مرتکب این اشتباه نشویم.

چرا تکرار بیش از حد کلمات کلیدی در مقاله خطرناک است؟

کیورد استافینگ یکی از تکنیک‌های مورد استفاده در سئو کلاه سیاه است که در گذشته به صورت عامدانه و با هدف ارتقاء رتبه سایت صورت می­‌گرفت؛ بدین صورت که نویسندگان محتوا در بخشی از آن (معمولاً انتهای متن)، لیستی از کلمات کلیدی مدنظر خود را می‌نوشتند. این عمل معمولاً باعث آزرده خاطر شدن مخاطبان می‌شد، اما در هر حال، از چشم گوگل پنهان نماند و پس از مدتی استفاده از آن ممنوع شد. امروزه، این ترفند توسط گوگل و الگوریتم‌های پیشرفته آن غیرمجاز شناخته می‌شود و به کاربردن آن موجب جریمه شدن و حذف از SERP (صفحه نتایج جستجوگر) می‌شود.

به همین خاطر، اگر در نتایج گوگل، صفحات ابتدایی را بررسی کرده باشید، متوجه می‌شوید که کمتر از این تکنیک استفاده کرده‌اند. به بیان دیگر، صفحات حاوی کیورد استافینگ جایگاه‌‎هایی به مراتب پایین‌تر از سایر سایت‌ها دارند.

چگونه دچار کیورد استافینگ نشویم؟

شاید بتوان گفت جلوگیری از افتادن در تله Keyword Stuffing تنها یک راه اساسی دارد و آن هم «آگاهی از چگالی کلمات کلیدی در متن» است. چگالی کلیدواژه در حقیقت به درصد استفاده از یک لغت در متن مقاله بر می‌گردد. برای مثال، اگر یک متن 200 کلمه‌ای در مورد SEO در اختیار داشته باشیم، و این لغت در آن 2 بار تکرار شده باشد، چگالی کلمه کلیدی آن برابر با 1% است. با اطلاع از موارد بالا، می‌توان پیشنهاداتی برای جلوگیری از کیورد استافینگ مطرح نمود:

  • بیش از حد از کلمه کلیدی استفاده نکنید: چگالی کلیدواژه اصلی یک محتوا نباید از 3 الی 4 درصد کل متن (به جز موارد استثناء) بیشتر باشد. با این وجود، نمی‌توان عدد و رقم دقیقی برای آن معین کرد، و تنها باید به یک اندازه منطقی و معقول تکرار شوند.
  • حواستان به کلمات جمع و مفرد باشد: به خاطر داشته باشید که گوگل، با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، قادر به درک یکسان بودن واژگان مفرد و جمع است. برای مثال، برای گوگل «ماشین» و «ماشین‌ها» یک کلیدواژه به حساب می‌آیند. پس بدانید و آگاه باشید که با تکرار صورت‌های مفرد و جمع یک کلمه نمی‌توانید از تله کیورد استافینگ فرار کنید.
  • از عبارات هم‌معنی یا ال اس آی (LSI) استفاده کنید: اگرچه گوگل صور جمع و مفرد یک کلمه را یکی حساب می‌کند، اما در خصوص عبارات هم‌معنی این اتفاق رخ نمی‌دهد. بنابراین شما می‌توانید، با اطمینان خاطر، به جای «خودرو» از «ماشین» یا «وسیله نقلیه» استفاده کنید و به این شکل حجم کلیدواژه را در متن بالا ببرید. همچنین، با این ترفند، به محتوای خود وزن و غنای ادبی و لغوی بیشتری می‌بخشید؛ این کار نه تنها «تکرار بیش از حد کلمات کلیدی» به شمار نمی‌آید، بلکه _در چشم گوگل و مخاطبان_ ارزش محتوا را بیشتر می‌کند.
  • استفاده از ابزارهای آنلاین: امروزه، برخی سایت‌ها با طراحی مکانیسم‌هایی (به صورت رایگان و پولی) کاربران را در این زمینه یاری می‌کنند. در ادامه این مقاله، برخی از ابزارهای یادشده را معرفی می‌کنیم.

همچنین باید یادآور شویم که برخی ترفندهای کاربردی مثل نامرئی کردن لیست کلیدواژه‌ها (همرنگ با زمینه صفحه سایت) نیز زیر ذره‌بین گوگل هستند و انجام آنها جریمه این جستجوگر را به همراه خواهد داشت. در گذشته این لیست‌های نامرئی در پایین یا کناره‌های صفحه وب قرار می‌گرفتند تا موجب آزردگی کاربران نشود، اما گوگل آن را شناسایی و جریمه خواهد کرد.

در حال حاضر، و با توجه به به‌روزترین الگوریتم‌های گوگل، بهترین توصیه برای تولید محتوا، نگارش متن قوی از لحاظ ادبی و لغوی، به همراه LSI های مختلف و چگالی مناسب کلمات کلیدی است.

ابزارهای مفید برای جلوگیری از کیورد استافینگ

در این بخش به معرفی برخی از ابزارهای سئو برای ممانعت از معضل «تکرار بیش از حد کلمات کلیدی» می‌پردازیم:

الف) SEOlyze : سئولایز قادر به ارائه نموداری جزئی از استفاده کلمات کلیدی، تحلیل کلیدواژه و ایده‌های جدید در این رابطه است.

ب)  SEOBook و SEOCentro : هر دو سایت دارای طرح‌های رایگان و آنلاین هستند و به ما اجازه می‌دهند تا هم چگالی کلیدواژه را بدانیم و از موارد ذکرشده در مورد الف هم بهره ببریم.

در نهایت، لازم است بدانیم که کیورد استافینگ یکی از ترفندهای غیرقانونی در سئو از نظر گوگل است و اگرچه شاید کمتر کسی عمداً آن را استفاده کند، اما شناخت آن و راه‌های جلوگیری از این مشکل هنوز اهمیت خود را دارد. در این مقاله، موارد یادشده را توضیح دادیم. امیدواریم که مورد پسند شما واقع شده باشد.

سوالات متداول

از ترفندهای غیرقانونی سئو و به معنای پرکردن محتوا از کلمات کلیدی و یا اعداد با هدف بهبود بخشیدن به رتبه سایت در نتایج جستجوی گوگل است.

عدم استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی، بهره‌بردن از واژگان هم معنی یا LSIها، یکی حساب‌کردن صورت‌های جمع و مفرد کلمه کلیدی اصلی و استفاده از ابزارهای آنلاین مرتبط.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

مقالات پربازدید

پادکست آوی تاک

آئی تاک - فصل اول
5/5